Mrówki kręcą się wam po domu? Wysypcie w kątach tę przyprawę, a insekty pójdą sobie gdzie pieprz rośnie
AdobeStock
Newsy

Mrówki kręcą się wam po domu? Wysypcie w kątach tę przyprawę, a insekty pójdą sobie gdzie pieprz rośnie

Jeżeli zauważyliście już u siebie w mieszkaniu mrówki maszerujące po parapetach lub podłodze, nie panikujcie. Można łatwo odstraszyć te owady nie robiąc im przy tym krzywdy. Wystarczy wykorzystać ich silny zmysł węchu, by zrozumiały, że od waszego mieszkania trzeba się trzymać z daleka.

Inwazja owadów w domach zwykle przypada na późne lato i początek jesieni. Gdy temperatura na zewnątrz się obniża, owady szukają ciepłego schronienia, a nasze domy i mieszkania są pod tym względem idealne.

To właśnie dlatego, kiedy robi się coraz chłodniej, znajdujemy w domu pająki i innych nieproszonych gości. Jednak niektóre owady lubią rozgościć się w mieszkaniu również wtedy, gdy jest ciepło - jak na przykład mrówki. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć? 

Skąd biorą się mrówki w domu?

Latem mrówki wyruszają na poszukiwanie miejsca, w którym mogłyby założyć gniazdo. Doskonałą lokalizacją są dla nich niestety nasze domy i mieszkania, ze względu na dobry dostęp do pożywienia. Mrówki za cel chętnie obierają sobie kuchnię, gdzie przecież jedzenia mają pod dostatkiem. W Polsce najczęściej można spotkać w domu mrówki faraona - to malutkie, czarne owady, jednak niech ich wygląd was nie zmyli.

Faraonki są bardzo trudne do wytępienia ze względu na to, że szybko się rozmnażają. Ani się obejrzycie, a założą u was gniazdo. Można też spotkać mrówki darniowe, które są nieco większe i szukają miejsca na mrowisko jesienią i zimą. Największe mrówki, gmachówki, uwielbiają budynki wykonane z drewna, dlatego zwykle spotyka się je np. w altankach na ogródkach działkowych. 

Zobacz także
Jedzcie 1 łyżeczkę tego produktu dziennie, a już nie będziecie łakomym kąskiem dla komarów

Jedzcie 1 łyżeczkę tego produktu dziennie, a już nie będziecie łakomym kąskiem dla komarów

Kleszcze już są w lasach. To warzywo uchroni was przed ugryzieniami

Kleszcze już są w lasach. To warzywo uchroni was przed ugryzieniami

Sprawdzony sposób na mrówki

Gdy tylko zauważycie więc mrówki w swoim mieszkaniu, trzeba działać szybko. Zacznijcie od pochowania żywności - już lekko psujące się na blacie owoce są wyjątkowo atrakcyjne dla mrówek i mogą uznać, że wasza kuchnia jest doskonałym miejscem na założenie mrowiska. Regularnie wyrzucajcie śmieci oraz myjcie blaty kuchenne. Resztki rozlanego, słodkiego soku również zadziałają jak przynęta na mrówki.

Kolejnym etapem jest odstraszenie owadów. Mają dobry węch i niektóre zapachy są dla mrówek wprost nie do zniesienia. Na przykład cynamon - posypcie nim ścieżki, którymi poruszają się mrówki. Zamiast tej przyprawy, można też użyć:

  • olejku rozmarynowego

  • olejku lawendowego

  • soku z cytryny

  • pieprzu

  • sody oczyszczonej