Gulasz to potrawa pochodząca z Węgier, jednak bardzo dobrze została przyjęta w Polsce. Jest wykorzystywana na różne sposoby. Podawana jest do placków ziemniaczanych lub też po prostu to kaszy czy ziemniaków.

Historia gulaszu

Gulasz to danie pasterskie pochodzące z Węgier. Jego prawdziwa nazwa brzmi Pörkölt, co oznacza przypieczony bądź przyrumieniony. Pochodzi ona od pasterzy, którzy wypasali bydło na łąkach. Przez długi czas było podstawowym posiłkiem pastuszków, dopiero z biegiem czasu stał się potrawą narodową Węgier.

Jest podawane jako drugie danie solo bądź z dodatkami, takimi jak placki ziemniaczane, ziemniaki, kasza gryczana bądź po prostu świeże pieczywo. Może być przyrządzane z różnych rodzajów mięs, a nawet ryb. 

Przygotowanie gulaszu

To danie składa się z bardzo prostych składników. Zazwyczaj jest przygotowywane z mięsa wołowego, a niekiedy z wieprzowego. Obowiązkowa tutaj jest również cebula i papryka, która nadaje całej potrawie koloru i aromatu.

Zobacz także:

Konieczne są również przyprawy, takie jak ziele angielskie oraz liście laurowe, które dodatkowo podkręcają smak gulaszu. To danie jest bardzo syte, a także rozgrzewające. Idealnie sprawdza się na chłodniejsze dni. 

Odpowiednie mięso do gulaszu to podstawa

Kluczową kwestią w całym daniu jest mięso, które powinno być delikatne i rozpływające się w ustach. Jednak przygotowanie dobrej wołowiny może być nie lada wyzwaniem. To rodzaj mięsa, które potrzebuje wyczucia. Złe przyrządzenie sprawi, że będzie po prostu niesmaczne, twarde i gumowate. Idealny gulasz to taki, gdzie wszystkie składniki łączą się razem, przechodzą smakiem, a w ostateczności tworzą spójną całość. By przygotować idealny gulasz warto wcześniej zapoznać się z kilkoma trikami, które zdecydowanie pozytywnie wpłyną na aromat oraz strukturę dania.

Sposób na miękką i idealną wołowinę w gulaszu 

Gulasz najlepiej smakuje z idealnie przygotowanym mięsem. Wołowina powinna być pokrojona w odpowiedni sposób, aby jej struktura została zachowana. Mięso należy kroić ostrym nożem pod skosem wzdłuż włókien. Dzięki temu będzie łatwiej poddawać się obróbce. Ważne jest również marynowanie wołowiny. Wymaga ona długiego, ale powolnego duszenia w sosie. W całym gotowaniu jednak najważniejsze jest posolenie mięsa. Niewłaściwy moment może spowodować, iż wołowina będzie twarda i niesmaczna, co ostatecznie popsuje całą potrawę. Mięsa nie wolno solić przed obróbką termiczną, a już po ugotowaniu całego gulaszu! Wówczas danie będzie aromatyczne, spójne, a co najważniejsze wołowina będzie rozpływać się w ustach.