Mięsna babka będzie przebojem na wielkanocnym stole. Uda się bez żelatyny, wystarczy tylko dodać 1 składnik
AdobeStock
Newsy

Mięsna babka będzie przebojem na wielkanocnym stole. Uda się bez żelatyny, wystarczy dodać 1 składnik

Mamy tu wielbicieli galaretki? Jeżeli już nie możecie się doczekać, aż ją spałaszujecie na Wielkanoc, zaczekajcie chwilę i weźcie nasz przepis. Gdy podacie galaretę w takiej formie, goście dosłownie oniemieją z zachwytu.

Słysząc słowa „babka” i „Wielkanoc” z pewnością myślicie od razu o okazałej babie drożdżowej polanej lukrem, z rodzynkami w środku. Trudno się dziwić - w końcu to ciasto o charakterystycznym kształcie jednoznacznie kojarzy się ze świętami wielkanocnymi.

Formę do babki można jednak wykorzystać też do innych wypieków i nie tylko. Posłuży wam również do zrobienia bardzo smakowitej potrawy, która z pewnością oczaruje waszych gości. Mowa tutaj o klasycznej, drobiowej galarecie w formie babki wielkanocnej - i to bez żelatyny. 

Jak zrobić galaretkę mięsną bez żelatyny?

Żelatyna jest co prawda naturalnym produktem, jednak nie wszyscy pochwalają wspomaganie się tym proszkiem przy robieniu galarety. Wynika to z faktu, że dawniej przecież również robiono mięsne galaretki bez takiego dodatku. Jak to zrobić? To bardzo proste.

Co prawda cały proces będzie wydłużony, ale warto poczekać. Wystarczy, że ugotujecie bulion z dużą ilością kości. W przypadku drobiu najlepiej sprawdzą się kurze nóżki oraz tuszka z kurczaka. Niektórzy używają też dodatku nóżek wieprzowych, co z pewnością zagwarantuje już odpowiednią konsystencję galarety po wystygnięciu. Wypróbujcie poniższy przepis, a wasi goście nie wyjdą, dopóki im go nie zdradzicie. 

Zobacz także
Stary przepis na galaretę, czyli zimne nóżki. Dodaj do nich sekretny składnik a galaretka będzie się idealnie “trząść”

Stary przepis na galaretę, czyli zimne nóżki. Dodajcie do nich ten 1 składnik, a galaretka będzie się trząść

Galaretka wieprzowa czy drobiowa, która lepsza?

Galaretka wieprzowa czy drobiowa? Jedną z nich szczególnie często podawano w PRL-u

Przepis na mięsną babkę

Składniki:

  • ok. 2 kg tuszki z kurczaka

  • 2 kg nóżek wieprzowych

  • 2 marchewki

  • pół dużego selera

  • 1 pietruszka

  • 1 cebula 

  • 2 ząbki czosnku

  • ok. 3 cm świeżego imbiru

  • 1 łyżka pieprzu czarnego ziarnistego

  • kilka ziaren ziela angielskiego 

  • sól

Oraz formy do babki.

Przygotowanie:

  1. Umyjcie nóżki i tuszkę. Całego kurczaka podzielcie na ćwiartki.

  2. Obierzcie marchew, pietruszkę, selera oraz cebulę.

  3. Włóżcie mięso oraz warzywa do garnka. Dodajcie przyprawy (poza solą). Zalejcie wodą, zagotujcie, a następnie zmniejszcie ogień i gotujcie pod przykryciem przez około 1,5 godziny. Pod sam koniec doprawcie solą.

  4. Po tym czasie wyjmijcie kurczaka z garnka. Łapki gotujcie dalej, aż zaczną się rozpadać i będzie można je obrać.

  5. Następnie przecedźcie bulion i odłóżcie w chłodne miejsce do momentu, aż znajdujący się w wywarze tłuszcz zastygnie. Służy to temu, by później można było się go łatwo pozbyć, ponieważ nie jest potrzebny do dalszych przygotowań.

  6. Obierzcie nóżki oraz kurczaka. Mięso pokrójcie drobno.

  7. Przepłuczcie formę do babki zimną wodą. Następnie wlejcie do niej część galarety i poczekajcie, aż zastygnie. Następnie warstwami ułóżcie mięso, warzywa i inne dodatki, np. gotowane jajka czy groszek. 

  8. Zalejcie resztą galarety i odstawcie do lodówki do całkowitego zastygnięcia. Smacznego!

Kotlety mielone

nóżki w galarecie przepis
Gotujmy.pl/Wafelek2601
Newsy
Lubicie nóżki w galarecie? Dodajcie do nich to mięso, a staną się jeszcze lepsze
Galareta z nóżkami wieprzowymi, warzywami i octem to starodawny przysmak, który do dzisiaj serwuje się w większości polskich domów. Okazuje się, że jej smak łatwo podbić golonką.

Galart lub, jak kto woli, zimne nóżki to danie szczególnie popularne w Wielkopolsce. Jednak przekąska przyrządzana na bazie nóżek wieprzowych i warzyw to istny rarytas nie tylko dla osób mieszkających w tej części kraju. Galaretą zajadają się wszyscy Polacy! Podawana z octem lub sokiem z cytryny od lat pieści podniebienia wielu smakoszy. Jeśli też uwielbiacie jej smak mamy dla was propozycję nie do odrzucenia – spróbujcie ją przyrządzić z golonką. Uwierzcie nam, będzie wyborna.  Przepis na nóżki z golonką w galarecie  Składniki: 1 golonka 2 nóżki wieprzowe 1 marchewka 1 pietruszka 1 seler 1 łyżeczka żelatyny Przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskiego i liście laurowe Przygotowanie Golonkę i nóżkę wieprzową opłuczcie pod bieżącą wodą, a następnie umieśćcie w dużym garnku, zalejcie zimną wodą i zagotujcie. Marchewkę, pietruszkę i selera obierzcie, pokrójcie w kosteczkę i dodajcie do gotującego się mięsa. W garnku umieśćcie również liście laurowe i ziela angielskie. Całość gotujcie tak długo, aż wszystkie składniki staną się miękkie (ok. 2 godziny). Przed samym zdjęciem z ognia doprawcie wywar solą i pieprzem i zamieszajcie. Przy pomocy łyżki cedzakowej wyjmijcie z garnka warzywa i umieśćcie je w przygotowanych wcześniej salaterkach lub kubeczkach.  Z wywaru wyjmijcie również mięso. Pokrójcie je na kawałki i poporcjujcie pomiędzy salaterki. Do wywaru dodajcie żelatynę. Całość mieszajcie aż do połączenia się składników. Tak przygotowaną, tężejącą galaretę rozlejcie do waszych salaterek wypełnionych warzywami i mięsem, a następnie odstawcie do wystudzenia. Po kilkudziesięciu minutach (kiedy galareta wystygnie) przełóżcie przekąski do lodówki, najlepiej na całą noc. Smacznego! Jak naprawić mętną galaretę? Uwaga,...

jak zrobić zimne nóżki galaretę
Gotujmy.pl
Newsy
Zimne nóżki z kurczakiem i jajkiem na świąteczne śniadanie. Podajcie je z cytryną i octem
Galareta, zimne nóżki, a może drygle? Jak zwał, tak zwał. Przyrządźcie to z dodatkiem różnych warzyw, a goście nie będą mogli wyjść z podziwu.

Efektowna galareta to kulinarna propozycja nie tylko na święta. Popularne zimne nóżki świetnie będą smakowały z dodatkiem odrobiny kwaśnego smaku. Delikatną kwasowość zapewni tradycyjny ocet lub nieco bardziej popularna w ostatnich latach cytryna. Wybór należy tylko do was. Galareta, zwana w niektórych miejscach naszego kraju także dryglami, uda się wam bez grama żelatyny. Kluczem do tego jest oczywiście długie gotowanie różnych gatunków mięs z kośćmi. Taki proces zapewni wam prawidłowe, tężejące działanie kolagenu. Przepis na galaretę – zimne nóżki z kurczakiem i jajkiem Składniki: 2 golonki wieprzowe 1 nóżka wieprzowa 2 udka z kurczaka 3-4 marchewki 1 korzeń pietruszki 3-4 jajka 1 puszka groszku konserwowego Sól morska do smaku Pieprz czarny mielony 5 ząbków czosnku Opcjonalnie - ok. 8-10 oliwek czarnych 5 liści laurowych 6 ziarenek ziela angielskiego 1 łyżka pieprzu ziarnistego Przygotowanie: Nóżki i golonki w razie potrzeby opalcie nad gazem i oskrobcie dokładnie. Oczyśćcie udka z kurczaka. Obierzcie marchewkę i pietruszkę ze skórki. Nóżki i golonki włóżcie do garnka, zalejcie zimną wodą, dodajcie obrane warzywa, liście laurowe i ziele angielskie, a także pieprz w kulkach. Gotujcie na maleńkim ogniu pod przykryciem przez ok. 3-4 godziny. Kiedy warzywa będą już miękkie, wyjmijcie je w trakcie gotowania, tak by potem dodać je do galarety. Doprawcie gotujące się mięso solą. Po ok. 2 godzinach gotowania wieprzowiny dodajcie do garnka udka drobiowe. Po 3-4 godzinach gotowania przecedźcie mięso, wywar zostawcie w garnku i dodajcie do niego przeciśnięty przez praskę czosnek, a także mielony pieprz. Ugotujcie jajka na twardo w innym garnku. Mięso oddzielcie od...

Galareta do karpia
gotujmy.pl/mysza75
Newsy
Chcecie zrobić karpia w dobrze sklarowanej galarecie? Jej sekretem jest ten 1 składnik
Polacy mają w swoich kajetach z przepisami dziesiątki wersji karpia. My proponujemy wam dziś tę przepyszną rybę w przejrzystej i klarownej galarecie. Przygotujcie ją razem z nami!

W dzisiejszych czasach w sklepach mamy już znacznie większy wybór ryb przed świętami niż jeszcze kilkanaście lat temu. Ale tradycja zobowiązuje, a karp to karp. W związku z tym, nasze wigilijne stoły uginają się od karpi smażonych, duszonych, pieczonych, gotowanych. Gdzieniegdzie nadal żywa jest tradycja przygotowania karpia w galarecie. Dzisiaj pomożemy wam przyrządzić takiego właśnie karpia. Zapomnijcie o mętnej i nieestetycznej galarecie. Z nami na pewno się uda, a to danie stanie się pozycją obowiązkową na lata! Karpia w galarecie polecamy przede wszystkim osobom, które mają problemy z trawieniem. Karp jest sam w sobie dość tłustą rybą. Jeżeli go ugotujemy, unikniemy nasączenia go dodatkowym tłuszczem, jak miałoby to miejsce w czasie smażenia. Przepis na karpia w galarecie Nie będzie to zbytnio trudny przepis, ale warto wziąć sobie do serca kilka krótkich rad, dzięki którym  tak przyrządzona ryba zrobi furorę 24 grudnia w waszych domach. Jeden, a w zasadzie dwa składniki sprawią, że uda wam się idealnie sklarować galaretę. Składniki: 1 kg filetów z karpia bez ości 1 marchew 1 korzeń pietruszki Pół małego selera 1 cebula Kilka ziaren ziela angielskiego i parę liści laurowych 3 łyżki żelatyny Sól i pieprz Groszek zielony konserwowy (opcjonalnie) 2 białka jaja kurzego Ocet Przygotowanie: Rybę płuczemy, kroimy w kilkucentymetrowe kawałki i solimy. Warzywa obieramy, wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy bulion. Do gotującego się wywaru dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Gotujemy na wolnym ogniu przez około pół godziny. Następnie wkładamy do bulionu nasze filety z karpia i gotujemy przez następne 25-30 min. Następnie odcedzamy wywar z warzyw i ryby za pomocą drobnego sita. Do ostudzonego wywaru...

galareta
Adobe Stock
Newsy
Zróbcie zimne nóżki w ten sposób, a postoją dłużej niż zwykle. Z tego przepisu smakują jak te u babci
Zimne nóżki w galarecie to prawdziwa klasyka. Podane z dodatkiem octu i świeżego pieczywa to powrót do smaku dzieciństwa.

Jeszcze kilka lat temu były stałym bywalcem na stołach podczas różnych uroczystości. Idealnie sprawdzi się również jako zimna przekąska na kolację. Przepis na pasteryzowane zimne nóżki Choć czasy się zmieniły i przyzwyczajenia również, to nadal wiele osób nie wyobraża sobie wesela czy chrzcin zakrapianych alkoholem bez tego kultowego dania, jakim są zimne nóżki. Idealnie smakują z pikantnymi dodatkami, takimi jak musztarda, ćwikła czy chrzan. Aczkolwiek według niektórych opinii najlepiej smakują solo ze świeżym pieczywem i kilkoma kroplami octu czy soku z cytryny. Składniki: 1 ½ kg nóżek wieprzowych 1 golonka 3 marchewki 2 korzenie pietruszki 1 seler 1 duża cebula 2 liście laurowe kilka ziaren ziela angielskiego sól pieprz Wykonanie: Mięso dokładnie umyjcie i oczyśćcie pod ciepłą wodą. Następnie ułóżcie je w większym garnku. Wlejcie letnią wodę, tak aby mięso było dobrze zanurzone. Do środka dodajcie liście laurowe oraz ziele angielskie.  Garnek ustawcie na niewielkim ogniu i doprowadźcie do wrzenia. Od tego momentu całość gotujcie pod przykryciem przez dwie godziny. W międzyczasie zbierajcie tworzący się szum z wywaru. Podczas gotowania przygotujcie włoszczyznę. Marchewkę, pietruszkę oraz seler obierzcie, a następnie pokrójcie na mniejsze kawałki. Obraną cebulę delikatnie opalcie nad ogniem lub przypieczcie w piekarniku. Kiedy nóżki będą ugotowane, do garnka włóżcie przygotowane warzywa i gotujcie kolejne 1,5 godziny. Po upływie danego czasu, z wywaru wyjmijcie mięso oraz warzywa. Po ostygnięciu mięso oddzielcie od kości i skóry, zaś włoszczyznę pokrójcie w niewielką kostkę. Wywar z garnka przecedźcie przez sito, a później doprawcie go solą oraz...