Jajecznica to jeden z lepszych pomysłów na śniadanie. Jest pyszna, sycąca i dość lekka - po takim śniadaniu jesteśmy najedzeni, ale nie ociężali i mamy dużo energii, tak potrzebnej z samego rana. By jajecznica była jeszcze bardziej treściwa, dodaje się do niej różne składniki - najczęściej cebulę albo wędlinę. Gwarantujemy jednak, że jeszcze nie jedliście jajecznicy po góralsku. Sprawdźcie, jak ją przyrządzić. 

Przepis na jajecznicę po góralsku

Wyjątkowy smak tej jajecznicy opiera się na wędzonym boczku oraz najsłynniejszym góralskim specjale, czyli oscypku. Najlepiej, jeśli uda wam się kupić prawdziwy oscypek z mleka owczego, choć możecie też wykorzystać tak zwany serek górski, czyli wyrób produkowany najczęściej z mleka krowiego.

Składniki:

  • 4 duże jajka

  • 50 g wędzonego boczku

  • pół małego oscypka

  • 1 cebula

  • 1 kromka chleba

  • 1 łyżka mleka

  • masło

  • sól

  • pieprz

Przygotowanie:

  1. Pokrójcie boczek w drobną kostkę, a cebulę w piórka. 

  2. Rozgrzejcie na patelni masło, a następnie podsmażcie boczek z cebulą.

  3. Po chwili dodajcie chleb pokrojony w kostkę i mieszajcie, by składniki nie przywierały do patelni.

  4. Zetrzyjcie oscypka na tarce na dużych oczkach.

  5. Wbijcie jajka od miski, roztrzepcie widelcem. Dodajcie startego oscypka, mleko oraz sól i pieprz do smaku. Nie przesadźcie z solą - oscypek jest bardzo słony.

  6. Wylejcie jajka na patelnię, na której smaży się cebula, boczek i chleb. Całość smażcie przez kilka minut na małym ogniu, cały czas mieszając. 

Gotową jajecznicę przełóżcie na talerz i podawajcie ze świeżym pieczywem. Smacznego!

Zobacz także:

Jak rozpoznać prawdziwego oscypka?

Od 2008 roku mianem oscypka można określać tylko taki ser, który ma kształt dwustronnego stożka o długości od 17 do 23 cm, grubości od 8 do 12 cm (w najszerszym miejscu) oraz wagę od 600 do 800 gramów. Tylko sery spełniające tak wyśrubowane wymagania można sprzedawać jako oscypki - wynika to z faktu, iż są one produktem regionalnym w Unii Europejskiej, zarejestrowanym jako ChNP (Chroniona Nazwa Pochodzenia). 

Prawdziwego oscypka można kupić tylko w okresie od maja do października - wtedy to owce dają mleko i możliwa jest produkcja sera. Oscypki są znacznie jaśniejsze od serków wytwarzanych z mleka krowiego, a po przekrojeniu mają kremowy kolor (z kolei krowie są żółte). Mają też bardzo ostry smak, co nie każdemu może odpowiadać.