Mężczyzna dzień w dzień pił "energetyki". Nie uwierzycie, co stało się z jego organizmem
Adobe Stock
Newsy

Mężczyzna dzień w dzień pił „energetyki”. Nie uwierzycie, co stało się z jego organizmem

Mają pobudzać, wyostrzać uwagę i dodatkowo jeszcze smakować. Napoje energetyczne mogą być jednak niezwykle niebezpieczne.

Popularne energetyki to częsty wybór dla osób przemęczonych, zestresowanych i ciężko pracujących. Mało kto jednak wie, że tak na dobrą sprawę często przynoszą one efekt odwrotny od oczekiwanego.

By się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na listę ze skutkami ubocznymi spożywania napojów energetycznych. Zwłaszcza w dużych ilościach.

Jak napoje energetyczne wpływają na zdrowie człowieka?

  • Działają odwadniająco
  • Przyspieszają akcję serca (tachykardia)
  • Podnoszą poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu
  • Po fazie krótkotrwałego pobudzenia, wywołują zmęczenie
  • Przyczyniają się do powstania problemów z koncentracją
  • Wywołują bóle głowy, klatki piersiowej i zmęczenie
  • Uzależniają

To jednak nie wszystko. Okazuje się, że nadmierne spożywanie napojów energetycznych może przyczynić się do jeszcze gorszych uszkodzeń organizmu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

W jaki sposób mogą działać napoje energetyczne?

Przekonał się o tym pewien Amerykanin. Niejaki Dean Warren był kulturystą. Oprócz tego, że dziennie pochłaniał blisko 10 tys. kalorii, to dodatkowo „zalewał” to pokaźną dawką napojów z cukrem, tauryną, guaraną i kofeiną.

Warren miał ponoć pić nawet dwie puszki tego okropnego napoju na godzinę, zwłaszcza w okresie ciężkich treningów. Niestety mężczyzna ten zmarł po ciężkiej chorobie. Przyczyn początkowo upatrywano w jego niezbyt zdrowej diecie.

Tymczasem prawdziwego powodu zgonu lekarze dopatrzyli się zupełnie gdzie indziej. Powodem były „energetyki”…

Zobacz także
Koral uruchamia dodatkową linię produkcyjną. Będzie produkować milion lodów Ekipy na dobę

Będą napoje Ekipy. Przebiją popularnością słynne lody, które dzieci kupowały na wyścigi?

Pijecie je? Zamieniają wątrobę w ogromną kulę tłuszczu. Natychmiast je odstawcie

Pijecie je? Te napoje zamieniają wątrobę w ogromną kulę tłuszczu. Natychmiast je odstawcie

Czy napoje energetyczne mogą wywołać raka?

To właśnie napoje energetyczne sprzedawane nie tylko w puszkach, ale i w ciemnych butelkach, przyczyniły się do tego, że mężczyzna zapadł na raka wątroby. Złośliwy nowotwór spustoszył organizm Amerykanina. Przeprowadzona chemioterapia szybko pozbawiła mężczyznę góry mięśni, które „hodował” w pocie czoła przez lata.

Chwilowo wydawało się, że mężczyzna pokonał chorobę. Jednak nie powstrzymało go to od powrotu do swoich paskudnych przyzwyczajeń. Dean Warren znów zaczął jeść niezdrowo, a co gorsze – znów zaczął popijać kilka puszek „energetyków” dziennie.

Na nawrót choroby nie trzeba było długo czekać. Na nic nie zdały się przekonywania lekarzy, że to właśnie napoje energetyczne przyczyniły się do wyrośnięcia guza na wątrobie. Warren zmarł niedługo po drugim napadzie ciężkiej choroby. Niech ta smutna historia będzie znakiem ostrzegawczym dla tych, którzy zbyt często sięgają po tego rodzaju napoje, co Amerykanin.

21-latek trafił do szpitala, bo uzależnił się od tego  napoju. Pije go mnóstwo osób
Adobe Stock
Newsy
21-latek trafił do szpitala, bo uzależnił się od tego  napoju. Pije go mnóstwo osób
Napoje energetyzujące powinny być spożywane wyjątkowo rzadko. Wiele osób dalej sięga po nie regularnie, a konsekwencje mogą być tragiczne…

Młody, 21-letni student trafił do szpitala w wyniku częstego spożywania dużych ilości napojów energetyzujących. Jego leczenie trwało aż dwa miesiące, a dalsze powikłania są bardzo możliwe. Informacja ta została opublikowana w renomowanym czasopiśmie naukowym British Medical Journal.  Energetyki są niebezpieczne dla zdrowia 21-latek naraził się na niewydolność serca oraz nerek. Z początku nie zauważał negatywnych objawów spożywania energetyków, jednak kiedy tylko je odstawiał, odczuwał silne migreny i absolutny brak energii do czegokolwiek. Jak sam przyznał, był uzależniony od napojów energetyzujących i potrafił wypijać je w ilości nawet 2 litrów dziennie.  Podczas hospitalizacji chłopaka, lekarze rozważali nawet przeszczep nerek. Na szczęście nie było to konieczne, jednak studentowi groziła taka ewentualność. Choć mężczyzna wrócił już do domu i czuje się lepiej, lekarze twierdzą, że dalsze powikłania są prawdopodobne. W przyszłości mogą doskwierać mu problemy sercowe.  Jak działają energetyki? Skoncentrowana ilość środków pobudzających i zwiększających wydajność fizyczną i umysłową (kofeina, tauryna, guarana) może spowodować: częste drżenie rąk wzmożone wydzielanie śliny przyspieszone tętno negatywny wpływ na nerki czy wątrobę częste osłabienie, rozdrażnienie (po odstawieniu napojów) oraz bóle głowy większe ryzyko otyłości i cukrzycy z racji na duże ilości cukru. Czy sprzedaż energetyków powinna być ograniczona?  Po swoich traumatycznych przejściach student przestrzega innych przed szkodliwymi skutkami nadmiernego spożywania energetyków. Uważa, że są one zbyt łatwo dostępne, zwłaszcza dla dzieci. Jest też zdania, że powinny one być „ozdobione” podobnymi etykietami co alkohol czy...

McDonald
Pexels/Luis Rosero
Newsy
Podatek cukrowy uderza ze zdwojoną siłą. McDonald's zamienił popularny napój na... wodę
Opłata cukrowa zmieniła rzeczywistość fanów słodkich napojów. Obecnie za colę zapłacicie o wiele więcej niż w zeszłym roku. Co ze słodkimi napojami w popularnej sieci typu fast food?

Pomysł podatku cukrowego tłumaczy się względami zdrowotnymi i koniecznością zmniejszenia cukru w codziennej diecie. Sympatycy napojów energetycznych oraz coli, mogą czuć się rozczarowani.  Nawet 10 zł za 1,5 l Coli Podatek cukrowy miał się odbić na przedsiębiorcach. W efekcie odbija się na samych klientach, którzy za zakupy napojów słodzonych płacą obecnie znacznie więcej. Oprócz napojów z cukrem, obowiązujący od stycznia 2021 roku podatek, obejmuje swoim zasięgiem popularne energetyki i tzw. małpki.  W niektórych miejscach, takich jak stacje benzynowe, za butelkę znanego, brązowego napoju trzeba zapłacić nawet 10 zł. Podobne skoki cen widać i w samych sklepach. Za napoje, które wcześniej kupowaliście po niższej cenie, trzeba zapłacić nawet kilka złotych więcej. McDonald’s zamienił napoje na wodę  Napoje cukrowe to nie tylko standard zakupów na co dzień. Słodzone napoje to także treść oferty znanych fast food’ów. Najchętniej odwiedzaną w Polsce siecią jest McDonald’s. Opłata cukrowa ma coraz większy wpływ na konsumentów oraz przedsiębiorców, również sieciowych. McDonald’s otwarcie przyznaje, że z powodu nowej daniny zdecydował się wycofać z zestawów okazYEAH! napoje słodzone i zastąpić je opodatkowaną tylko VAT-em wodą. Zmiana dotyczy na razie zestawu oferowanego w aplikacji mobilnej.  Internauci szybko odkryli, że nie mogą już znaleźć ulubionego burgera w parze ze słodzonym napojem. Jedyne co możecie zamówić, to woda. Sieć restauracji oficjalnie potwierdziła, że doszło do zmian w menu, a powodem jest wprowadzenie podatku cukrowego.  Utrzymanie oferty w dotychczasowej formie oznaczałoby dopłacanie do zamówienia klienta. Tego McDonalnd’s nie bierze pod uwagę.  Podatek cukrowy w...

Te napoje mogą zrujnować zdrowie i psychikę. Natychmiast zabierzcie je waszym dzieciom
Adobe Stock
Newsy
Te napoje mogą zrujnować zdrowie i psychikę. Natychmiast zabierzcie je waszym dzieciom
Dzieci i młodzież wprost je uwielbiają. Niestety, coraz młodsi sięgają po te napoje, widząc jak chętnie piją koledzy. Dostać je można w każdym sklepie spożywczym, co więcej nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dotyczących ich sprzedaży. Wiecie już o co chodzi?

Mają wiele smaków i kolorowe opakowania, zapraszające każdego do skosztowania. Kto by się im oparł? Na pewno nie dzieci i młodzież. Szybkie wyjście ze szkoły do pobliskiego sklepu nie oznacza już dzisiaj zakupu drożdżówki. Teraz dzieci wychodzą po dodatkową dawkę energii.  Czy każdy może kupić energetyki?  Tak zwane napoje energetyczne są ogólnodostępne i nie ma obecnie żadnych ograniczeń wiekowych dotyczących ich zakupu. Co prawda nie wolno sprzedawać tego typu napojów w sklepikach szkolnych, jednak nie jest to zbyt dużym ograniczeniem dla młodzieży, a także dzieci ze szkół podstawowych.   Grupki roześmianych uczniów popijających tzw. energetyki z puszek na dużej przerwie to obecnie niepokojąca, szkolna rzeczywistość. Wiele dzieci nie wyobraża już sobie dnia bez tego słodkiego, krzepiącego napoju.   Napoje energetyzujące i ich działanie  Nie ma w nich co prawda ani kropli alkoholu, ale jest za to pobudzająca kofeina, a także tauryna, która ma działanie psychoaktywne. Na tych dwóch składnikach się jednak nie kończy. W napojach energetyzujących znajdziecie również inozytol i guaranę, które to składniki silnie stymulują układ nerwowy.  Pozostałe komponenty to istna tablica Mendelejewa, z których najbezpieczniejszy wydaje się być cukier. Jego zadaniem jest poprawa smaku i przy okazji szybki zastrzyk energii. W napojach typu energetyk jest go bardzo dużo, bo nawet 7 łyżeczek na puszkę. Czym grozi częste picie energetyków? Problem z energetykami jest dwojaki. Po pierwsze, pite często mogą szybko uzależniać, po drugie zwłaszcza w przypadku osób niepełnoletnich mogą prowadzić do różnych chorób i zaburzeń, jak choćby:  choroby serca, np. arytmia,  problemy ze snem,  zaburzenia koncentracji,  zaburzenia...

monster wycofany
Pixabay
Newsy
Popularne energetyki wycofane ze sprzedaży. Sprawdźcie, czy je macie. Odkryto w nich dramatyczne ilości glikolu
Wycofano ze sprzedaży partię popularnych energetyków! Przeczytajcie koniecznie, jeżeli je pijecie.

Choć kawa jest najczęściej spożywanym przez Polaków napojem pobudzającym, to od kilku lat widać rosnącą popularność energetyków. Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ napoje energetyczne mają w sobie wiele substancji, które spożywane zbyt często są groźne dla zdrowia. Wpływ energetyków na zdrowie Obietnica szybkiego zastrzyku energii jest tak kusząca, że wiele osób nie zastanawia się nawet nad tym, co dokładnie znajduje się w napojach energetycznych, ani jaki jest ich wpływ na zdrowie. Niektórzy wręcz uzależniają się od energetyków i piją je codziennie. Taki nawyk jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia! Energetyki bardzo szybko podnoszą ciśnienie krwi, co jest niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby serca i nadciśnienie. Nawet zupełnie zdrowi ludzie obserwują u siebie takie objawy jak kołatanie serca, nudności, rozdrażnienie czy lęk po spożyciu napoju energetycznego. Badania dowiodły też, że energetyki znacząco podnoszą poziom agresji u nastolatków. Wycofany popularny produkt Jeżeli jesteście miłośnikami energetyków lub znacie kogoś takiego, to koniecznie przekażcie mu poniższą informację: Firma Monster Energy Limited poinformowała Główny Inspektorat Sanitarny o wycofaniu jednej partii produktów ze względu na niedopuszczalny poziom E 1520 (glikolu propylenowego) w ich składzie. Dotyczy to partii dopuszczonej do obrotu przed rokiem 2021. Szczegóły poniżej: 1. Monster LH44, gazowany napój energetyczny 500ml Podmiot odpowiedzialny: Monster Energy Limited South Bank House, Barrow Street Dublin 4, Irlandia, Dystrybutor: Coca-Cola HBC Polska sp. z o.o.;   2. Monster Ripper, gazowany napój energetyczny 500ml Podmiot odpowiedzialny: Monster Energy Limited South Bank House, Barrow Street Dublin 4, Irlandia, Dystrybutor: Coca-Cola...