Rosół to zupa, która nie ma sobie równych. Może być serwowany jako samodzielne danie, ale i stanowić bazę do zup, które z niego powstaną. Rosół, mimo iż wydaje się prosty, kryje w sobie kilka tajemnic. Ich rozwikłanie, szczególnie to dotyczące doboru mięsa, pozwoli wam na ugotowanie go w prawidłowy sposób.

Wywar mięsno-warzywny

Rosół najczęściej sporządza się z drobiu, najczęściej z kury. Niektóre gospodynie dodają też wołowinę lub baraninę. Domowy rosół najlepiej smakuje z kluskami lanymi i makaronem typu wstążki. To tłusta potrawa, która pasuje na wszystkie okazje. To także zupa, którą zje nawet największy niejadek.

Rosół a inne zupy

Zrobienie dobrego rosołu to nie lada wyzwanie. Wymaga wkładu pracy i cierpliwości. Rosół jest bowiem zupą, którą gotuje się stosunkowo długo. Jego przygotowanie polega na gotowaniu mięsa wraz z zestawem jarzyn – włoszczyzną. Aby przygotować smaczny i esencjonalny rosół należy gotowanie składników rozpocząć od zimnej wody, powoli doprowadzając do lekkiego wrzenia.

Taki sposób gotowania sprawia, że większość składników zawartych w mięsie i warzywach przechodzi do wywaru, który po doprawieniu staje się rosołem. Rosół można też potraktować jako półprodukt. Będzie doskonała bazą pod pomidorówkę, krupnik czy ogórkową.

Zobacz także:

W Polsce PRL rosół należał do dań typowo tradycyjnych, podawano go zaraz przed równie klasycznym schabowym. Sprawdzał się podczas ważnych uroczystości. 

Gotowanie rosołu jako rodzinny rytuał

Rosół kojarzy się z domem babci. Nie od dziś wiadomo, że właśnie babcie gotują najlepiej. Właśnie one gotują go kilka godzin, dodając mnóstwo przypraw i serca. Najpyszniejszy rosół można przyrządzać z dwóch rodzajów mięsa wołowego, w tym jednego z kością, czyli np. pręgi, szpondru lub antrykotu z kością.

Do tego należy dodać skrzydło indyka albo tłustą cielęcinę z kością lub bez. I oczywiście warzywa: korzeń marchwi, korzeń i nać pietruszki oraz selera, por lub rozkrojoną cebulę w całości, plus kawałek głowy kapusty i kilka gałązek selera naciowego. Doskonały rosół można również przyrządzić na kaczce lub gęsi. 

Przyprawy idealne do rosołu to sól, pieprz, ziele angielskie, kilka listków laurowych i suszony grzyb. Nie zaszkodzi pęczek naci pietruszki, pęczek świeżej bazylii czy kilka gałązek lubczyku. Jeśli wolicie eksperymenty, równie śmiało wsypcie tymianek, oregano i kurkumę. Tego smaku nie zapomnicie!