Mikstura z 2 produktów na kleszcze. Zrobicie ją w domu bez szkodliwych chemikaliów
Adobe Stock
Newsy

Mikstura z 2 produktów na kleszcze. Zrobicie ją w domu bez szkodliwych chemikaliów

Wystarczy, że temperatura skoczy do 5 stopni Celsjusza i kleszcze uaktywniają się, po czym męczą nas do późnej jesieni. Podpowiadamy jak się przed nimi chronić.

Po co robić domową miksturę na kleszcze, skoro w sklepach jest mnóstwo sprawdzonych preparatów? Warto ją zrobić, bo nie podrażnia skóry i najważniejsze: nie zawiera DEET – chemicznego środka owadobójczego, który znajdziecie w wielu kupnych preparatach.

Kotlety mielone

Jak chronić się przed kleszczami i dlaczego należy to robić?

Kleszcze są niebezpieczne z powodu chorób, jakie przenoszą. Zagrażają domowym zwierzakom, dzieciom i dorosłym. Zwierzęta powinny już wczesną wiosną być zabezpieczone odpowiednią obrożą, kroplami, które należy aplikować co 3 tygodnie lub środkami doustnymi.

Z kolei ludzie przed każdym spacerem powinni spryskać się preparatami odstraszającymi owady np. takimi jak ten podany przez nas, a po spacerze przejrzeć ręce, nogi, głowę i szyję i sprawdzić, czy nie chodzą po nich kleszcze. Należy je usunąć, zanim wkręcą się w skórę i zaczną żerować, jednocześnie zarażając nas przenoszonymi chorobami.

Odkleszczowe choroby są trudne do leczenia i niebezpieczne dla ludzi. Są nimi:

  • Borelioza
  • Anaplazmoza
  • Babeszjoza
  • Riketsjoza
  • Kleszczowe zapalenie mózgu wywołujące zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Zobacz także
Banalny trik na komary z Coca-Colą. Działa już po 5 minutach

Banalny trik na komary z Coca-Colą. Działa już po 5 minutach

Jak najlepiej odstraszyć mole spożywcze? Skórka od tego owocu załatwia sprawę

Jak najlepiej odstraszyć mole spożywcze? Skórka od tego owocu załatwia sprawę

Przepis na skuteczną, domową miksturę na kleszcze

Składniki:

  • 50 ml oleju. Może być kokosowy, sezamowy, lniany lub z nasion winogron
  • 30 kropli olejku eterycznego z geranium

Przygotowanie i stosowanie:

  1. Do buteleczki z rozpylaczem dodajcie odmierzoną ilość oleju oraz olejek eteryczny, zakręćcie i wstrząsając butelką, wymieszajcie.
  2. Nanoście na skórę przed każdym spacerem.

Co odstrasza kleszcze?

Istnieją także inne mikstury odstraszające kleszcze. Te owady bardzo nie lubią zapachów niektórych ziół. Warto więc wykorzystać je do przygotowania naparów, które można także wykorzystać do spryskania skóry i ubrania. Są nimi:

  • Kocimiętka
  • Rozmaryn
  • Szałwia
  • Mięta pieprzowa
  • Lawenda

Wystarczy zioła zalać niewielką ilością wrzątku, a po 20 minutach przecedzić wywar, przelać do butelki z atomizerem i spryskiwać się przed wyjściem.

Wspomniane zioła warto też mieć w ogródku, na tarasie czy balkonie, żeby owady trzymały się od nich z daleka. Zapach szałwii czy lawendy należy do przyjemnych, dlatego takie rośliny w waszym otoczeniu pozwolą więc połączyć przyjemne z pożytecznym. 

Źródło: O2, medonet.pl

Jak poradzić sobie z kleszczami latem? Te zioła wam pomogą
AdobeStock
Newsy
Jak poradzić sobie z kleszczami latem? Te zioła wam pomogą
Z pomocą ziół stworzycie naturalne i skuteczne środki na kleszcze – sprawdźcie, jak to zrobić!

Letnie spacery kojarzą się z ciepłem i słońcem, choć nieuniknione jest spotkanie różnych zwierząt i owadów – zwłaszcza podczas leśnych wędrówek. Tymi, których trzeba się szczególnie wystrzegać, są kleszcze . Do naturalnego odstraszania tych pajęczaków można wykorzystać wiele naturalnych sposobów, które opierają się na wykorzystaniu powszechnie dostępnych ziół. Zioła na kleszcze Z kleszczami doskonale radzą sobie zioła! Wystarczy je zaparzyć, ostudzić, wymieszać z sokiem z cytryny i przelać do buteleczki z atomizerem. Taką mieszanką można następnie popsikać ubrania, skórę, a nawet swoich zwierzęcych pupili. Najlepiej sprawdzą się świeże zioła, które można kupić w każdym sklepie zielarskim. Zioła, które skutecznie odstraszają kleszcze, to: Szałwia – ma gorzki smak, którego kleszcze nie cierpią. Rozmaryn – dla ludzi ma przyjemny zapach i działa relaksująco, a dla kleszczy wręcz odwrotnie! Lawenda – zapach kwiatów lawendy jest szczególnie nieprzyjemny dla wielu owadów, dlatego wiele osób używa woreczków z lawendą do odstraszania moli w szafach. Nie lubią jej także kleszcze. Tymianek – nie przepada za nim większość owadów. Geranium – ma zapach podobny do róży, której kleszcze nie cierpią! Olejki eteryczne na kleszcze Zamiast naparu z ziół, możecie skorzystać z olejków eterycznych. Wybierzcie te, które mają zapach nieznośny dla kleszczy. Dobrze się sprawdzi olejek z drzewa herbacianego, z mięty pieprzowej, ze słodkich migdałów, a także olejek z szałwii, tymianku i goździkowy. Pamiętajcie, że przed użyciem na skórę olejek należy rozcieńczyć. 5 ml olejku trzeba wymieszać z ok. 50 ml dowolnego oleju roślinnego....

Przed kleszczami uchronią was nie tylko aerozole na owady, ale także odpowiednia dieta! Sprawdźcie, jaka dieta odstraszy kleszcze.
AdobeStock
Newsy
Jedzcie to, a kleszcze na bank was nie tkną. Połączycie przyjemne z pożytecznym
Przed kleszczami uchronią was nie tylko aerozole na owady, ale także odpowiednia dieta. Sprawdźcie, jaka dieta odstraszy kleszcze.

Gdy przychodzi lato, jedni idą poleżeć na plaży, a inni zarzucają plecak na plecy i ruszają na wędrówkę po górach albo lesie. To też jest bardzo przyjemna forma spędzania wolnego czasu - zwłaszcza dla tych osób, które nie potrafią usiedzieć w miejscu i myśl o spędzeniu urlopu na plaży jest dla nich torturą.  Trzeba jednak pamiętać o tym, że latem w lesie nie brakuje owadów, które mogą nieźle uprzykrzyć nam życie. Mowa choćby o komarach, osach, szerszeniach (które często mają gniazda właśnie w lesie), ale przede wszystkim o kleszczach. Mogą one przenosić groźne choroby, jak choćby osławioną boreliozę, dlatego tak ważne jest chronienie się przed nimi. Wiedzieliście, że jednym ze sposobów na kleszcze może być dieta? Dieta na ochronę przed kleszczami Przed wejściem do lasu czy na łąkę (szczególnie w ciepły dzień) zabezpieczamy się przed owadami na różne sposoby. Można stosować preparaty w sprayu albo domowe mikstury na bazie octu. Okazuje się, że skuteczna w takim odstraszaniu może być również dieta. Chodzi o zapach naszego potu - gdy się pocimy, wabimy komary, meszki i kleszcze. Jednak jedząc odpowiednie produkty da się ten zapach zmienić i w konsekwencji zmniejszyć swoją atrakcyjność wśród leśnych owadów. Kleszcze szczególnie nie lubią zapachu naszego potu wtedy, gdy spożywamy produkty o wysokiej zawartości witaminy B - czyli na przykład: szpinak orzechy wątróbka fasola kasze Pomoże także jedzenie czosnku oraz picie… piwa. Piwo także zawiera pewne ilości witaminy B i może okazać się pomocne w odstraszaniu kleszczy. Jak zabezpieczyć się przed kleszczami? Niezależnie od spożywanych ilości witaminy B, nadal należy odpowiednio się zabezpieczyć przed wędrówką po lesie albo łące. Najlepiej jest założyć zakryte buty za kostkę,...

Cierpicie na choroby układu moczowego? Zerwijcie to zioło i zróbcie z niego herbatę
AdobeStock
Newsy
Cierpicie na choroby układu moczowego? Zerwijcie to zioło i zróbcie z niego herbatę
Traktujemy je jak zwykły chwast, a to błąd - to zioło ma wiele leczniczych zastosowań i pomoże na uciążliwe dolegliwości.

Gdy dokuczają wam różne dolegliwości, a zwłaszcza te ze strony układu moczowego, warto sięgnąć po zioła, które teraz macie pod ręką. W czerwcu na łąkach i w ogrodach rosną lecznicze zioła o prozdrowotnym działaniu - wykorzystajcie je w kuchni, a wasz organizm wam podziękuje. Jednym z popularnych i zdrowych ziół jest skrzyp polny, traktowany najczęściej jak zwykły chwast. Poznajcie wspaniałe właściwości lecznicze tej pospolitej rośliny.  Właściwości skrzypu polnego Skrzyp polny rośnie dosłownie wszędzie - przy drogach, chodnikach, na polach, a nawet nasypach kolejowych. Jest tępiony jako jeden z wielu chwastów, jednak ze względu na jego prozdrowotne właściwości warto go od czasu do czasu zerwać i przygotować z niego herbatę albo okłady na skórę.  Działanie skrzypu polnego to m.in.: uszczelnienie naczyń krwionośnych hamowanie wypadania włosów i stymulowanie ich wzrostu wzmocnienie paznokci usuwanie moczanów z organizmu szybsze gojenie się ran polepszenie przemiany materii oczyszczanie skóry skłonnej do trądziku Ze względu na zdolność do usuwania moczanów z organizmu, skrzyp polny jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na dnę moczanową i inne choroby układu moczowego. Zioło to działa oczyszczająco, ale nie moczopędnie, dlatego nie powoduje ryzyka odwodnienia organizmu.  Herbata ze skrzypu polnego By wykorzystać właściwości skrzypu, należy przygotować z niego smaczną herbatę. Wystarczy, że do filiżanki wsypiecie dwie łyżeczki suszonego skrzypu, zalejecie gorącą wodą i będziecie parzyć przez kwadrans. Tak przygotowaną herbatę ze skrzypu można pić 3 razy dziennie. Suszony skrzyp polny można kupić w sklepach zielarskich oraz niektórych supermarketach. Opcja dla leniwych to herbata w torebkach ze skrzypu,...

Ten olej działa, jak botoks na włosy. Nie chodzi o oliwę z oliwek ani o olej kokosowy
AdobeStock
Newsy
Ten olej działa jak botoks na włosy. Nie chodzi o oliwę z oliwek ani o olej kokosowy
Olej lniany ceniony jest nie tylko ze względu na swoje właściwości zdrowotne, ale i pielęgnacyjne. Przeczytajcie.

Świetnie działa na układ pokarmowy, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, pomaga zapobiegać miażdżycy a nawet dba o zdrowie psychiczne. Czy olej lniany potrafi coś jeszcze? Tak – może zadziałać jak botoks na wasze włosy. Zastosowanie kosmetyczne oleju lnianego Olej lniany to doskonały produkt do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Jest szczególnie polecany do skóry wrażliwej, suchej, łuszczącej się, szorstkiej i skłonnej do alergii, ale również - dzięki kwasowi omega-3 - dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej, skłonnej do trądziku. Olej lniany nie tylko doskonale wzmacnia i odżywia skórę, ale też nadaje jej zdrowego blasku. Jego ogromną zaletą jest to, że nie zatyka skóry, ponieważ łatwo się wchłania. olej lniany wspomaga też kurację antycellulitową nawilża naskórek sprawia, że rozszerzone pory są mniej widoczne wygładza zmarszczki pomaga odżywić włosy i paznokcie, zmniejszając ich uszkodzenia Olej lniany stosowany na włosy: zapobiega matowieniu i wysuszeniu włosów wzmacnia je odżywia je wspomaga ich nawilżenie poprawia ich strukturę sprawia, że włosy mniej się łamią włosy zdrowiej rosną nie kręcą się są gładkie Jak stosować olej lniany na włosy? Nałóżcie olej na delikatnie zwilżone włosy przy myciu. Wmasujcie około 3 łyżeczki oleju lnianego w skórę głowy. Zostawcie olej na głowie na czas od pół godziny do dwóch godzin. Po każdym olejowaniu dokładnie umyjcie włosy szamponem. Co jeszcze warto wiedzieć na temat oleju lnianego? Zastanawiacie się nad kupieniem oleju lnianego? Oto garść ciekawych faktów, które musicie znać. Wytwarzany ze świeżo zmielonych nasion lnu olej lniany, zawiera 60 procent kwasów tłuszczowych omega-3. Zaledwie 1 łyżka oleju lnianego, zawiera ponad 7 gramów kwasu...