Gąbka, która leży na zlewie służy wam do wszystkiego? Czasem umyjecie nią naczynia, a czasem wyszorujecie kuchenkę czy przetrzecie brudny blat? Nigdy już tak nie róbcie. To niebezpieczne dla zdrowia.

Dlaczego nie można myć blatu gąbką do naczyń?

Sprzątając kuchnie odruchowo sięgamy po gąbkę leżącą na zlewie i przecieramy nią wszystko: kuchenkę, piekarnik czy blat. Mamy wtedy wrażenie, że sprzątnęliśmy i rzeczywiście zebraliśmy okruszki i starliśmy większe plamy tłuszczu.

Jednak zbieranie brudu z powierzchni, nie do końca czystym zmywakiem nie jest najlepszym sposobem sprzątania. Nawet na opłukanej gąbce pozostają drobiny tłuszczu i przecierając blat nie tylko rozprowadzamy po nim resztki tłuszczu, tworzymy smugi na powierzchni, ale możemy ją też zarysować i zniszczyć.

Żeby pozbyć się brudu z przedmiotów i mebli kuchennych, nie używajcie gąbki, która służy do mycia naczyń. Przygotujcie czystą, miękką ściereczkę oraz detergent przeznaczony do czyszczenia delikatnych powierzchni. Dopiero takie przetarcie blatów i innych powierzchni sprawi, że będą czyste, bez tłuszczu i bez smug.

Zobacz także:

Ile bakterii jest na zmywaku do naczyń?

Naukowcy z uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie policzyli ilość bakterii mieszczących się na kuchennej gąbce. Żyje na niej 82 miliony bakterii z ponad 360 odmian. Jeden z nich powiedział nawet, że nie ma drugiego miejsca na ziemi, w którym żyłoby tak dużo mikroorganizmów. Z tego powodu gąbki nie należy używać do czyszczenia powierzchni. Jeśli to robicie, rozprowadzacie zanieczyszczenia i bakterie po całej kuchni.

Gąbkę do naczyń, która macie w kuchni trzeba tez często wymieniać, żeby nie przenosić bakterii z talerza na talerz. Eksperci zalecają, żeby wymieniać ją co 2-3 dni, a najrzadziej 1 raz w tygodniu. Mycie gąbki czy wyparzanie niestety nie usuwa bakterii do końca i nie jest dobrym sposobem na przedłużenie życia gąbki. 

Źródło: Interia.pl, Focus.pl, zdrowie.wprost.pl