Na czym polega dieta młodości? Od dzisiaj przyrządzajcie potrawy tylko w ten sposób
Adobe Stock
Newsy

Na czym polega dieta młodości? Od dzisiaj przyrządzajcie potrawy tylko w ten sposób

Któż nie chciałby być wiecznie młody? W zachowaniu witalności i sprawności na długo pomoże wam zdrowa dieta.

Nie ma chyba na świecie człowieka, który choć raz nie zastanawiałby się nad tym, czy dałoby się zatrzymać upływ czasu i powstrzymać pojawianie się zmarszczek i siwych włosów. Koncerny kosmetyczne z każdej strony bombardują klientów reklamami swoich produktów, które mają pomóc zachować młody wygląd jak najdłużej.

Jednak istotną rolę w naszym wyglądzie i tempie starzenia grają geny oraz to, co dostarczamy do swojego organizmu. Poznajcie zasady diety młodości.

Na czym polega dieta młodości?

Założeniem diety przeciwstarzeniowej jest spowolnienie procesów starzenia się organizmu i wydłużenie życia - nawet o 30 procent. W codziennym jadłospisie muszą się znaleźć produkty bogate w witaminy i minerały tak, by z każdym kęsem dostarczać do organizmu niezbędne dla niego składniki odżywcze.

Eliminuje się całkowicie tzw. puste kalorie, czyli produkty przetworzone, składające się głównie z cukru czy szkodliwych tłuszczów, a pozbawione witamin. 

W diecie młodości niezwykle ważne są antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, odpowiedzialne za procesy starzenia. To m.in. witamina A, C i E, selen, wapń czy związki polifenolowe. 

Zobacz także
Ta dieta na zaparcia w mig poradzi sobie z tym uciążliwym problemem. Podstawą jest 1 składnik

Ta dieta na zaparcia w mig poradzi sobie z tym uciążliwym problemem. Podstawą jest 1 składnik

Te produkty obniżają wiek metaboliczny od 5 do 10 lat. Wystarczy włączyć je do swojej diety

Zasady diety młodości

Dieta przeciwstarzeniowa nie jest skomplikowana w stosowaniu. Nie wymaga trzymania się ścisłego jadłospisu - zamiast tego, należy stosować się do poniższych zasad w przygotowywaniu codziennych posiłków. To pozwoli utrzymać organizm w dobrym zdrowiu i tym samym spowolnić starzenie:

  • sposób przygotowywania potraw - powinno unikać się smażenia w głębokim tłuszczu oraz przypalania jedzenia. Zamiast tego, należy dusić jedzenie i gotować (najlepiej na parze)

  • wielkość porcji - zaleca się unikać przejadania. Według zasad diety przeciwstarzeniowej, najlepiej jest zmniejszyć ilość potrzebnych codziennie kalorii o 30%. To ma obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, miażdżycę czy cukrzycę. 

  • warzywa i owoce - te produkty koniecznie muszą się znaleźć w waszej diecie, ze względu na zawarte w nich składniki odżywcze (w tym antyoksydanty!)

  • białko - ten składnik odpowiada za prawidłową pracę mózgu, jest budulcem mięśni i komórek. Produkty bogate w białko to przede wszystkim mięso, ryby, nabiał oraz rośliny strączkowe (groch, fasola)

  • woda - powinno się pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Jest ona konieczna dla prawidłowego trawienia, zachowania właściwej temperatury ciała oraz usuwania toksyn z organizmu. 

Źródło: bonavita.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Nie jedzcie makreli i innych tłustych ryb przy tej chorobie. To się może źle skończyć
AdobeStock
Newsy
Nie jedzcie makreli i innych tłustych ryb przy tej chorobie. To się może źle skończyć
Choć zdrowe dla większości, przy niektórych chorobach ryby te są stanowczo niewskazane. Sprawdźcie, kto nie powinien ich jeść.

Osoby cierpiące na dnę moczanową muszą szczególnie uważać na produkty, które znajdują się w ich codziennej diecie. Niektóre z nich mogą bowiem zaostrzać objawy choroby. Jeden produkt często polecany przez dietetyków jest odradzany przy dnie moczanowej - sprawdźcie, dlaczego.  Dieta przy dnie moczanowej Odpowiednia dieta przy dnie moczanowej (inaczej: artretyzm lub podagra) odgrywa ogromną rolę w profilaktyce tej choroby. Dzięki przestrzeganiu ścisłych zasad dotyczących jadłospisu, można spowolnić postępowanie podagry oraz zmniejszyć częstotliwość ataków, które są bardzo bolesne. Co więcej, stosowanie prawidłowej diety to praktycznie podstawa leczenia dny moczanowej, dlatego tak ważne jest jej przestrzeganie. Oto, co powinno się znaleźć w jadłospisie osób chorych na dnę moczanową: zupy warzywne herbaty ziołowe słaba herbata duże ilości świeżych warzyw i owoców twarogi, sery grzyby ryż, makaron, kasze orzechy Unikać należy za to potraw tłustych i zawierających dużo białka. Mowa tutaj przede wszystkim o mięsie, takim jak wieprzowina, wołowina, podroby, gęsina, mięso z indyka, a nawet buliony i mięsne wywary (w tym rosół). Nie powinno się także spożywać wędlin czy kiełbasy. Należy też uważać na rośliny strączkowe, które choć zdrowe, przy podagrze mogą mocno zaszkodzić ze względu na wysoką zawartość puryn. Ryby a dna moczanowa Choć dietetycy zalecają, by w diecie dorosłego człowieka znalazły się tłuste ryby, jedzone co najmniej dwa razy w tygodniu, to odradza się je przy dnie moczanowej. W tłustych rybach, takich jak makrela, łosoś czy sardynki, podobnie jak w tłustym mięsie, znajdują się puryny. Kwas moczowy, który powoduje zniekształcenie stawów oraz ból przy podagrze pochodzi m.in. z puryn, które są...

Na diecie "5 kęsów" można schudnąć nawet 7 kg w tydzień. Odważylibyście się?
AdobeStock
Newsy
Na diecie „5 kęsów" można schudnąć nawet 7 kg w tydzień. Odważylibyście się?
Niektóre pomysły na szybkie odchudzanie są naprawdę zaskakujące. Na tej diecie można podobno zrzucić wagę w rekordowym tempie, jednak czy jest to bezpieczne dla zdrowia?

Osoby pragnące szybko schudnąć są gotowe do wielu wyrzeczeń. Taki sposób odżywiania długofalowo nie jest dobry dla organizmu, jednak niektórzy są gotowi podjąć takie ryzyko i, na własną odpowiedzialność, decydują się przejść na restrykcyjną dietę. Przykładem jest tak zwana dieta 5 kęsów. Sprawdźcie, na czym polega.  Skąd wzięła się dieta pięciu kęsów? Dietę wymyślił w 2007 roku dr Alwin Lewis. Zainspirował się on zasadami żywienia, jakimi muszą się kierować osoby po operacji zmniejszenia żołądka. Wówczas można jeść prawie wszystkie produkty, ale w bardzo małych ilościach. Dzięki temu można stosunkowo szybko schudnąć i to przy dość niewielkim wysiłku, ponieważ nie trzeba liczyć kalorii ani przygotowywać odpowiednio zbilansowanych posiłków. Autor tej diety twierdzi, że w ciągu tygodnia można na niej zrzucić prawie 7 kilogramów.  Na czym polega dieta pięciu kęsów? Zasady tej diety są bardzo proste. Można jeść nadal od trzech do pięciu posiłków dziennie, ale z jednym zastrzeżeniem - dozwolone jest zjedzenie maksymalnie pięciu kęsów na każdy posiłek. Są to zasady inspirowane zaleceniami, jakie dostają osoby, które przeszły operację zmniejszenia żołądka. Muszą się przyzwyczaić do jedzenia małych porcji nie tylko ze względu na chęć zrzucenia wagi - fizycznie jest to niemożliwe, by od razu po operacji zmieścić w żołądku tyle samo jedzenia, co przed.  Dr Lewis zaznacza, że co najmniej dwa kęsy dziennie powinny zawierać niezbędne dla organizmu składniki odżywcze, które znajdują się m.in. w: rybach mięsie tofu roślinach strączkowych nabiale Można też ćwiczyć, choć powinny to być lekkie ćwiczenia. Ze względu na niską kaloryczność tej diety, organizm nie będzie miał po prostu skąd wziąć energii na...

Taka dieta rujnuje serce i prowadzi do jego chorób. Wiele osób błędnie sądzi, że jest zdrowa
AdobeStock
Newsy
Taka dieta rujnuje serce i prowadzi do jego chorób. Wiele osób błędnie sądzi, że jest zdrowa
Czasami w trosce o zdrowie paradoksalnie możemy sobie zaszkodzić. Sprawdźcie, jaka pozornie zdrowa dieta jest niekorzystna dla serca.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: choroby układu sercowo-naczyniowego są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. W 2019 roku aż 32 proc. zmarłych osób na całym świecie stanowili chorujący na serce (17,9 mln ludzi).  Niestety, niezdrowe nawyki, takie jak picie alkoholu, palenie papierosów i siedzący tryb życia przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na serce. Ogromnie ważna jest także dieta, która w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia. Okazuje się, że nawet pewien pozornie zdrowy sposób żywienia może źle wpływać na serce. Sprawdźcie, czego należy unikać, a co powinno się znaleźć w diecie dla zdrowego serca.  Taka dieta szkodzi sercu  Cytowany przez Medonet dr Daniel Edmundowicz, szef kardiologii w Temple University Hospital zauważa, że jedną z diet wpływających negatywnie na zdrowie serca może być tzw. dieta niskocholesterolowa. Zakłada ona wykluczenie z jadłospisu większości produktów, które zawierają tłuszcze. Niestety, mowa tutaj także o tłuszczach nienasyconych, które są bardzo zdrowe dla całego organizmu, a zwłaszcza dla serca. W diecie dla niskiego cholesterolu znajduje się za to sporo węglowodanów. Stosowanie jej może doprowadzić do wzrostu wagi, a tym samym problemów z układem krążenia.  Należy też uważać na bardzo restrykcyjne diety, których autorzy obiecują szybkie efekty w postaci utraty kilogramów w bardzo szybkim czasie. A to również jest duże obciążenie dla serca.  Dieta dla zdrowego serca Co więc powinno się znaleźć w diecie osób, które chcą wzmocnić swoje serce? Przede wszystkim owoce i warzywa nieskrobiowe (z wyłączeniem ziemniaków i słodkich ziemniaków, czyli batatów), ale także inne produkty, w tym: rośliny strączkowe (groch, fasola) orzechy oleje roślinne pełnoziarniste produkty ...

Jedzenie tych produktów zwiększa ryzyko zakrzepicy. Większość z nas spożywa je codziennie
AdobeStock
Newsy
Jedzenie tych produktów zwiększa ryzyko zakrzepicy. Większość z nas spożywa je codziennie
Zakrzepica to choroba, której ryzyko występowania wzrasta w wyniku innych schorzeń, a także nieprawidłowej diety. By zapobiec zakrzepicy, ważne jest, by odpowiednio odżywiać się na co dzień.

Zakrzepica może być powodem aż pół mln zgonów rocznie w Europie, a w Polsce na tę chorobę co roku zapada sto tysięcy osób. Przy zakrzepicy dochodzi do zatoru żył, przez który krew nie przepływa prawidłowo. Powoduje to wiele nieprzyjemnych objawów, w obrzęk kończyn, niedowład oraz bóle w klatce piersiowej, a nieleczona zakrzepica może doprowadzić do zatoru serca, a w konsekwencji - do śmierci. Ogromne znaczenie w profilaktyce tej choroby ma prawidłowa dieta - sprawdźcie, co powinno się w niej znaleźć, a jakich produktów należy unikać.  Czynniki ryzyka zakrzepicy Zagrożone rozwojem zakrzepicy są osoby znajdujące się w grupie ryzyka, czyli takie, które: mają co najmniej 40 lat przeszły zabieg chirurgiczny miednicy, dolnych kończyn i jamy brzusznej kobiety w ciąży oraz w połogu przeszły zawał serca, udar lub sepsę są leżące z powodu wypadku lub ciężkiej choroby Zwiększone ryzyko zachorowania na zakrzepicę dotyczy także osób zdrowych, które prowadzą niezdrowy tryb życia. Mowa tutaj o paleniu papierosów, piciu alkoholu oraz częstym spożywaniu „śmieciowego” jedzenia, które w konsekwencji często prowadzi do otyłości - choroby, która dodatkowo sprzyja zachorowaniu na zakrzepicę.  Czego nie jeść, by uniknąć zakrzepicy? Jeżeli zależy wam na zdrowiu, koniecznie usuńcie ze swojej diety produkty zawierające dużo cukru - słodycze, słodkie napoje, ciasta i ciasteczka. Należy też zrezygnować z jedzenia, które jest wysokoprzetworzone. To m.in. gotowe dania, zupki instant, a także konserwy, parówki i serki topione. Z diety powinno także zniknąć czerwone mięso, czyli wołowina i wieprzowina.  Dieta przeciw zakrzepicy  Ponieważ zakrzepica częściej występuje o osób otyłych, w profilaktyce tej choroby niezwykle ważny jest odpowiedni sposób...