Myjecie mięso przed smażeniem? Lepiej przestańcie. Grozi to poważnymi konsekwencjami
Newsy

Myjecie mięso przed smażeniem? Lepiej przestańcie. Grozi to poważnymi konsekwencjami

To częsta praktyka wielu Polaków. Tymczasem okazuje się, że za dużo higieniczności w kuchni też może nawet szkodzić.

Myć mięso przed smażeniem, pieczeniem i gotowaniem, czy nie myć? Ten niemal hamletowski dylemat dręczy mnóstwo gospodyń domowych od lat.

Wiele z pań domu już dawno przez to zaczęła opłukiwać kurczaka, wieprzowinę czy wołowinę pod bieżąca wodą przed obróbką.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy powinno się myć mięso przed smażeniem?

Strumień kranówki w zamierzeniu ma uchronić domowników przed niebezpiecznymi bakteriami, w tym salmonellą.

Tymczasem prawda leży w zupełnie innym miejscu. Okazuje się, że takie postepowanie może przynosić skutki odwrotne od zamierzonego.

Zapytacie: jak to możliwe? Dlaczego mycie mięsa grozi salmonellą? Przecież myte w ten sposób mięso nie  może potem jakkolwiek wam zaszkodzić.

Czym grozi mycie mięsa pod bieżącą wodą?

O wiele poważniejsze konsekwencje może przynieść rozprzestrzenianie się bakterii podczas mycia mięsa na zlew, zlewozmywak, blat i inne naczynia.

Łatwo się domyślić, że w takim ciepłym i wilgotnym środowisku bakterie mają wręcz idealne warunki do rozwoju.

Zobacz także
Średnio 1 na 1000 jaj jest skażone salmonellą. Jest na to prosty sposób. Wystarczy 1 trik

Jak sprawdzić, czy jajko nie jest skażone salmonellą? Zakażenie tą niebezpieczną bakterią może doprowadzić do śmierci

Używacie tej rzeczy w kuchni? To siedlisko miliardów bakterii jest gorsze nawet od toalety

Używacie tej rzeczy w kuchni? To siedlisko miliardów bakterii jest gorsze nawet od toalety

Takie mycie mięsa przed obróbką termiczną to prosta droga do stworzenia tak zwanego wtórnego ogniska zakażenia m.in. salmonellą.

Niestety mycie mięsa przed smażeniem w dalszym ciągu poleca się na wielu blogach i stronach kulinarnych.

Niestety autorzy wielu z takich poradników nie uwzględniają w swoich zaleceniach tego, co nie tak dawno ustalili badacze w dziedzinie higieny pracy w kuchni.

Jak postępować z surowym mięsem?

A oto kilka innych rad, które warto wcielić w życie podczas obróbki termicznej mięsa:

  • Podczas gotowania potraw mięsnych, warto używać rękawic ochronnych
  • Zawsze należy kontrolować to, czego dotyka surowe mięso i w razie potrzeby dokładnie umyć i zdezynfekować takie zabrudzone powierzchnie
  • Przed i po zakończonej pracy z surowym mięsem, należy myć ręce w ciepłej wodzie z użyciem mydła
  • Mięso surowe należy przechowywać w odpowiednio niskiej temperaturze przed poddaniem go obróbce termicznej

Czytaj także:

Zlew
Adobe Stock
Newsy
Tych produktów nie należy myć przed spożyciem. Jeśli je myjecie robicie błąd
Rządzą nami nasze przyzwyczajenia. To właśnie nasze nawyki ukształtowane przez lata sprawiają, że wykonujemy nieraz zbędne czynności. Nie inaczej jest w kuchni.

Większość z nas została wychowana w duchu czystości. W ten sposób nasze mamy i babcie pilnowały, byśmy nie jedli niczego z podłogi, żebyśmy dbali o higienę podczas gotowania. Sztafeta pokoleń postępuje naprzód. Teraz to my przekazujemy dalej dawne wzorce zachowań. Tymczasem okazuje się, że niektóre z nich są zbędne, a nawet błędne! Mycie warzyw, owoców i innych kulinarnych składników to abecadło, prawdziwy kuchenny elementarz. Czy myć mięso przed smażeniem? Wszyscy wiemy, by umyć truskawki przed przyrządzeniem ich z cukrem i ze śmietaną. Podobnie w przypadku używania skórki pomarańczy czy cytryny – cytrusy bezwzględnie należy sparzyć przed dodaniem skórki do ciasta czy deseru. Czasem z rozpędu myjemy także i inne produkty codziennego użytku. Weźmy na przykład mięso, które za chwilę obsmażamy czy pieczemy. Kto z nas nie wkładał piersi z kurczaka pod bieżącą wodę, by pozbyć się bakterii i innych zanieczyszczeń? Zupełnie niepotrzebna strata czasu i energii! Bakterie pozostające na powierzchni mięsa i tak „polegną” w starciu z wysoką temperaturą. Z kolei gorzej będzie z naszą glazurą wokół zlewu – na niej zbiorą się drobnoustroje usunięte wodą z mięsa. Sami możemy sobie odpowiedzieć już na pytanie, czy należy myć mięso przeznaczone do obróbki termicznej. Jajka i makaron Dość podobnie wygląda sytuacja z jajkami. Nieco bardziej przewrażliwione gospodynie domowe myją nieraz jajka jeszcze w skorupkach, tuż przed zagotowaniem ich czy usmażeniem. Czy ma to jakiś większy sens? Wydaje się, że odpowiedź może być tylko jedna: nie! Myjąc skorupkę jedynie osłabiamy jej właściwości. To właśnie powłoka jajka chroni żółtko i białko przed zagrożeniami z zewnątrz. Jeszcze dziwniejszym pomysłem jest mycie makaronu nie...

mycie mięsa to błąd
Adobe Stock
Newsy
Myjecie mięso z kurczaka przed gotowaniem? Zdaniem ekspertów popełniacie fatalny błąd
Nie mieści wam się w głowach, że można nie myć mięsa przed włożeniem do garnka? A jednak warto posłuchać specjalistów.

Statystyczny Polak zjada rocznie aż 65 kilogramów mięsa. Najwięcej, bo 38 kg, to wieprzowina, kolejne 25 kg, to drób. Najmniejsze spożycie notuje się w przypadku mięsa wołowego - tylko 2 kg rocznie. Mięso wciąż stanowi główny element diety wielu Polaków. Dlatego tak ważny jest sposób, w jaki zostaje przyrządzone. Na przykład, mycie surowego mięsa pod bieżącą wodą, to niemal odruch, mocno zakorzeniony w świadomości większości Polaków. Mięso przed gotowaniem myły nasze babcie i mamy, myjemy więc i my. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości takie postępowanie może wyrządzić więcej złego niż dobrego. Wielu Polaków przyrządza mięso w ten sposób Większość osób rozpoczyna gotowanie od dokładnego umycia mięsa pod bieżącą wodą. Niektórzy robią to odruchowo, bo tak zostali nauczeni. Inni uważają, że dzięki myciu, pozbędą się na bakterii znajdujących się na powierzchni mięsa. Okazuje się jednak, że bez względu na motywację, to duży błąd. Eksperci twierdzą, że mięsa, a w szczególności drobiu, w ogóle nie należy myć! Wszystko z uwagi na groźną bakterią campylobacter. Campylobacter to bakteria powszechnie występująca w przewodzie pokarmowym zwierząt. W ostatnich latach zebrała większe żniwo niż salmonella, zakażając mnóstwo zwierząt. Wiele osób spożywających na co dzień mięso, także zachorowało z jej przyczyny. Wydawałoby się więc, że mycie mięsa, to dobra praktyka. Nic bardziej mylnego! Czym grozi mycie kurczaka przed gotowaniem? Wielu badaczy udowodniło, że płukanie mięsa pod bieżącą wodą nie niszczy znajdujących się na jego powierzchni drobnoustrojów. Wręcz przeciwnie – rozprzestrzenia je. Woda, rozpryskująca się po kuchni wraz z bakteriami, może być wyjątkowo niebezpieczna. Kiedy znajdzie...

Pascal Brodnicki wytknął Polakom błąd, który nagminnie popełniają w kuchni. Prawie wszyscy to robimy
AdobeStock, ONS.pl
Newsy
Pascal Brodnicki wytknął Polakom błąd, który nagminnie popełniają w kuchni. Robimy to prawie wszyscy
Gwiazdor kulinariów Pascal Brodnicki zwrócił uwagę na błędy, jakie wiele osób popełnia w kuchni. Sprawdźcie, czy też macie coś na sumieniu.

W ostatnim filmie na swoim kanale na YouTube polsko-francuski kucharz Pascal Brodnicki opowiedział o błędach, jakie Polacy najczęściej popełniają w kuchni. Jeden z nich może być dla was zaskakujący - mówi o czynności, którą wykonuje chyba każdy z nas. Pascal tłumaczy jednak, dlaczego nie powinno się tego robić.  Czego nie wolno robić w kuchni? Przyjęło się, że surowe mięso przed dalszą obróbką należy najpierw umyć pod bieżącą wodą. Jak zaznacza Pascal Brodnicki, jest to błąd. Na mięsie znajdują się różne bakterie i jeśli myjemy je w zlewie pod strumieniem wody, wówczas bakterie te rozpryskują się po kuchni. Stąd już krótka droga do tego, by znalazły się na innych produktach żywnościowych, a po ich spożyciu spowodowały zakażenie. Mięso i tak poddajemy później obróbce termicznej, która usuwa wszelkie bakterie. Dlatego, jak podkreśla Pascal, mycie surowego mięsa nie jest konieczne.  Błędy, jakie Polacy popełniają w kuchni Mycie surowego mięsa to nie jedyny błąd, jaki popełnia wiele osób. W swoim filmie na YouTube, Pascal wymienił jeszcze kilka rzeczy, które wykonujemy niepoprawnie lub niepotrzebnie: Mycie rąk - sprawa pozornie oczywista, jednak nie dla każdego. Pascal przypomniał, że w kuchni dłonie należy myć bardzo dokładnie również między palcami i, oczywiście, z dodatkiem mydła. Rozmrażanie - myślicie, że rozmrażanie w temperaturze pokojowej to dobry pomysł? Tak, ale tylko w przypadku ciast i pieczywa. Nie wolno tak robić z mięsem i rybami - te produkty rozmrażamy tylko w lodówce. Wkładanie gorących potraw do lodówki - to prosta droga do zepsucia tego cennego urządzenia. Jedzenie wkładane do lodówki powinno mieć temperaturę pokojową. W ostateczności może być lekko ciepłe, ale absolutnie nie gorące.  Czytanie przepisów - przed przystąpieniem do gotowania...

stek
Pixabay
Newsy
Kiedy posolić befsztyk? Zróbcie to w nieodpowiednim momencie, a mięso będzie do wyrzucenia
Steki są nieodłączną częścią kultury kulinarnej Stanów Zjednoczonych. Jest wiele rodzajów mięsa, jak i sposobów ich przygotowywania. Aby właściwie przygotować tą potrawę należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Sprawdźcie czy przyrządzacie to danie poprawnie!

Mięso, które jest wykorzystywane do przygotowania tego dania pochodzi z polędwicy wołowej. Są różne jakości tego mięsa, najlepsze jest jednak z jej końca. Ważna jest również grubość steka, najczęściej wybieraną jest 4-5 cm przy średnicy 7-8 cm.  Idealne mięso na steki Dobrej jakości wołowina ma strukturę rozpływającą się w ustach. Już po kilku minutach na patelni jest idealnie miękka. Najbardziej właściwą formą smażenia jest stek krwisty. Wówczas zatrzymuje wszystkie walory smakowe i aromatyczne. Im dłuższy czas obróbki termicznej, tym bardziej są one tracone. Dla osób, które nie przepadają za taką postacią podania, jest również możliwość wybrania średnio lub całkiem wysmażonego mięsa. Ta ostatnia przez prawdziwych i zagorzałych fanów steków jest uważana jako profanacja potrawy. Sztuka kulinarna Prawidłowe przygotowanie steka z polędwicy wołowej jest nie lada wyzwaniem. Podczas przyrządzania należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach jak czas smażenia, wybór odpowiedniego tłuszczu do obróbki termicznej, a nawet właściwy moment krojenia po przygotowaniu. Jak to mówią praktyka czyni mistrza. Warto jednak zapoznać się z danym mięsem i sposobem jego przygotowywania, aby nie zostało zmarnowane oraz wyrzucone do kosza. Sekret tkwi w szczególe Podczas przygotowywania steków trzeba pamiętać o kilku zasadach, jednak istotną kwestią jest moment przyprawiania mięsa. Gdy zostanie to wykonane w nieodpowiednim momencie, polędwica niestety nie będzie już odpowiednia do dalszej obróbki. Mięsa nie powinno się przyprawiać w trakcie smażenia, gdyż szybko się ścina i sól nie będzie miała szansy przeniknąć do środka. Idealną chwilą do posolenia steka jest czas przed obróbką. Należy je przyprawić równomiernie od tej strony,...