Rosół – absolutny klasyk w kuchni i podstawa wielu zup. Każdy ma na niego swój sposób, dlatego trudno jest podać jeden uniwersalny przepis. Jeżeli czujecie, że rosołowi czegoś brakuje, nie jest odpowiednio wyrazisty lub tłusty, to skorzystajcie z naszych wskazówek. Dziś doradzamy co robić, by rosół wyszedł jak najsmaczniejszy.

Jak gotować rosół?

Gdy rosół jest mdły lub szybko się psuje, zastanawiamy się, co robimy nie tak. Przecież przygotowujemy go zgodnie z przepisem. Niestety, rosół jest tak podstawową zupą, że w wielu przepisach nie podkreśla się częstych błędów popełnianych przy jego gotowaniu. Z jakiegoś powodu autorzy książek kucharskich wychodzą z założenia, że każdy po prostu wie, jakie mięso należy dodać lub jak zmienić proporcje, żeby zupa wyszła idealna.

Oto najczęstsze błędy w przygotowywaniu rosołu:

  • Gotujecie go na samym drobiudrób jest chudy i delikatny  - dokładnie taki sam będzie rosół, na którym go ugotujecie. A to tłuszcz niesie smak, dlatego najsmaczniejszy jest tłusty bulion.
  • Nie wyjmujecie cebuli i pora po ugotowaniu – zdarzyło się wam, że już po jednym dniu rosół się zepsuł? I to trzymany w lodówce? Przyczyna tkwi w cebuli. Przez nią zupa zaczyna się szybko psuć i kwaśnieje, dlatego od razu po ugotowaniu wyjmijcie cebulę i por z garnka (lub po prostu zjedzcie rosół w ciągu jednego dnia)
  • Używacie mrożonego mięsa – mimo wszystkich zalet mrożenia żywności musimy powiedzieć, że rosół robiony na mrożonym mięsie jest po prostu niesmaczny. Jeżeli już musicie go użyć, to zadbajcie o to, by mięso rozmrozić powoli – absolutnie nie w mikrofali.

Jak zrobić dobry rosół?

Ugotowanie smacznego rosołu wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad:

Zobacz także:

  • Podstawą rosołu jest mięso – najlepiej sprawdzają się żeberka wołowe lub szponder wołowy, korpus z kurczaka czy szyja z indyka. Rosół można też ugotować na kaczce, króliku, przepiórkach i cielęcinie. Wieprzowina jest niewskazana.
  • Zawsze zalewajcie rosół zimną wodą.
  • Nie oszczędzajcie warzyw.
  • Pamiętajcie o przyprawach.