jak rozmrozić mięso
AdobeStock
Newsy

Mrozicie mięso mielone? Ten genialny trik sprawi, że czas jego rozmrażania skrócicie do minimum

Jeśli chcecie szybko rozmrozić mięso, to zastosujcie tę prostą sztuczkę – działa raz, dwa!

Wynalezienie pod koniec XIX wieku zamrażarki w połączeniu z rozwojem kolei w Stanach Zjednoczonych całkowicie zrewolucjonizowało rynek i zmieniło sposób odżywiania się ludzi nie tylko w USA, ale także w Europie i krajach rozwiniętych. Dawniej mięso jedzono od święta nie tylko ze względu na to, że było drogie. Przede wszystkim największą trudnością była konserwacja mięsa, które przecież szybko się psuje. Rozwiązaniem było trzymanie osolonego mięsa w beczkach lub wędzenie, suszenie czy marynowanie, jednak takie sposoby nie były idealne (i zabierały mnóstwo czasu). Dopiero elektryczność i wynalazek, jakim była zamrażarka, pozwoliły długo przechowywać świeżą żywność, która po rozmrożeniu nadal nadawała się do spożycia i była bardzo smaczna. Do dziś z tego korzystamy!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zalety mrożenia mięsa

Korzyści z mrożenia żywności jest mnóstwo. Pierwszą jest oczywiście zachowanie świeżości na dłużej. Odmrożone mięso smakuje równie dobrze co świeże, a na pewno o wiele lepiej od suszonego! Jednak wydłużenie terminu przydatności do spożycia to nie jedyna zaleta zamrażarek. Mrożone mięso, a także warzywa i owoce zachowują o wiele więcej witamin niż w przypadku, gdyby zostały ususzone. To także ogromna oszczędność czasu – suszenie czy wędzenie mięsa jest bardzo czasochłonne.

Zobacz także
Placki ziemniaczane Magdy Gessler

Magda Gessler tylko tak smaży placki ziemniaczane. Są chrupiące i nie ociekają tłuszczem

kluski leniwe

Przepis na idealne kluski leniwe. Aby nie wyszły twarde, broń Boże nie róbcie 1 rzeczy

Jak szybko rozmrozić mięso?

Do wad mrożenia zdecydowanie należy zaliczyć fakt, iż proces poprawnego rozmrażania zajmuje trochę czasu. Kto choć raz próbował od razu wrzucić na patelnię zamrożone kotlety, ten dobrze wie, jak to się później kończy. Dlatego mięso najlepiej rozmrozić wkładając je do miski z zimną wodą i odstawić do lodówki na całą noc. Dzięki temu w całości dobrze się rozmrozi i nie będzie później suche. Ale co w przypadku, gdy nie macie za wiele czasu? Można włożyć zapakowane (to ważne!) mięso do miski z letnią wodą i wymieniać ją co kilka minut. Nigdy nie używajcie do tego ciepłej ani gorącej wody! Pozornie taki sposób jest szybszy, ale może by niebezpieczny. Pod wpływem ciepła bakterie zaczną się rozmnażać i będą stanowiły zagrożenie dla zdrowia. A dodatkowo białko w tak rozmrażanym mięsie szybko się zetnie i bardzo utrudni przygotowania.

By następnym razem rozmrażanie szło o wiele szybciej, warto zmienić sposób mrożenia. Włóżcie kawałek mięsa do foliowego woreczka, usuńcie całe powietrze ze środka i bardzo ciasno zawiążcie tak, by w worku znajdowało się, jak najmniej powietrza. Dobrze, jeśli spłaszczycie mięso, tak by nie było zbyt grube. W ten sposób mięso będzie się później rozmrażało o wiele szybciej! Pamiętajcie też koniecznie o tym, że nigdy nie mrozi się raz rozmrożonego mięsa – takie działanie prowadzi do rozwoju bakterii, które są groźne dla zdrowia.

jak rozmrozić mięso
AdobeStock
Newsy
Rozmrażacie mięso w lodówce czy w gorącej wodzie? Jeden z tych sposobów może was zatruć
Jedną z bezpieczniejszych metod przechowywania żywności jest jej mrożenie. Dowiedzcie się, jak bezpiecznie rozmrażać mięso.

Mrożenie to jedna z lepszych metod przechowywania żywności. Zwłaszcza wtedy, gdy ma się jej w nadmiarze! Sklepy często kuszą promocjami, z których aż żal nie skorzystać. Wtedy duża zamrażarka jest nieoceniona, ponieważ pozwala długo przechowywać świeże jedzenie i przy tym sporo zaoszczędzić. Mrozić można praktycznie wszystko: owoce, warzywa, pieczywo, ryby, mięso, a nawet zupy! Należy jedynie przestrzegać zasad bezpiecznego mrożenia i pamiętać o tym, że żywność, nawet gdy zamrożona, to nadal ma określony termin przydatności do spożycia. A co z rozmrażaniem jedzenia - zwłaszcza mięsa? Jak bezpiecznie to zrobić? Sprawdźcie nasze wskazówki! Jak bezpiecznie rozmrozić mięso? Obchodząc się z mięsem trzeba być zawsze ostrożnym. W surowym mięsie można znaleźć bakterie wywołujące silne zatrucia pokarmowe i nie tylko, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przechowywanie i przygotowywanie mięsa. Dotyczy to także rozmrażania! Trzymajcie się zawsze tych wskazówek, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości: Rozmrażajcie w lodówce – ta zasada dotyczy zwłaszcza drobiu i wołowiny. Nigdy nie zostawiajcie mięsa do rozmrożenia w temperaturze pokojowej! Jeśli chcecie je odmrozić bezpiecznie i macie trochę czasu, to przełóżcie je z zamrażarki do lodówki. Najlepiej zrobić to wieczorem – rano mięso będzie już rozmrożone. Pojemnik z wodą – innym sposobem jest przełożenie mięsa do zimnej wody. Musi być ono szczelnie zapakowane w foliowy worek, a wodę należy wymieniać co 30 minut. Można też trzymać mrożonkę pod strumieniem zimnej wody, pamiętając o tym, by owinąć ją wcześniej folią. To bardzo ważne, ponieważ jeśli rozmoczycie mięso, to zaczną rozwijać się w nim bakterie. Tylko zimna woda – mięso można rozmrozić tylko i wyłącznie z użyciem zimnej wody! Jeżeli włożycie je do...

czy schabowe można mrozić
AdobeStock
Newsy
Czy można zamrozić kotlety schabowe? Zanim to zrobicie, miejcie na uwadze 1 rzecz
Mrożenie to świetny sposób przedłużenia trwałości wielu produktów spożywczych. Ale czy można zamrozić wszystko – także schabowe? Sprawdźcie!

Zamrażarka jest prawdziwym błogosławieństwem dla każdego gospodarstwa domowego. Bardzo wydłuża trwałość wielu produktów, dzięki czemu można oszczędzić bardzo dużo czasu na przygotowywaniu i pieniędzy! Sprawdźcie, co można bezpiecznie zamrozić. Czy nadają się do tego uwielbiane przez Polaków kotlety schabowe? Jakie produkty można zamrozić? Zanim cokolwiek zamrozicie sprawdźcie, czy można to w ogóle zrobić i jak! Sposób zamrożenia również jest bardzo ważny, jeśli zależy wam na tym, by produkty po rozmrożeniu nadawały się jeszcze do jedzenia. Pieczywo Mrożenie chleba to świetny sposób na oszczędzenie sobie czasu na codziennie jeżdżenie do piekarni. Zwłaszcza, jeśli mieszkacie poza miastem! Chleb można bezpiecznie mrozić od miesiąca do dwóch. Najlepiej rozmrozić go w temperaturze pokojowej – w przeciwnym razie będzie suchy. Ryby Im tłustsza ryba, tym lepiej znosi mrożenie. Jeśli jesteście zapalonymi wędkarzami i mrozicie samodzielnie złowione ryby, pamiętajcie o tym, że zanim włożycie je do zamrażarki, koniecznie musicie je wcześniej oczyścić z łusek i wypatroszyć ! Mięso Surowe mięso można mrozić pod warunkiem, że zamrozicie je od razu po przyjściu ze sklepu! Im dłużej leży ono w lodówce, tym więcej wartości odżywczych traci. Mięso można trzymać w zamrażarce o d 3 miesięcy (drób) do 8 miesięcy (wołowina). Owoce i warzywa Mrożenie owoców to świetny sposób na dostarczenie sobie cennych witamin poza sezonem! Najważniejszy jest jednak sposób mrożenia. Owoce składają się w większości z wody, dlatego często po rozmrożeniu zmieniają się w bezkształtną breję. Jak temu zapobiec? Wystarczy pojedyncze owoce rozłożyć na tacce tak, by się nie dotykały i włożyć do zamrażarki. Gdy już zamarzną, można je przesypać do pojemnika i...

 mięso mielone
Adobe Stock
Newsy
Jak szybko rozmrozić mięso mielone? Ten prosty sposób totalnie was zaskoczy
Mrożenie jedzenia to idealny sposób na przedłużenie czasu jego przechowywania. W obecnych czasach to popularna opcja, kiedy zdecydowanie więcej czasu poświęcamy nauce i pracy. Mrożona żywność jest nieraz ratunkiem w kryzysowych sytuacjach, kiedy zależy nam na szybkim przygotowaniu posiłku.

Dzięki mrożeniu, wiele produktów zyskuje dłuższy czas świeżości oraz przydatności do spożycia. Poprzez taki zabieg nie trzeba się martwić zakazem handlu w niedzielę bądź niezapowiedzianą wizytą gości. Wówczas wystarczy po prostu rozmrozić dany produkt i go przygotować.  Dlaczego warto mrozić niektóre produkty? Mimo wielu nieprzychylnych opinii, mrożenie żywności jest nie tylko dobrym sposobem na dłuższy czas jej przechowywania , ale także pomaga ograniczyć marnowanie jedzenia. Często podczas zakupów, kupuje się zbyt wiele różnych produktów. Wówczas, aby ich nie wyrzucać, warto je zamrozić. Będzie to opcja awaryjna na czarną godzinę, a także pozwoli uniknąć trwonienia produktów żywnościowych. Niegdyś krążył również osąd o zanikaniu cennych wartości żywienia poprzez proces mrożenia, co jest kompletną bzdurą. Takie działanie nie tylko przedłuża datę ważności , ale i zatrzymuje wszystkie wartościowe mikroelementy. Nie trzeba się tego bać, gdyż to tylko ułatwia funkcjonowanie. Jak poprawnie mrozić mięso? Wszystkie produkty mięsne nadają do mrożenia. Należy jednak pamiętać, że im mniejszy kawałek, tym krótszy czas jego przechowywania z zamrażarce, zaś mięso mielone może być mrożone nawet przez 8 tygodni. Wówczas warto również pamiętać o kilku zasadach: do mrożenia używajcie specjalnych woreczków z suwakiem, plastikowych pojemników bądź opakowań próżniowych, które są przystosowane do niższych temperatur, zamrażajcie tylko świeże mięso, dobrej jakości, materiały opakowań nie powinny przepuszczać wilgoci, nie zamrażajcie mięsa w oryginalnych opakowaniach, starajcie się mrozić mniejsze porcje. Dzięki trzymaniu się tych punktów, będziecie mieć pewność, iż zamrożone...

w jakiej wodzie rozmrażać mięso?
Adobe Stock
Newsy
Rozmrażacie mięso w zimnej czy gorącej wodzie? Jeden z tych sposobów jest niebezpieczny dla zdrowia
Mrożenie mięsa stało się już w polskich domach standardem. Mrożenie jest praktyczne i oszczędne. Pytanie tylko jak to robić, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Zwykle wygląda to następująco: kupujecie duży kawałek schabu, piersi z kurczaka czy innego rodzaju mięsa, porcjujecie go na mniejsze kawałki. Potem wystarczy zapakować mięso do woreczków, szczelnie zawiązać, a następnie włożyć do szuflady w zamrażarce. Czy nieodpowiednie rozmrożenie mięsa czymś grozi? Co potem? Jak rozmrozić mięso w prawidłowy sposób? W tym zakresie występują już poważne rozbieżności. Wszelkie wątpliwości dotyczą oczywiście strachu przed rozwinięciem się niechcianych bakterii na powierzchni rozmrażanego mięsa. Panuje wiele różnych zdań dotyczących, tego jak powinno się więc je rozmrażać. Poniżej przedstawimy wam listę sprawdzonych rozwiązań. W jaki sposób można rozmrozić mięso? Rozmrażanie mięsa w lodówce. To najdłuższa z metod, ale jeśli zawczasu zaplanujecie sobie gotowanie obiadu, dobrze jest pozwolić mrożonce rozmrozić się stopniowo w niskiej temperaturze, jaka panuje w lodówce. W zależności od stopnia zamrożenia, powinno wystarczyć od kilkunastu do ok. 10 godzin w lodówce, by móc rozpocząć przyrządzać potrawę. Rozmrażanie mięsa w temperaturze pokojowej. Ta metoda rzeczywiście grozi namnożeniem się bakterii na mięsie, ale jeżeli będziecie kontrolowali stan rozmrażania i nie dopuścicie do niepotrzebnego spoczywania rozmrożonego mięsa na zewnątrz, nie powinno stać się nic złego. Rozmrażanie mięsa w wodzie. Wystarczy zanurzyć kawałek mięsa do miski z zimną, chłodną wodą lub wodą w temperaturze pokojowej. Taki sposób pozwoli wam na uniknięcie zagrożenia związanego z bakteriami, tak jak to było w przypadku zwykłego rozmrażania bez wody. Rozmrażanie mięsa już w trakcie przygotowywania potrawy. Na pierwszy rzut oka nie brzmi to jak rozsądny sposób, ale jeżeli wasze mięso było rozdrobnione na mniejsze...