Mieszkanie śmierdzi kotletami nawet 2 dni po smażeniu? Zróbcie tak, a będzie pachnieć jak u Carringtonów
Getty/iStock, AdobeStock
Newsy

Dom śmierdzi kotletami nawet 2 dni po smażeniu? Zróbcie tak, a będzie pachnieć jak u Carringtonów

Chcecie mieć ładny zapach w domu i móc zajadać się smażonymi potrawami? Nie trzeba wcale rezygnować z jednego lub drugiego. Wystarczy prosty trik, by łatwo zneutralizować smrodek z kuchni i odświeżyć zapach w całym domu.

Chyba każdy z nas lubi mieć wysprzątany, pachnący świeżością dom oraz smaczny, domowy obiad na stole. Jednak nieraz trudno jest to ze sobą pogodzić. Zwłaszcza, gdy przyrządza się potrawy o naprawdę silnym zapachu, jak choćby smażoną rybę, kotlety czy placki ziemniaczane.

Wówczas nawet następnego dnia można się domyślić, co gospodarze zjedli na obiad. Czy da się coś zrobić, by usunąć smrodek ze smażenia? Jest na to sposób - i nie musicie kupować drogich dyfuzorów czy sprayów do odświeżenia i poprawy zapachu w domu. 

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?

Do przygotowania taniego i skutecznego odświeżacza potrzeba wam zaledwie 3 składników. Pierwszym z nich jest limonka, owoc o intensywnym i bardzo przyjemnym zapachu. Należy pokroić ją w ćwiartki i włożyć do miseczki. Teraz limonkę należy zasypać 2 łyżeczkami soli gruboziarnistej. Wyciągnie ona więcej aromatu z owoców, a do tego będzie ładnie się prezentować.

Na koniec, do miseczki należy wlać niecałą nakrętkę ulubionego płynu do płukania ubrań. W połączeniu z resztą składników stworzy domowy odświeżacz, który swoim pięknym zapachem szybko wypełni cały dom. Miseczkę można ustawić na parapecie, wysokiej komodzie, w kuchni czy łazience. Co jakiś czas jej zawartość trzeba oczywiście wymienić. Pamiętajcie tylko, by taki odświeżacz trzymać z dala od dzieci czy domowych zwierząt. 

Zobacz także
Piekarnik nadal śmierdzi pomimo szorowania? Ten produkt w mig poradzi sobie ze smrodem

Piekarnik nadal śmierdzi pomimo szorowania? Ten produkt w mig poradzi sobie ze smrodem

Skąd bierze się brzydki zapach w zamrażarce? Prawdopodobnie popełniacie ten 1 błąd

Skąd bierze się brzydki zapach w zamrażarce? Prawdopodobnie popełniacie ten 1 błąd

Jak pozbyć się zapachu tłuszczu ze smażenia?

Jeśli chcecie szybko usunąć smrodek po smażeniu, skorzystajcie ze sprawdzonych, domowych metod:

  • Ocet - wlejcie do garnka wodę, około jedną szklankę octu, a następnie zagotujcie. Taki roztwór zneutralizuje większość brzydkich zapachów. Można dodać do garnka na przykład skórkę z pomarańczy, cytryny albo kawałek limonki, by spotęgować ten efekt. 

  • Soda oczyszczona - zamiast octu, wsypcie do wody kilka łyżek sody. Po zagotowaniu zostawcie garnek na kuchence i poczekajcie, aż smrodek ze smażenia zniknie. 

  • Cynamon - blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem posypcie kilkoma łyżkami cukru oraz cynamonu. Następnie włóżcie ją do rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza piekarnika na godzinę. Mieszkanie szybko wypełni się pięknym zapachem cynamonu. 

Kotlety mielone

Naczynia pełne smug po wyjęciu ze zmywarki? Ten produkt działa lepiej niż niejeden nabłyszczacz
Flickr
Newsy
Naczynia pełne smug po wyjęciu ze zmywarki? Ten produkt działa lepiej niż niejeden nabłyszczacz
Wiele osób nie wyobraża sobie mycia naczyń w zmywarce bez płynu nabłyszczającego. Istnieje jednak dokonała alternatywa dla tego detergentu. Bez chemii i o niebo tańsza. 

Tabletki do zmywarki, sól i płyn nabłyszczający to trzy składniki zapewniające czyste i lśniące naczynia. Bez tego ostatniego na szklankach i sztućcach zostają zazwyczaj zacieki i plamy po wodzie. Co jednak, gdy go zabraknie, a naczynia znalazły już w zmywarce? Podpowiadamy, czym można sprytnie go zastąpić.  Domowy sposób na błyszczące naczynia ze zmywarki  Warto ograniczyć używanie chemii w gospodarstwie domowym. Będzie to z niewątpliwą korzyścią dla waszego zdrowia, a także dla portfela.  Warto zatem zastąpić chemiczny nabłyszczacz czymś dalece bardziej naturalnym. Produkt ten ma silne właściwości czyszczące i nabłyszczające i na pewno znajdziecie go w waszych domowych zapasach. Jest to ocet spirytusowy. Wystarczy wlać go do dozownika płynu nabłyszczającego i włączyć zmywarkę. Nie bójcie się, że naczynia będą nim mocno pachniały. Po wyjęciu z urządzenia, po occie nie pozostanie żaden aromatyczny ślad.  Inne domowe metody na nabłyszczanie naczyń  Szalenie istotną kwestią w osiągnięciu idealnie czystych i lśniących naczyń jest dbałość o czystość zmywarki i regularne czyszczenie filtrów. Wypełniony solą zbiornik to kolejna rzecz, która powinna być zawsze obecna w skutecznie pracującym urządzeniu. Sól do zmywarki zmiękcza wodę, co powoduje lepsze, bardziej efektywne mycie i ogranicza powstawanie zacieków.  Jeżeli zależy wam na dodatkowym błysku, a nie chcecie używać octu, powinniście wypróbować trik z folią aluminiową. Zwińcie ją w kulkę i umieśćcie w koszyczku na sztućce. Następnie włączcie normalny cykl mycia. Po zakończeniu pracy zmywarki z całą pewnością wyjmiecie lśniące naczynia.  Naturalna metoda na piękny zapach w zmywarce  Częste mycie w tym urządzeniu powoduje powstawanie w nim osadu i brzydkiego zapachu. Nie warto...

Jak pozbyć się zapachu ryby z mieszkania po smażeniu? Namoczcie ją w tym przed panierowaniem
Adobe Stock
Newsy
Jak pozbyć się zapachu ryby z mieszkania po smażeniu? Namoczcie ją w tym przed panierowaniem
Nikt nie lubi brzydkich zapachów, a ryba, choć smaczna i zdrowa, niestety pozostawia takie. Podpowiadamy jak je usunąć.

Zapach ryby jest bardzo intensywny i nieprzyjemny. Szczególnie, gdy gotowaliście lub smażyliście rybę, dawno ją zjedliście, zmyliście talerze, a w mieszkaniu cały czas ją czuć. Gdy inne sposoby nie są skuteczne, wtedy z pomocą przychodzi nasz trik. Jak usunąć zapach ryby z pomieszczenia? Najlepszym nawykiem podczas gotowania czy smażenia jest używanie pochłaniacza kuchennego. Niestety, większość ludzi używa go jedynie z powodu... światełka. A dobrze zainstalowany pochłaniacz, który ma prawidłowe ujście do wentylacji, jest pomocny nie tylko do usuwania zapachu ryb. Innym niezawodnym sposobem jest wietrzenie. Choć w bezwietrzne, upalne dni, oraz wówczas, gdy wszystkie okna wychodzą na jedną stronę świata i nie sposób wywołać w mieszkaniu przeciągu, także bywa nieskuteczne. Jednak wietrzenie podczas gotowania oraz w ogóle częste wietrzenie pomieszczeń, należy do najlepszych sposobów na nieprzyjemne zapachy. Jeśli z żadnego z wymienionych pomysłów nie możecie skorzystać lub okazały się nieskuteczne, zastosujcie trik z wodą i octem. Z tych dwóch prostych składników, których nie zabraknie w żadnej kuchni, możecie zrobić naturalne pochłaniacze zapachów. Sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu ryby z mieszkania Sposób 1: Do szklanki wlejcie wodę z kranu Dodajcie 4-5 łyżek octu i 3 goździki Ustawcie szklankę w pomieszczeniu, z którego chcecie sunąć nieprzyjemny zapach Sposób 2: Jabłko obierzcie ze skórki i pokrójcie na ćwiartki Rozłóżcie jabłka w różnych miejscach pomieszczenia, z którego chcecie usunąć zapach Jak usunąć zapach ryb, który osiadł na przedmiotach? Usuwając rybny aromat trzeba pamiętać o jednym: zawsze róbcie to niezwłocznie po użyciu przyborów czy sprzętów. Pozbywanie się zapachów z zaschniętych powierzchni jest trudniejsze, wymaga szorowania...

Prosta mikstura do wyczyszczenia i kuchenki i lustra. Wrzućcie 4 składniki do butelki i zalejcie wodą.
Adobe Stock
Newsy
Prosta mikstura do wyczyszczenia i kuchenki i lustra. Wrzućcie 4 składniki do butelki i zalejcie wodą
Wszystkie składniki macie w kuchni. Przygotowanie z nich uniwersalnego płynu do czyszczenia zajmie dosłownie chwilę.

Użytkownik Tiktoka zaprezentował pewną niezwykłą miksturę czyszczącą. Nie dosyć, że możecie użyć jej do czyszczenia różnych powierzchni; zarówno tłustych — jak kuchenka, czy luster i innych szklanych przedmiotów, to jeszcze wykorzystacie do niej skórkę z wyciśniętej cytryny. Potrzebna będzie tylko butelka z atomizerem, czyli rozpylaczem. Przepis na domową miksturę czyszczącą z 4 składników Uniwersalny płyn do czyszczenia zrobicie błyskawicznie. Potrzebne będą proste składniki, które są dostępne w każdej kuchni. Płyn nie tylko wyczyści różne powierzchnie i różne rodzaje zabrudzeń, ale także wypełni dom przyjemnym zapachem cytrusów. Składniki: 1 skórka z wyciśniętej cytryny 1/3 szklanki octu 1 łyżeczka soli 1 łyżka płynu do mycia naczyń Do tego będziecie potrzebowali jeszcze tylko butelki z atomizerem i zwykłej wody z kranu. @creative_explained Amazing way to recycle lemon peels.. 😳🍋 #cleantok #lemonpeels #lemon #recycle #kitchenhack #cleaninghacks #hacks #diy #howto #springcleaning #recipes #wow ♬ original sound - Armen Adamjan Przygotowanie: Skórkę od cytryny pokrójcie na drobniejsze kawałki, które da się przecisnąć przez szyjkę butelki. Dodajcie pozostałe składniki, a następnie uzupełnijcie butelkę do pełna wodą. Płynu używajcie do wyczyszczenia kuchenki, zlewu, szafek kuchennych, szybek piekarnika, kuchenki mikrofalowej, a nawet luster. Ponieważ płyn świetnie dezynfekuje, możecie go użyć nawet do mycia koszy na śmieci. Do czego jeszcze można użyć skórek z wyciśniętej cytryny? Cytrynowe skórki w wielu domach lądują w koszu na odpady. To błąd, bo mogą mieć naprawdę wiele zastosowań. Oto niektóre z nich:...

Gotujecie kapustę, a w całym domu unosi się nieznośny smrodek? Zróbcie tę 1 rzecz i po problemie
Flickr
Newsy
Gotujecie kapustę, a w całym domu unosi się nieznośny smrodek? Zróbcie tę 1 rzecz i po problemie
Kapusta, choć jest smaczna i bardzo zdrowa, ma jedną ogromną wadę - zapach podczas gotowania. Po podgrzaniu jest wyjątkowo nieznośny, ale zamiast się męczyć, można z nim walczyć. Poznajcie prosty trik na zneutralizowanie zapachu gotowanej kapusty.

Nie ma co ukrywać, że potrawy polskiej kuchni są bardzo aromatyczne - zwłaszcza w fazie przygotowywania. Zapach gotującej się lub smażonej kapusty jest bardzo intensywny i nie każdemu odpowiada. Jeśli macie dość wietrzenia całego mieszkania za każdym razem, gdy robicie dania z kapustą w roli głównej, wypróbujcie nasz patent, który pozwoli wam ograniczyć ten problem.  Jak usunąć brzydki zapach kapusty podczas gotowania? Metodą na zmniejszenie intensywności zapachu kapusty jest dodanie do garnka lub na patelnię kromki chleba - najlepiej razowego. Ten sposób najlepiej się sprawdza w przypadku takich potraw jak bigos czy kapusta zasmażana, gdy trzeba gotować ją długo. Po prostu włóżcie do garnka jedną grubą, czerstwą kromkę chleba razowego. Brzydki zapach wsiąknie w niego jak w gąbkę. A jeżeli w mieszkaniu już brzydko pachnie kapustą, weźcie niewielką patelnię, rozgrzejcie i wsypcie na nią kilka łyżek kawy mielonej. Po podgrzaniu, jej piękny zapach szybko zneutralizuje aromat kapusty.  Skoro już wiecie, jak zrobić kapustę bez nieznośnego smrodku unoszącego się w mieszkaniu, wypróbujcie nasz prosty przepis na kiszoną kapustę zasmażaną.  Przepis na kiszoną kapustę zasmażaną na szybko Do przygotowania szybkiej kapusty zasmażanej będziecie potrzebowali składników z poniższej listy: Składniki: 1 kilogram kiszonej kapusty 1 duża cebula 3 łyżki oleju 1 łyżka miodu  pół łyżeczki soli 3 ziarna ziela angielskiego 1 liść laurowy kilka ziarenek czarnego pieprzu Dodatkowo, do zasmażki potrzebujecie 1 dużej łyżki masła i 2 łyżek mąki.  Przygotowanie: Przełóżcie kapustę kiszoną na sito i odciśnijcie z soku. Oczywiście go nie wylewajcie - sok z kiszonej kapusty doskonale działa na...