Miodek turecki to rodzaj słodkości wytwarzanych chałupniczo i sprzedawanych w bramach cmentarzy w czasie Wszystkich Świętych i Zaduszek. Cukierki były produkowane w Krakowie i na tym terenie znane są już od lat 20. XX w. Zawsze uwielbiały je dzieciom, które z ich powodu chętniej uczestniczyły w rodzinnych wyprawach na cmentarz.

Czym jest miodek turecki?

Pierwsze słodycze pojawiły się na ulicach Krakowa już w latach 20. A pierwszym miejscem ich sprzedaży był Cmentarz Rakowicki.  Handlarze układali całe bloki i na miejscu rozbijali i kruszyli na drobniejsze kawałki. Następnie odważali porcje i pakowali do papierowych torebek zwiniętych w rożki.

Dzisiaj miodek można kupić w już odmierzonych kawałkach, kształtem przypominających bryłki lub sześciany. Słodycze pakuje się do foliowych torebek, zwijanych wzorem tych tradycyjnych w tutki. Cukierki rzadko są dostępne poza Świętem Zmarłych. Czasem można je znaleźć na kramach odpustowych podczas świąt kościelnych obok obwarzanków czy oscypków.

Nazwa smakołyku pochodzi prawdopodobnie od tureckich wyrobów cukierniczych, takich jak chałwa czy rachatłukum. Miodek ma podobny skład i podobnie jak one, sprzedawany jest w blokach lub bryłkach. Jeden ze składników cukierków – miód, traktowany był jako substancja pochodząca z zaświatów, pokarm bogów i dusz zmarłych. To prawdopodobnie z powodu tych wierzeń słodycze pojawiły się w pobliżu cmentarzy i są sprzedawane w czasie obrzędów zadusznych.

Zobacz także:

Różne odmiany miodków tureckich

Tradycyjne karmelki zawsze miały kremową barwę, choć zdarzały się bryłki w kremowo-brązowe nieregularne pasy, sprzedawane jako miodek czekoladowy. Cukierek ma miodowy smak i dodatek pokruszonych orzechów. W drugiej połowie XX wieku zaczęto dodawać do niego karmelizowanego cukru i kakao.

A dziś, dzięki barwnikom spożywczym i olejkom aromatycznym można kupić miodki o smaku śmietankowym, czekoladowym, rumowym, migdałowym czy waniliowym. Cukierki bywają kruche, albo ciągnące, nadające się do żucia. Pewnego rodzaju odpowiednikiem miodku tureckiego w innych regionach Polski są: warszawska pańska skórka" i lubelskie szczypki".

Przepis na miodek turecki:

Składniki:

  • 2 szklanki cukru
  • 1 szklanka pokruszonych orzechów włoskich
  • 1 płaska łyżeczka cukru waniliowego
  • Pół płaskiej łyżeczki sody
  • 2 łyżki miodu

Przygotowanie:

  1. W rondlu podgrzewajcie cukier i wolno karmelizujcie go, aż zrobi się prawie biały.
  2. Dodajcie cukier waniliowy i jeszcze chwilę gotujcie. Następnie dodajcie sodę i też  zagotujcie.
  3. Na koniec dodajcie pokruszone orzechy lub inne bakalie oraz  wlejcie miód. Wszystko dokładnie wymieszajcie i przelejcie na blachę, na której masa stwardnieje.
  4. Po stwardnieniu masy podzielcie ją na kawałki, możecie rozłupać lub pokroić dużym, ostrym nożem.

Źródło: Beszamel.pl, haps.pl