Ciemniejące mięso mrożone
Newsy

Mięso leżące w zamrażarce zmieniło barwę? Sprawdźcie, czy można je bezpiecznie zjeść

Przekonajcie się, czy jedzenie takiego mięsa dalej jest bezpieczne, czy koniecznie trzeba je wyrzucić, by się nie zatruć.

Przy wybieraniu mięsa kierujecie się zazwyczaj wszystkimi zmysłami: chcecie, żeby dobrze pachniało, wyglądało świeżo i atrakcyjnie. Czerwony, ostry kolor mięsa kojarzy wam się z jego świeżością.

Czy słusznie? Czy krwistoczerwone mięso oznacza mięso świeże, a takie ze zmienioną barwą jest niebezpieczne do jedzenia? Sprawdziliśmy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kolor świeżego mięsa

Świeże mięso kojarzycie pewnie zazwyczaj z kolorem różowym lub czerwonym, który jest żywy i dość jasny. Czy im bardziej wyrazisty kolor, tym świeższe i tym bardziej zdrowe mięso? Niekoniecznie.

Za kolor mięsa odpowiedzialne są przede wszystkim związki mioglobinowe. Wołowina, wieprzowina i inne czerwone mięsa różnią się od siebie barwą właśnie przez ich różną zawartość i strukturę.

Dlaczego mięso zmienia kolor?

Jak wspomnieliśmy, za kolor mięsa odpowiedzialny jest przede wszystkim jeden związek – mioglobina. Jest ona wrażliwa na działanie tlenu i po prostu ciemnieje, gdy ma kontakt z powietrzem. To całkiem normalny i naturalny proces.

Zobacz także
Magda Gessler garnki

Garnki Magdy Gessler kupicie teraz w Biedronce. Cena zwala z nóg

Czy herbata w torebkach jest szkodliwa?

Lubicie herbatę w torebkach? To najgorsze, co możecie wypić. Może być pełna szkodliwych substancji

Mięso zmieniło kolor – czy można je jeść?

Na pewno zdarzyło wam się kiedyś zostawić na blacie mięso mielone przygotowane do smażenia np. kotletów mielonych. Może zauważyliście, że mięso z zewnątrz jest poszarzałe i brązowawe, a mięso we wnętrzu masy jest jeszcze różowe.

To wszystko przez wspomnianą reakcję chemiczną zwaną utlenianiem. Utlenianiu i zmianie barwy ulega bowiem tylko to mięso, które ma kontakt z powietrzem i tlenem. 

Jeśli zamrożone mięso zmieniło kolor na szary lub mniej intensywny – to też naturalny proces. Jak najbardziej nadaje się ono dalej do spożycia.

Nie martwcie się, jeśli po przyniesieniu ze sklepu mięsnego lub otworzeniu opakowania próżniowego, wasze mięso lekko zszarzeje. Paradoksalnie, może być to nawet dobry znak!

Podrabianie koloru mięsa

Producenci dobrze wiedzą o tym, że mięso o żywym kolorze kojarzy się wam lepiej. Dodają więc do niego specjalnych dodatków zwanych antyoksydantami, by zapobiegać reakcji z tlenem i zmianie barwy. Te dodatki do mięsa niekoniecznie muszą być szkodliwe, ale miejcie świadomość, że mięso, które nawet po wystawieniu na kontakt z powietrzem nie zmienia barwy i zachowuje żywy kolor, pewnie nie jest do końca naturalne.

Sprawdzanie świeżości mięsa

Jakich wskazówek powinniście szukać przy chęci oceniania świeżości mięsa? 

  • Kierujcie się zapachem. Mięso nie powinno wyraźnie pachnieć, jeśli jest inaczej, możliwe, że jest nieświeże. 
  • Sprawdźcie, czy nie jest lepkie. Obślizgłe, śluzowate mięso jest pewnie nieświeże.
  • Czy nie wyciekają z niego płyny? Jeśli z mięsa wyciekają różowe lub mętne płyny, pewnie nie nadaje się już ono do spożycia.

 

jak poznac zepsute mieso
AdobeStock
Newsy
Jak sprawdzić czy mięso w sklepie jest świeże? Wystarczy spojrzeć na jeden szczegół
By uniknąć wyrzucania pieniędzy w błoto i kupowania zepsutego mięsa, zwracajcie uwagę na jedną, ważną rzecz!

Czy zdarzyło się wam kiedyś kupić w sklepie zepsute mięso? Pewnie nie raz! Każdy ma wtedy ochotę wrócić do sklepu i zrobić awanturę. W końcu nikt nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto na produkty, które nie nadają się do zjedzenia! Czasami niestety pechowego odkrycia dokonuje się dzień po zakupie, przy okazji przyrządzania obiadu albo w momencie, gdy sklep jest już zamknięty. Czy może się przydarzyć coś gorszego? By uniknąć takich sytuacji w przyszłości, warto nauczyć się jak rozpoznać nieświeże mięso. Jak sprawdzić, czy mięso jest świeże? Choć jeszcze przed wojną jedzenie lekko zepsutego jedzenia było na porządku dziennym, a w książkach kucharskich ostrzegano, by nie jeść mięsa po którym pełzają larwy, to dziś już na szczęście nikt takiego zepsutego mięsa nie je. Ale czasami zdarzy się przez przypadek kupić nieświeżą szynkę lub psującego się kurczaka. Jak rozpoznać świeże mięso? Kolor – to pierwsze, na co powinniście zwrócić uwagę! Przyda się wam wiedza dotycząca tego jaki kolor powinny mieć poszczególne gatunki mięsa, gdy są świeże. Kurczak, jagnięcina oraz cielęcina powinny być jasnoróżowe. Gęsi i kaczki są brązowo-czerwone lub beżowe, a wołowina powinna mieć kolor bordowy lub czerwony. Jakiekolwiek odstępstwo od normy to znak, że mięso nie jest już pierwszej świeżości! Soczystość – przesuszone boki mięsa to znak, że leży już ono jakiś czas w lodówce. Świeże kawałki powinny być jędrne i soczyste. Błyszcząca powierzchnia – błyszczenie to oznaka świeżego mięsa. Jeśli jest matowe, to lepiej go nie kupujcie! Zapach – w ten sposób sprawdzicie świeżość w ułamku sekundy. Zapachu psującego się mięsa nie sposób pomylić z żadnym innym i zapewniamy was – jeśli mięso, które wąchacie jest zepsute, to na pewno będziecie o...

Piersi z kurczaka mają żółtawy kolor? Wiemy, co to oznacza. Lepiej ich nie kupujcie (są nieświeże, surowe piersi z kurczaka powinny być różowe i nie powinny być zbyt miękkie)
Adobe Stock
Newsy
Piersi z kurczaka mają żółtawy kolor? Wiemy, co to oznacza. Lepiej ich nie kupujcie 
Widzieliście kiedyś żółtawą pierś z kurczaka? Sprawdźcie, czy możecie ją spokojnie zjeść.

Piersi z kurczaka to jedne z częściej kupowanych mięs. Są bardzo łatwe w przygotowaniu, smaczne i niesamowicie uniwersalne. Czasami kupując piersi z kurczaka w sklepie mięsnym lub w supermarkecie, możecie natknąć się na żółtawe kawałki mięsa. Czy to dobrze? Czy taki kolor może naturalnie występować na piersiach z kurczaka? Sprawdziliśmy! Jak wybrać świeżą i smaczną pierś z kurczaka? Wybierając piersi z kurczaka, warto dokładnie im się przyglądnąć. Świeże i dobre piersi z kurczaka powinny być różowe, mieć żywy kolor i nie powinny być zbyt miękkie.  Żółtawy kolor piersi z kurczaka – co oznacza? Żółtawy kolor piersi z kurczaka oznacza, że nie jest ona zbyt świeża. Lepiej omijajcie takie kawałki mięsa i ich nie kupujcie. Czasami kurczaki mają naturalny żółtawy kolor, ale jednak w większości wypadków będzie świadczyło to o tym, że dana pierś nie jest pierwszej świeżości. Test na świeżość piersi z kurczaka Możecie wykonać test na świeżość piersi z kurczaka. Przyciśnijcie kawałek mięsa palcem. Powinno ono wrócić bez problemu do swojego kształtu. Jeśli w mięsie pozostaje wgłębienie, dana pierś z kurczaka może nie być zbyt świeża.  Odpowiednia wielkość piersi z kurczaka Inną ważną cechą, jest obserwacja wielkości piersi z kurczaka. Wybierajcie piersi średniej wielkości. Te duże być może świadczą o tym, że kurczaki nie rosły naturalnie, a były karmione paszą zawierającą czynniki wzrostu. Białe włókna przy piersi z kurczaka Czasami przy piersiach z kurczaka zobaczycie białe włókna. Niektórzy je odkrawają, a innym zupełnie one nie przeszkadzają. W tym artykule znajdziecie odpowiedź na to, czym są białe włókna w piersi z kurczaka i czy możecie je bezpiecznie jeść . Jak przygotować piersi z kurczaka? –...

Kupowanie świeżej ryby
Newsy
Jak kupić świeżą rybę? Waszą uwagę powinien przykuć ten szczegół
Chcecie wybrać świeżą rybę, ale nie wiecie jak to ocenić? Zwracajcie uwagę na te detale

Wybór świeżej ryby nie zawsze jest prosty. Jeśli nie mieszkacie nad morzem, pewnie obawiacie się o świeżość ryb trafiających do sklepów. Najlepiej przed zakupem samemu zweryfikować świeżość ryb. Te nieświeże będą niesmaczne, ale też niebezpieczne dla zdrowia! Mamy dla was proste wskazówki. Jak wybrać najświeższą rybę? Sprawdźcie wymienione podpunkty i upewnijcie się, że ryba, którą chcecie kupić, przechodzi wszystkie testy. Sprawdźcie skrzela Skrzela świeżych ryb powinny być czerwone lub różowe. Nie powinno być na nich żadnych przebarwień i uszkodzeń. Na świeżych skrzelach nie będzie śluzu. Będą one przylegać do skóry ryby. Jeśli ryba nie ma skrzeli, bo są wycięte, sprawdźcie inne podpunkty szczególnie mocno, być może w ten sposób chcą wam sprzedać nieświeżą rybę. Zwróćcie uwagę na oczy Wypukłe, błyszczące oczy, to znak świeżości ryby. Kiedy są zapadnięte, mętne, nieobecne, możemy podejrzewać, że ryba nie jest świeża! Nie kupujcie jej. Obejrzyjcie ości Jeśli kupujecie wypatroszoną rybę, przyglądnijcie się jej ościom. Delikatnie rozchylcie powłoki ciała i sprawdźcie, czy ości przylegają do mięsa. Jeśli są odstające, nie wybierajcie tego okazu. Użyjcie nosa Zapach ryby może powiedzieć nam znacznie więcej o jej świeżości niż wygląd. Producenci znają sztuczki na poprawę wyglądu ryby, ale zapach bardzo trudno ukryć. Świeża ryba nie powinna mocno pachnieć. Może oczywiście mieć delikatny zapach wody (morskiej lub słodkiej), ale pojawienie się typowo rybiego, mocnego zapachu, to oznaka nieświeżości. Powąchajcie koniecznie rybę przed jej zakupem. Zbadajcie łuski i skórę Świeżej ryby nie będzie pokrywać warstwa śluzu. Jeśli czujecie, że...

Jakie mięso najczęściej trafia do kebabów? „Tu naprawdę mielą wszystko”
Pixabay
Newsy
Jakie mięso najczęściej trafia do kebabów? „Tu naprawdę mielą wszystko”
Polacy są wielkimi fanami kebabów. Jednak, czy wszyscy wiedzą, co naprawdę może się w nich znajdować? Ostatnie doniesienia są przerażające.

Kebab to tradycyjne danie tureckie. Oryginalnie serwowane jest z baraniną, jednak w Polsce często spotyka się je także w wersji z innymi mięsami – zwłaszcza z kurczakiem. Reporterzy śledczych programów TVN zagłębili się jednak w szczegóły pracy polskich ubojni… Są przerażające! Jakie mięso jest w kebabie? Straszne okoliczności pracy w barze kebab ujawnił pan Patryk, pracownik tego typu lokalu w Warszawie. Kucharz ujawnił, że każde mięso ma taki sam kolor, kiedy się je przypiecze – niezależnie od tego, czy jest ono zepsute czy świeże. Można w ten sposób łatwo oszukać klienta, a nawet narazić go na niebezpieczne konsekwencje zdrowotne.  Mięso miks w kebabie Dziennikarze dotarli do ubojni, które stosowały groźne praktyki obróbki mięsa. Bez asysty weterynarza zabijano tam chore krowy, a następnie przerabiano je na mięso do spożycia. Często sprzedawano także mięso z krów, które już zdechły w wyniku choroby czy zaniedbań… Niestety, jak się okazało, tego typu mięso najczęściej trafia właśnie do kebabów. Jest ono najłatwiejsze do sprzedania jako tzw. „miks”. Pracownik kebaba ujawnia jednak, że sam kiedyś zatruł się kebabem z tzw. „miksu” i ostrzega, że w typie mięsa, który przedstawiany jest np. jako wołowy, potrafi być nawet kilka różnych rodzajów mięs. Problem w tym, że pracownicy rzadko wiedzą jakie. Kucharze w „podejrzanych” lokalach z mięsem nieznanego pochodzenia ostrzegają także przed kebabami z kurczakiem, ponieważ bardzo często sami nie mają informacji o pochodzeniu mięsa, która trafia do klientów.  „Ja tego nie jem. Boję się (...) Tu naprawdę mielą wszystko" - wypowiedział się pracownik baru z kebabami. Macie wątpliwości co do świeżości czy składu kebaba? Pytajcie...