Ten rodzaj mięsa jest najzdrowszy. Nie uwierzycie jaki
Adobe Stock
Newsy

Mięso strusie: właściwości i sposoby przyrządzania mięsa ze strusia

Mięso strusie ma bardzo mało tłuszczu, a dużo białka. Sprawdź, jak smakuje, ile kosztuje i jak się przygotowuje mięso ze strusia.
Hubert Rój
kwiecień 19, 2021

Strusie mięso jest dość słodkie, soczyste, zawiera w sobie pewną nutę dziczyzny. Oprócz tego jest też bardzo chude. W jego składzie jest jeszcze mniej tłuszczu niż w mięsie kurczaka. Szlachetne mięso strusie nie zawiera zwykle sterydów, hormonów czy antybiotyków. Na pierwszy rzut oka strusina przypominać może wołowinę. Ma czerwoną barwę na surowo, a po obróbce termicznej lekko brązowawą. Podobnie jak wysokiej jakości wołowina, także i mięso strusia jest bardzo kruche.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Mięso strusie: właściwości odżywcze

Mięso strusia zawiera dużo żelaza, znacznie więcej niż wołowina czy konina. Strusina jest więc dobrym wyborem dla osób cierpiących na anemię. Oprócz żelaza, w strusim mięsie znajduje się cała masa innych składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Są to m.in.:

  • Miedź
  • Potas
  • Witamina B2
  • Cynk

Ze względu na małą zawartość tłuszczu, strusina nie wymaga długiego gotowania – wystarczy krótka obróbka termiczna.

Zobacz także

Ile kosztuje strusie mięso?

Niestety mamy dla was dwie złe wiadomości. Po pierwsze mięso strusia jest w Polsce dość trudno dostępne. W dużej mierze wiąże się to z liczbą ferm strusi w Polsce. W tej chwili jest ich tylko kilkadziesiąt.

Kolejną niedobrą nowiną dla potencjalnych smakoszy strusiego mięsa, jest to, że niestety taki delikates nie należy do najtańszych produktów mięsnych na rynku. Cena piersi strusia w internetowych sklepach firmowych strusich ferm sięga nawet ponad 100 zł.

Sporym wyzwaniem dla polskich hodowców strusi jest też sprzedaż mięsa strusiego drugiej i trzeciej kategorii, czyli np. podrobów. Pozostaje liczyć na upowszechnienie hodowli strusi w Polsce i w innych krajach, co będzie musiało przełożyć się na obniżenie cen mięsa.

Co można przygotować z mięsa ze strusia?

Mięso strusie ze względu na swój szlachetny charakter nadaje się do przyrządzenia wielu wykwintnych i pysznych dań, które nadadzą się do podania w trakcie wielkiej gali czy odświętnego obiadu. Oto kilka naszych propozycji:

  • Stek - stosunkowo łatwy i szybki do przyrządzenia, w sam raz do podania np. z pieczonymi ziemniakami
  • Gulasz - do przygotowania tego typu dania warto użyć także odrobiny czerwonego wina, które podkreśli wyjątkowy smak strusiny
  • Tatar - podobnie jak w przypadku wołowiny, także i czerwone mięso strusia nadaje się do drobnego pokrojenia i podania na surowo z ogórkami, cebulką i jajkiem
  • Sałatka - w tym przypadku warto postawić na równie ciekawe składniki, które dorównają w jakiś sposób mięsu strusiemu pod względem wykwintności. Dlatego też do sałatki ze strusiem w roli głównej warto dodać np. szparagi czy kalarepę.

Czytaj także:

Komentarze