Uczniowie nie wiedzą co to włoszczyzna
Adobe/YouTube/maturatobzdura
Newsy

Młodzi ludzie nie mają pojęcia o kulinariach! „Włoszczyzna? To chyba mięso…”

Maturzyści nie mają pojęcia o kuchni! Niektórzy z nich nie wiedzą nawet, czym jest włoszczyzna lub cielęcina. Sprawdźcie, czy odpowiedzielibyście na pytania.

Młodzi ludzie nie mają wiedzy na tematy, które mogą wydawać się wam banalne i oczywiste. Choć od osób, które dosłownie przed chwilą napisały maturę, można by oczekiwać oczytania i szerokiej wiedzy na wiele tematów, niestety niektórzy się nią nie wykazują. Zobaczcie jakich odpowiedzi udzielili maturzyści przepytani z wiedzy z zakresu kulinariów.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Program „Matura To Bzdura"

Program „Matura To Bzdura" to internetowe show, w którym prowadzący przepytują tegorocznych abiturientów i uczniów liceów z wiedzy ogólnej. Niektórzy z nich udzielają naprawdę zadziwiających odpowiedzi i wykazują się wręcz ignorancją. Program emitowany jest na platformie YouTube.

W programie „Matura To Bzdura" można często obejrzeć odcinki tematyczne. Maturzyści są tam przepytywani z dziedzin takich jak:

  • Język polski
  • Matematyka
  • Biologia
  • Chemia
  • Historia

Wydawałoby się, że uczniowie, którzy chodzą przecież do szkoły, będą znać odpowiedzi na wiele pytań. Nie są one zazwyczaj trudne. Można by powiedzieć, że są wręcz banalne.

Kanał ma charakter komediowy. Uczestnicy wywiadów są zaczepiani przez prowadzącego i kamerzystę w publicznych miejscach: centrach handlowych, przed szkołą, na ulicy. Każdy biorący udział w quizie zgodził się na to.

Zobacz także
Wasze dzieci nie chcą jeść warzyw? Te wskazówki pomogły już wielu rodzinom

Wasze dzieci nie chcą jeść warzyw? Te wskazówki pomogły już wielu rodzinom

Inspekcja Jakości Handlowej skontrolowała sprzedawców ryb. Tych lepiej nie kupować

Inspektorzy skontrolowali sprzedawców ryb. Wnioski są fatalne, tych ryb lepiej nie kupować

Zatrważający poziom wiedzy kulinarnej

Program doczekał się odcinka o kulinariach. Większość zadanych pytań nie sprawiłaby wam pewnie najmniejszego problemu. Uczniowie nie znali jednak na nie odpowiedzi. Niektóre z ich domysłów bardzo bawią.

Uczniowie polegli w większości już na pierwszym pytaniu. Zastali zapytani o to, czym jest włoszczyzna.

„Włoszczyzna?... To chyba jakieś mięso” – program rozpoczął się mało błyskotliwą wypowiedzą jednej uczennicy

Inna uczestniczka też nie znała odpowiedzi na to pytanie.

„To są zielone warzywa, głównie pietruszka, koperek, szczypiorek”- powiedziała z niekrytą pewnością dziewczyna

„Włoszczyzna jest daniem włoskim” – odpowiada jeden z chłopaków biorących udział w quizie

Honor uczniów obronił jednak inny uczestnik. Dokładnie wymienił on wszystkie warzywa wchodzące w skład włoszczyzny: marchewka, seler, pietruszka, por. Popisał się też znajomością historii. Wiedział on nawet, że mieszankę warzyw sprowadziła do Polski królowa Bona.

Uczniowie trochę lepiej poradzili sobie z pytaniem o to, czym jest cielęcina. Niektórzy sugerowali jednak, że to "mały baran". Kilka osób udzieliło jednak poprawnej odpowiedzi.

Oprócz tego prowadzący zapytał uczniów o słowo „koszerne jedzenie". Tu też nie każdy wiedział, co to oznacza. Sami zobaczcie, co odpowiedzieli młodzi ludzie:

Czytaj także:

W Milionerach padło pytanie za milion złotych. Hubert Urbański zapytał o owoce. Wygralibyście?
ONS.pl
Newsy
W „Milionerach” padło pytanie za milion złotych. Hubert Urbański zapytał o owoce. Wygralibyście?
Udałoby się wam zgarnąć główną nagrodę w tym teleturnieju?

„Milionerzy” to jeden z ulubionych teleturniejów Polaków. Trzeba przyznać, że nagroda jest w nim naprawdę imponująca. Do wygrania jest bowiem oczywiście okrągły milion złotych. Program jest prowadzony przez Huberta Urbańskiego. Po raz pierwszy „ Milionerów ” wyemitowano w 1999 roku. Dwukrotnie przerywano produkcję „Milionerów”, ale od 9 lutego 2017 roku to program stale goszczący w ramówce telewizji. Milionerzy – ulubiony teleturniej Polaków Średnia oglądalność odcinka „Milionerów” wynosi około 2,58 milionów widzów. Zgromadzenie i utrzymanie tak dużej publiczności przez lata to nie lada sztuka. Z pewnością duży udział tym ma prowadzący Hubert Urbański, który występuje w tej roli od samego początku programu i wydaje się niezastąpiony. Głowna nagroda (1 milion złotych) padła w „Milionerach” zaledwie 3 razy. Udało się ją zdobyć uczestnikom w 2010, 2018 i 2019 roku. Co jakiś czas pada jednak słynne „Pytanie o milion”, które zawsze wzbudza wiele emocji. 24 czerwca wyemitowano powtórkę programu z 20 października 2020 roku, w którym słynne dwunaste pytanie usłyszał pan Łukasz Grymuza. Prowadzący zadał mu pytanie o popularne owoce. Pytanie za milion Uczestnik programu dotarł do dwunastego pytania , nie wykorzystując nawet wszystkich kół ratunkowych. Przypomnijmy, że uczestnicy mogą skorzystać z następujących podpowiedzi: 50:50 – koło, które odrzuca dwie błędne odpowiedzi Telefon do przyjaciela – możliwość wykonania krótkiej rozmowy z wybraną wcześniej osobą Pytanie do publiczności – opcja uzyskania statystyk od publiczności na temat ich typu właściwej odpowiedzi Pytanie za milion brzmiało następująco: „Niektóre z...

Pytanie za 10 tys. zł w "Milionerach". Wystarczy znać się na kuchni (uczestnik się nie znał, a Wy?)
ONS.pl
Newsy
Pytanie za 10 tys. zł w "Milionerach". Wystarczy znać się na kuchni (on się nie znał, a Wy?)
Uczestnik „Milionerów” nie znał odpowiedzi na banalne pytanie dotyczące pieczenia ciast. A czy wy wiecie, która odpowiedź jest poprawna?

Program „Milionerzy” od lat cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. W każdym odcinku uczestnicy odpowiadają na pytania, a poprawne odpowiedzi przybliżają ich do głównej wygranej, jaką jest milion złotych. Ale jeden błąd wystarczy, by stracić wygraną! Dowiedzcie się, na jakim pytaniu jeden z uczestników zakończył swoją grę. Zasady „Milionerów” By wygrać milion złotych, należy poprawnie odpowiedzieć na 12 pytań. Pozornie proste, jednak pytania potrafią być naprawdę podchwytliwe! Dlatego uczestnicy mają do dyspozycji koła ratunkowe, które mogą wykorzystać w przypadku, gdy zupełnie nie znają odpowiedzi na zadane pytanie i nie chcą ryzykować. Można zapytać o zdanie publiczność, wykonać „telefon do przyjaciela” lub poprosić o usunięcie dwóch niepoprawnych odpowiedzi, co może pomóc w wybraniu tej właściwej. Uczestnik, który odpowie poprawnie na drugie i siódme pytanie ma gwarantowaną wygraną w wysokości 1000 zł za drugie i 40 000 złotych za siódme pytanie. Proste pytanie o gotowanie Ostatni odcinek „Milionerów” był naprawdę emocjonujący. Jeden z uczestników dostał, wydawałoby się, bardzo proste pytanie z kategorii „Kulinaria”. Sprawdźcie, czy znacie odpowiedź: Który z tych związków chemicznych dodany do ciasta spełni rolę proszku do pieczenia? A. wodorowęglan wapnia B. eter C. wodorowęglan sodu D. boraks Poprawna odpowiedź to oczywiście odpowiedź C, czyli wodorowęglan sodu – jest to po prostu soda oczyszczona, którą stosuje się jako zamiennik proszku do pieczenia. Jednak nie wiedział tego uczestnik „Milionerów”, który wybrał błędną odpowiedź D! Przez ten fatalny błąd stracił on szansę na wygranie 10 tysięcy złotych,...

Rząd obniża stawki dla dostawców. Koniec ze zdrową żywnością w szkołach?
AdobeStock
Newsy
Rząd obniża stawki dla dostawców. Koniec ze zdrową żywnością w szkołach?
Ostatnia decyzja premiera może sprawić, że do szkół nie będą już dostarczane świeże owoce, warzywa i produkty mleczne dla dzieci.

W polskich szkołach od lat realizowane są programy związane ze zdrowym żywieniem. Jednak wiele wskazuje na to, że niedługo się one skończą. Rząd zaakceptował nowe stawki dla dostawców, które są niewystarczające, a to oznacza, że część szkół może być zmuszona do rezygnacji z programu. Poznajcie szczegóły. Programy żywieniowe dla szkół Od 2004 roku w polskich szkołach przeprowadzany jest program „Szklanka mleka”. Polega on na tym, że wszyscy uczniowie szkół podstawowych za darmo dostają porcję mleka lub produktów mlecznych – np. jogurt albo kefir. Od 2009 doszła kolejna inicjatywa o nazwie „Owoce i warzywa w szkole”. Uczniowie dostawali świeże gruszki, jabłka , śliwki, marchewki, truskawki , kalarepę czy pomidory, a także świeże soki owocowe i przeciery. Od 2017 roku obowiązuje nowy projekt „Program dla szkół”. Jest on w istocie tym samym, co poprzednie dwa programy. Zmiana nazwy wzięła się stąd, że zamknięto Agencję Rynku Rolnego i w jej miejsce powstał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Projekt finansowany jest głównie ze środków pochodzących z Unii europejskiej. Korzysta z niego aż 1,7 mln uczniów szkół podstawowych, z klas I-V. Nowe stawki dla dostawców i koniec programu? Niestety, wiele wskazuje na to, że po tylu latach program żywienia zostanie zlikwidowany. Premier Mateusz Morawiecki 28 maja tego roku podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie finansowania projektu w kolejnym roku szkolnym. Stawki, które zostały przyjęte w tym projekcie, są o wiele niższe niż poprzednio. I to pomimo faktu, że obecnie produkty spożywcze są o wiele droższe przez inflację oraz koszty dostaw żywności do szkół. Jeden z dostawców „Programu dla szkół” wyjawił, co w praktyce oznacza decyzja...

Facebook/Kabaretnazywo
Newsy
Ile kosztuje bochenek chleba? Kabareciarze nabijają się z Mateusza Morawieckiego i „dzwonią" do premiera
Słynna już wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego została wykpiona przez kabareciarzy w skeczu przypominającym popularny teleturniej. Widzieliście już to?

Nie milkną echa ostatniej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącej ceny bochenka chleba. Zapytany o ceny chleba podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytanie dziennikarza przez 1,5 minuty. To jednak nie wystarczyło, aby udzielić konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Szef rządu wspomniał o sytuacji rolników i emerytów, ale nie dotarł do sedna sprawy. Wiele osób zaczęło mu zarzucać, że najzwyczajniej w świecie nie wie, ile kosztuje w Polsce chleb . Cała rozmowa poniżej:  Premier Morawiecki na celowniku kabareciarzy Wątek z Morawieckim w roli głównej wzięli ostatnio na celownik kabareciarze, którzy w jednym ze swoich show wcielili się w rolę uczestników „Milionerów” i w komiczny sposób wyśmiali niewiedzę premiera. Skecz został wyemitowany w Polsacie w programie „Kabaret na żywo". Widzowie śmiali się do łez, gdy zobaczyli parodię „Milionerów". Ich bohaterem był uczestnik - Roman, który nie miał pojęcia, ile kosztuje w Polsce chleb, więc poprosił o „telefon do przyjaciela". Gdy prowadzący zapytał go, do kogo chce zadzwonić, ten odpowiedział, że „do Matiego". Następnie usłyszeliśmy prawdziwe nagranie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Dzień dobry, witam państwa, pozdrawiam z Karpacza – powiedział. Premier Morawiecki „podpowiada" w kabaretowym skeczu Po tym, jak uczestnik odczytał pytanie, wyemitowana została słynna już odpowiedź premiera na pytanie o cenę chleba. Staram się od czasu do czasu robić zakupy, żeby właśnie w sklepie spożywczym zobaczyć, jakie są ceny. Porównuję je do cen w skupie - mówił premier. Odpowiedź „Matiego" wywołała złość u uczestnika „Milionerów”....