Mimo zamknięcia restauracji i sklepów, nie radzimy sobie z pandemią. Gorzej jest tylko w 3 krajach
AdobeStock
Newsy

Mimo zamknięcia restauracji i sklepów, nie radzimy sobie z pandemią. Gorzej jest tylko w 3 krajach

Według rankingu przeprowadzonego przez Bloomberg, Polska jest jednym z krajów, które najgorzej radzą sobie z pandemią koronawirusa. Sytuacja jest już dramatyczna.

Pandemia koronawirusa trwa. Szczepi się coraz więcej ludzi i ogłoszono lockdown, który potrwa do 9 kwietnia. Można więc przypuszczać, że sytuacja w kraju jest opanowana. Niestety, wszystko wskazuje na to, że Polska fatalnie radzi sobie z pandemią!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Polska nie radzi sobie z pandemią

Lekarze od dłuższego czasu biją na alarm. Mówią, że sytuacja w służbie zdrowia jest dramatyczna – brakuje łóżek, medyków i karetek. Szpitale zajmują się tylko chorymi na koronawirusa, przez co osoby cierpiące na inne choroby nie otrzymują pomocy. Nawet ci, którzy muszą ją dostać natychmiast! Już normą stało się czekanie na karetkę nawet 40 minut w sytuacji zagrożenia życia.

Co więcej, sam przyjazd karetki nie gwarantuje, że chory szybko znajdzie się w szpitalu. Nagminnie zdarzają się sytuacje, gdzie wszystkie okoliczne szpitale są przepełnione i karetka jeździ z chorym nawet przez kilka godzin od szpitala do szpitala w poszukiwaniu jednego wolnego miejsca. Nie dziwi więc, że Polska bije rekordy zgonów w Europie i to nie tylko z powodu koronawirusa – Polacy nie otrzymują pomocy medycznej, ponieważ służba zdrowia jest przeciążona.

Dramatyczna sytuacja w naszym kraju znalazła odzwierciedlenie w statystykach dotyczących pandemii na całym świecie. Bloomberg przeprowadizł ranking państw najlepiej radzących sobie z pandemią koronawirusa. Na 53 zbadane państwa Polska znajduje się na… 50 miejscu! Gorzej jest tylko w Czechach, Brazylii i Meksyku. Dlaczego nasz kraj otrzymał tak słaby wynik?

Zobacz także
30-latek z Lublina przez czekoladę pójdzie do więzienia. Wszystko przez jedną rzecz

30-latek z Lublina przez czekoladę pójdzie do więzienia. Wszystko przez jedną rzecz

Jak zrobić zakupy spożywcze, żeby się nie zarazić COVID-19? Ekspert ostrzega

Jak zrobić zakupy spożywcze, żeby się nie zarazić COVID-19? Ekspert ostrzega

Zdanie ekspertów

Ranking komentują już lekarze. Według prof. dr hab.n. med. Krzysztofa J. Filipiaka, 50 miejsce w rankingu Bloomberga to dowód na to, że Polska przegrała walkę z pandemią:

To pokazuje totalną porażkę strategii walki z pandemią w naszym kraju, o ile takowa w ogóle istniała(…)Bloomberg zaliczył nas w swoim rankingu do pięciu najgorzej radzących sobie z epidemią krajów (Meksyk, Czechy, Brazylia, Polska i Peru). Przyznał nam jednocześnie najgorsze miejsce w zakresie kontroli pandemii (rekordowe 29,8 proc. pozytywnych testów - wyprzedzamy w tej konkurencji tylko Meksyk i Rumunię), a także wskazał nas w grupie pięciu krajów świata o największej liczbie przypadków zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców w tym miesiącu (Czechy, Polska, Szwecja, Francja i Włochy).

Czy lockdown może jeszcze w ogóle pomóc w tej sytuacji?

 

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
Minister zdrowia przedłuża obostrzenia. Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe i restauracje?
Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłosił przedłużenie lockdownu. Poznajcie szczegóły.

Pod koniec marca, Ministerstwo Zdrowia zarządziło lockdown, który miał potrwać do 9 kwietnia. Dziś już wiadomo, że zostanie przedłużony. Sprawdźcie, na jak długo. Lockdown w Polsce Dziś, 7 kwietnia na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że obostrzenia związanie z pandemią koronawirusa zostaną przedłużone do 18 kwietnia: Z jednej strony widzimy niewielki spadek dziennej liczby zachorowań. Jest on w dużej mierze spowodowany okresem świątecznym. Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności będą widoczne w przyszłym tygodniu. Z tych powodów podjęliśmy decyzję o przedłużeniu zasad bezpieczeństwa. Trudna sytuacja w szpitalach Minister na konferencji odniósł się także do tego, jak aktualnie radzą sobie szpitale. Przypomnijmy, że sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Do chorych wysyłane są często helikoptery i wozy straży pożarnej, ponieważ brakuje wolnych karetek. Te czekają wiele godzin na podjazdach do szpitali, bo w szpitalach często nie ma miejsc dla kolejnych pacjentów. Analizowaliśmy na bieżąco sytuację, szczególnie w kontekście tego, co dzieje się w szpitalach. Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek wynosi ok. 80 proc., to są parametry niebezpieczne. Szczepienia na koronawirusa Minister Adam Niedzielski podczas konferencji mówił o szczepieniach na koronawirusa wyrażając nadzieję, że za kilka miesięcy sytuacja zacznie się stabilizować, gdy coraz więcej ludzi będzie zaszczepionych: Pamiętajmy, że mamy taką perspektywę przyspieszenia szczepień. Mamy coraz więcej też, w konsekwencji zachorowań, ozdrowieńców. Czyli te naturalne bariery stają się coraz bardziej wyraziste(…)Mam nadzieję, że tu ta odpowiedź samorządów będzie tak duża, że ten program...

Czy od soboty może nas czekać nas luzowanie obostrzeń? Czy w końcu zostaną otwarte wszystkie sklepy? Prof. Horban wyjaśnia
AdobeStock
Newsy
Czy od soboty może nas czekać luzowanie obostrzeń? Czy w końcu zostaną otwarte wszystkie sklepy? Prof. Horban wyjaśnia
Już za 3 dni koniec lockdownu. Czy to oznacza, że wszystkie sklepy ponownie się otworzą? Sprawdźcie.

Do 9 kwietnia 2021 trwa w Polsce kolejny lockdown. Jego wprowadzenie było konieczne ze względu na rekordową dobową liczbę zakażeń koronawirusem. Szpitale są przepełnione i w wielu z nich nie ma już miejsca dla kolejnych chorych, którzy wymagają podawania tlenu albo nawet podłączenia do respiratora. Do tego dochodzą ludzie chorzy na inne choroby, którzy również wymagają leczenia szpitalnego. W tej sytuacji rząd zdecydował się na lockdown, który niedługo się kończy. Czy sytuacja ustabilizowała się już na tyle, by wszystkie sklepy zostały ponownie otwarte? Sprawdźcie szczegóły. Zapowiedzi godziny policyjnej Trudno nie odnieść wrażenia, że rząd przy wprowadzaniu obostrzeń, nie kieruje się tylko sytuacją epidemiczną w kraju, ale także nastrojami społecznymi. Przed świętami wielkanocnymi pojawiały się głosy, że minister zdrowia rozważa wprowadzenie na ten czas godziny policyjnej. Spotkało się to z gigantycznym sprzeciwem społeczeństwa i godziny policyjnej nie ogłoszono. Zalecano za to, by Wielkanoc spędzać w jak najwęższym gronie – najlepiej tylko z domownikami. Kiedy otwarcie sklepów? Skoro lockdown kończy się już za 3 dni, Polacy chcieliby wiedzieć czy to oznacza, że od poniedziałku będą już mogli normalnie zrobić zakupy w sklepach, które teraz zostały zamknięte. Mowa o galeriach handlowych, sklepach budowlanych, meblowych i ze sprzętem RTV. Profesor Andrzej Horban, jeden z ekspertów na których powołuje się rząd, szczerze powiedział, że nie wie czy sklepy zostaną otwarte po zakończeniu lockdownu. Dziwi fakt, że zostało tak mało czasu, a nadal nic nie wiadomo – z pewnością niecierpliwią się zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy są właścicielami zamkniętych placówek. Niepewna majówka Niestety, podobno sytuacja w Polsce jest bardzo nieciekawa. Podczas, gdy w...

Jakie utrudnienia czekają na klientów w sklepach spożywczych? Najnowsze informacje po konferencji prasowej
AdobeStock
Newsy
Jakie utrudnienia czekają na klientów w sklepach spożywczych? Najnowsze informacje po konferencji prasowej
Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, przekazał informacje na temat obowiązujących obostrzeń. Sprawdźcie szczegóły.

Dziś miała miejsce konferencja prasowa ministerstwa zdrowia. Minister Adam Niedzielski przekazał szczegóły na temat tego, jak będą wyglądały obostrzenia na najbliższe dni. Sprawdźcie, czy coś się zmieniło. Konferencja ministra zdrowia Konferencja rozpoczęła się o godzinie 11. Minister Adam Niedzielski rozpoczął ją od informacji o trudnej sytuacji w polskich szpitalach: Analizowaliśmy bieżąco sytuację, szczególnie w kontekście tego co dzieje się w szpitalach. Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek wynosi ok. 80 proc., co jest parametrami niebezpiecznymi. Później odniósł się do sytuacji na Śląsku, gdzie jest bardzo wielu chorych, a szpitale mają problemy z radzeniem sobie z taką ilością pacjentów: Bardzo trudna sytuacja wciąż jest na Śląsku. W ostatnim czasie opracowaliśmy plan relokacji pacjentów. Mamy wsparcie woj. łódzkiego. Bardzo duże wsparcie okazał szpital w Radomsku. Od strony zachodniej pomaga woj. opolskie, a wschodnią część Śląska uzupełnia woj. małopolskie, gdzie jednak sytuacja też nie jest prosta. Widoczny jest już lekki spadek zachorowań, ale minister podczas konferencji ostudził nadzieje na powrót do normalności w najbliższym czasie. Podkreślił, że spadek ilości zakażonych spowodowany jest przez minione święta wielkanocne, a ewentualny wzrost zakażeń po świętach będzie widoczny dopiero za kilka dni po przeprowadzeniu testów: Konsekwencje ew. zwiększonej mobilności w czasie świąt będą widoczne w przyszłym tygodniu. Wtedy przekonamy się, czy trzecia fala będzie opadała, czy złapie drugi oddech. Lockdown do 18 kwietnia Minister ogłosił, że rozpoczęty 27 marca lockdown potrwa nie do 9 kwietnia, a do 18 kwietnia włącznie. Ma nadzieję, że to oraz przyśpieszenie...

emerytury 2021
AdobeStock
Newsy
Wielu emerytów może wydać na jedzenie tylko 2 złote dziennie. Czy da się tak w ogóle żyć?
Przy stale rosnących cenach, polscy emeryci są w coraz trudniejszej sytuacji. Niektórzy mają dosłownie kilka złotych na codziennie wydatki.

Pandemia koronawirusa nikogo nie rozpieszcza. Pozamykane sklepy, siłownie, kina i restauracje, oznaczają utratę zatrudnienia dla setek tysięcy osób. Rząd niestety na razie nie zapowiada kiedy miałaby się otworzyć branża gastronomiczna i fitness, a to właśnie tam pracuje najwięcej ludzi, którzy teraz mają bardzo niepewną sytuację zawodową i finansową. Nie lepiej jest na rynku pracy. Ofert jest o wiele mniej niż rok temu, a kandydatów na jedno miejsce pracy zgłasza się tak dużo, że rekruterzy nie są w stanie nawet zapoznać się ze wszystkimi zgłoszeniami. Trudna sytuacja emerytów Bardzo dużo mówi się o trudnościach, z jakimi zmagają się ludzie pracujący oraz ci szukający zatrudnienia. Rzadko jednak wspomina się o sytuacji osób starszych – zwłaszcza tych żyjących samotnie i utrzymujących się tylko z (często niewysokiej) emerytury. Obecnie w Polsce ceny idą w górę jak szalone ze względu na inflację, która jest w naszym kraju najwyższa w całej Europie. Do tego dochodzą kolejne nakładane przez rząd podatki, które mają podreperować budżet obciążony wydatkami. Przez lockdown i zamknięcie galerii handlowych, restauracji i innych działalności gospodarczych, do państwowej kasy wpływa o wiele mniej pieniędzy. Wszystko drożeje, a emerytury pozostają na tym samym poziomie i seniorom jest coraz ciężej. Jak przeżyć za 2 złote dziennie? Na ten problem zwróciła uwagę Fundacja Senior w Koronie z Warszawy, która z pomocą wolontariuszy wspiera starszych ludzi w trakcie pandemii. Jeden z działaczy powiedział, że obecna sytuacja niektórych podopiecznych jest naprawdę dramatyczna. W rozmowie z jednym z popularnych serwisów internetowych powiedział: Jedna seniorka nie pobiera żadnych świadczeń, innej po opłaceniu rachunków zostaje na życie 170 zł miesięcznie,...