Ser jest produktem, który nietrudno dostać w sklepie. Jednak nawet tutaj znajdą się osoby, które stwierdzą, że najlepszy będzie tylko ser domowej roboty. Rzeczywiście, przyrządzenie go wcale nie jest takie trudne, choć problematycznym składnikiem bywa ten najważniejszy, czyli mleko. Czy rzeczywiście musi być wiejskie, prosto od krowy? Sprawdźcie. 

Jakiego mleka użyć do zrobienia sera podpuszczkowego?

Niektórzy uważają, że do zrobienia domowego sera nadaje się tylko i wyłącznie mleko prosto od krowy, bez żadnych dodatków, które mogłyby zaburzyć proces wytworzenia sera. Nic bardziej mylnego.

Co prawda takie mleko sprawdzi się najlepiej, ale można wykorzystać również to ze sklepu. Pod jednym warunkiem - musi to być mleko tłuste i pasteryzowane. Czyli takie, które zwykle sprzedaje się w plastikowych butelkach stojących w lodówce. To w kartonie, przechowywane poza lodówką, się nie nadaje. Wypróbujcie poniższy przepis na ser podpuszczkowy właśnie z takiego zwykłego, „sklepowego” mleka. 

Zobacz także:

Jak zrobić domowy ser podpuszczkowy?

Składniki:

  • 10 litrów tłustego mleka pasteryzowanego (3,2%)

  • 0,5 g podpuszczki

  • sól kamienna niejodowana

Przyda się wam też: forma serowarska i termometr kuchenny.

Przygotowanie:

  1. Wlejcie mleko do garnka. Na małym ogniu powoli je podgrzewajcie, aż osiągnie temperaturę od 38 do 40 stopni Celsjusza. Warto sprawdzać ją na bieżąco specjalnym termometrem kuchennym. 

  2. W międzyczasie rozpuśćcie podpuszczkę w około 4 łyżkach wody. 

  3. Gdy mleko będzie już odpowiednio ciepłe, dodajcie do niego podpuszczkę i mieszajcie przez minutę. Wyłączcie gaz i poczekajcie godzinę, aż pojawi się skrzep.

  4. Następnie przykryjcie garnek i zaczekajcie, aż na jego powierzchni pojawi się skrzep. Po pół godzinie pokrójcie go na niewielkie kawałeczki, by powstało „ziarno”. 

  5. Teraz serwatkę przełóżcie do formy serowarskiej - najlepiej za pomocą sitka, by wybrać samo ziarno, bez płynu, jaki pozostał w garnku.

  6. Przez pierwszą godzinę do dwóch obracajcie formę z serem co kwadrans. Po tym czasie odstawcie formę na 12 godzin, aż cała serwatka spłynie, a ser stanie się bardziej zwarty. 

  7. Gdy podany czas będzie powoli dobiegał końca, przygotujcie w garnku solankę o stężeniu 20%, czyli w proporcji 1:5. Najlepiej jest użyć soli kamiennej niejodowanej. 

  8. Kiedy solanka będzie już gotowa i całkowicie ostudzona, włóżcie do niej ser. Po 12 godzinach powinien już być odpowiednio zwarty i nie będzie się rozpadał po wyjęciu z formy. Zostawcie go w solance na około 3 godziny. 

  9. Po tym czasie ser można odłożyć do lodówki i jest już gotowy do jedzenia. Smacznego!