Nie ma chyba na świecie człowieka, który choć raz nie zastanawiałby się nad tym, czy dałoby się zatrzymać upływ czasu i powstrzymać pojawianie się zmarszczek i siwych włosów. Koncerny kosmetyczne z każdej strony bombardują klientów reklamami swoich produktów, które mają pomóc zachować młody wygląd jak najdłużej.

Jednak istotną rolę w naszym wyglądzie i tempie starzenia grają geny oraz to, co dostarczamy do swojego organizmu. Poznajcie zasady diety młodości.

Na czym polega dieta młodości?

Założeniem diety przeciwstarzeniowej jest spowolnienie procesów starzenia się organizmu i wydłużenie życia - nawet o 30 procent. W codziennym jadłospisie muszą się znaleźć produkty bogate w witaminy i minerały tak, by z każdym kęsem dostarczać do organizmu niezbędne dla niego składniki odżywcze.

Zobacz także:

Eliminuje się całkowicie tzw. puste kalorie, czyli produkty przetworzone, składające się głównie z cukru czy szkodliwych tłuszczów, a pozbawione witamin. 

W diecie młodości niezwykle ważne są antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, odpowiedzialne za procesy starzenia. To m.in. witamina A, C i E, selen, wapń czy związki polifenolowe. 

Zasady diety młodości

Dieta przeciwstarzeniowa nie jest skomplikowana w stosowaniu. Nie wymaga trzymania się ścisłego jadłospisu - zamiast tego, należy stosować się do poniższych zasad w przygotowywaniu codziennych posiłków. To pozwoli utrzymać organizm w dobrym zdrowiu i tym samym spowolnić starzenie:

  • sposób przygotowywania potraw - powinno unikać się smażenia w głębokim tłuszczu oraz przypalania jedzenia. Zamiast tego, należy dusić jedzenie i gotować (najlepiej na parze)

  • wielkość porcji - zaleca się unikać przejadania. Według zasad diety przeciwstarzeniowej, najlepiej jest zmniejszyć ilość potrzebnych codziennie kalorii o 30%. To ma obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, miażdżycę czy cukrzycę. 

  • warzywa i owoce - te produkty koniecznie muszą się znaleźć w waszej diecie, ze względu na zawarte w nich składniki odżywcze (w tym antyoksydanty!)

  • białko - ten składnik odpowiada za prawidłową pracę mózgu, jest budulcem mięśni i komórek. Produkty bogate w białko to przede wszystkim mięso, ryby, nabiał oraz rośliny strączkowe (groch, fasola)

  • woda - powinno się pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Jest ona konieczna dla prawidłowego trawienia, zachowania właściwej temperatury ciała oraz usuwania toksyn z organizmu. 

Źródło: bonavita.pl