Zdania na temat jedzenia mięsa są mocno podzielone. Z jednej strony mówi się o jego dobroczynnym wpływie na organizm, z drugiej o tym, że zwiększa ryzyko wielu groźnych chorób, m.in. nowotworów. Jak jest naprawdę? Jak zawsze – prawda leży pośrodku i liczy się przede wszystkim umiar.

Mężczyźni wolą żyć krócej niż nie jeść mięsa

Autorzy zachęcającej do przejścia na dietę roślinną akcji No Meat May przeprowadzili ostatnio badanie wśród 1000 australijskich mężczyzn, w trakcie którego zapytali ich o ich stosunek do konsumpcji mięsa. Wyniki ankiety wprowadziły ich w osłupienie. Okazało się, że aż 73 proc. mężczyzn wolałoby żyć o 10 lat krócej niż zrezygnować ze spożywania mięsa.

Zdaniem autorów badania, większość mężczyzn nadal postrzega jedzenie mięsa jako „męskie" i nie wyobraża sobie, żeby miało z niego zrezygnować. Badanie pokazało, że mężczyźni nie martwią się również o to, jaki wpływ produkcja mięsa wywiera na nasz klimat. Aż 79 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie wyeliminuje mięsa z diety tylko po to, aby zmniejszyć ślad węglowy.

Nasze badanie alarmująco pokazuje, że australijscy mężczyźni albo nie są świadomi żadnego z tych faktów, albo w nie nie wierzą, albo po prostu ich to nie obchodzi – powiedział jeden z twórców kampanii No Meat May.

Czy jedzenia mięsa jest zdrowe?

Mimo tego, że mięso jest dobrym źródłem białka, witamin i minerałów, lekarze i eksperci od spraw żywienia, zalecają ograniczenie lub wręcz całkowite zrezygnowanie z jedzenia czerwonego lub wysokoprzetworzonego mięsa. Liczne badania potwierdziły, że przesadna konsumpcja tego mięsa zwiększa ryzyko raka jelita grubego i wielu innych groźnych chorób. Czy to znaczy, że całkowicie powinniśmy z niego zrezygnować?

Zobacz także:

Zdrowa, zbilansowana dieta może zawierać białko z mięsa, a także z ryb i jaj lub źródeł niezwierzęcych, takich jak fasola i rośliny strączkowe. Mięsa takie jak kurczak, wieprzowina, jagnięcina i wołowina są bogate w białko. Czerwone mięso dostarcza nam również żelaza, cynku i witamin z grupy B a także jest jednym z głównych źródeł witaminy B12 w diecie. Niektóre mięsa są jednak bogate w tłuszcze, zwłaszcza jednak tłuszcze nasycone. Spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych może podnieść poziom cholesterolu we krwi, a wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej serca.

Jeżeli nie potraficie zrezygnować z mięsa, to po prostu jedzcie je z umiarem i wybierajcie chude rodzaje . Zamiast smażyć je na głębokim tłuszczu, przygotowujcie je w formie pieczonej lub gotowane na parze. I zawsze pamiętajcie o tym, by zachowywać w pierwszej kolejności zachowywać w kwestiach żywieniowych wspomniany umiar.

Źródło: horecatrends.pl