Mleka i mięsa nie zabraknie? Rząd uspokaja w sprawie dostaw energii
Flickr
Newsy

Mleka i mięsa jednak nie zabraknie? Rząd uspokaja w sprawie dostaw energii

Od pewnego czasu opinia publiczna rozgrzewana jest informacjami o potencjalnych brakach podstawowych produktów spożywczych, takich jak mięso, mleko i nabiał. Wiąże się to m.in. z przewidywanymi przerwami w dostawie energii.

Podczas 19. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewnił mleczarzy i producentów mięsa o tym, że mogą się czuć bezpiecznie. Na czym miałoby polegać owo bezpieczeństwo? 

Skąd wzięło się zagrożenie niedoborów mleka, sera i jogurtów?

O tym, że branża mleczarska przewiduje poważny kryzys produkcyjny, który może się skończyć brakiem dostępności mleka, sera i jogurtów, pisaliśmy już kilka dni temu. Powodem tej trudnej sytuacji jest wprowadzenie planów ograniczeń w dostawie prądu, a także gazu przez ich dostawców. Aby utrzymać proces produkcyjny i magazynowanie branża potrzebuje stałych dostaw tych nośników energii. 

Wcześniejsze apele o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących przesyłu prądu i gazu do zakładów przetwórczych pozostawały bez odpowiedzi ze strony rządzących. Również propozycje rozwiązań, które wysuwali producenci mleka, nie spotkały się jak dotąd z jakimkolwiek odzewem państwowych organów. Jednak teraz coś w tej kwestii drgnęło. 

Zobacz także
Dodajecie mleko do kawy, teraz użyjcie do sprzątania. Zaskakujący efekt

Dodajecie mleko do kawy? Użyjcie go teraz do czyszczenia i sprzątania. Efekty zaskakują

Mięso znów wyszło za twarde? Następnym razem włóżcie do brytfanny ten nietypowy owoc

Mięso znów wyszło za twarde? Następnym razem włóżcie do brytfanny ten nietypowy owoc

Minister rolnictwa: „Branże mleczarska i mięsna będą traktowane priorytetowo” 

W ubiegły czwartek minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski byli gośćmi obrad forum. Podczas spotkania Kowalczyk, minister w randze wicepremiera, podkreślił, jak ważne jest dla rządu wspieranie produkcji mleka: 

- Zdaję sobie sprawę z tego, że branża mleczarska, branża przetwórcza, też ma wiele niepokojów o różne elementy. To jest choćby zaopatrzenie w energię. Doskonale rozumiem te obawy, jak słyszę czasami dyskusje dotyczące potencjalnego wyłączania energii elektrycznej czy trudności w zaopatrzeniu w gaz. Tutaj pragnę zapewnić, że branża mleczarska i branża mięsna - tak żeby traktować to jednakowo - będzie traktowana absolutnie priorytetowo, jeśli kiedykolwiek by doszło do jakichkolwiek ograniczeń w dostawie energii - tłumaczył Kowalczyk.

Czy polskie mleko trafia na eksport?

Minister Kowalczyk wyraził nadzieję, że polska branża mleczarska będzie się otwierać na nowe rynki. W czasach kryzysu i niepewności bezpieczeństwa żywnościowego na świecie jest to ogromną szansą dla niej samej, jak również dla kraju:

- Kiedy wiele krajów poszukuje źródeł importu żywności, mleczarstwo ma ogromną rolę do spełnienia i ufam, że między innymi polskie mleczarstwo, w tym unijne mleczarstwo i przemysł mleczarski będzie miał tutaj ogromną rolę do spełnienia, ale też i ogromne korzyści z pełnienia tej roli, bo to jest bardzo istotne w dobie, kiedy żywność jest poszukiwana, jeśli jeszcze nie jest poszukiwana mocno, to ona będzie poszukiwana, mleczarstwo powinno tę swoją szansę wykorzystać. 

Źródło: portalspozywczy.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania