Wróciliście do domu z koszem pełnym grzybów i planujecie je oczyścić, by potem przygotować ze swoich zbiorów coś pysznego na obiad? Wykorzystajcie tę prostą metodę. Naprawdę działa! Zapomnicie raz na zawsze o piasku i ziemi z niedoczyszczonych grzybków.

Jak oczyścić grzyby?

W polskich lasach mamy obecnie prawdziwy wysyp grzybów. Grzybiarze każdego dnia wychodzą z lasów z koszami pełnymi kurek, podgrzybków, maślaków i borowików. Jeśli wróciliście do domu z koszem pełnym grzybów, od razu przystąpcie do ich czyszczenia. Powinno się to zrobić najpóźniej 2 godziny po grzybobraniu. Jak się do tego zabrać?

Na początku załóżcie na dłonie rękawiczki, aby nie zabrudzić rąk trudną do usunięcia grzybową mazią i zacznijcie dokładnie oczyszczać poszczególne okazy z ziemi, igieł, liści i piasku. Następnie wymoczcie grzyby przez chwilę w wodzie. Niestety, zwykłe płukanie nie usunie z nich dokładnie zanieczyszczeń, igieł oraz piasku. Aby dokładnie oczyścić grzyby wykorzystajcie pewną starą i skuteczną metodę, która polega na krótkim umieszczeniu ich we wrzącej, osolonej wodzie.

Metoda na szybkie oczyszczenie grzybów

Jeśli wasze grzyby, mimo płukania w wodzie dalej są brudne, zagotujcie w garnku wodę z odrobiną soli i wrzućcie grzyby na chwilę do wrzątku. Po upływie kilku chwil wszelkie zanieczyszczenia z grzybów same powinny wypłynąć na wierzch. Wtedy wystarczy wyjąć grzyby, jeszcze raz wypłukać je w zimnej wodzie i gotowe.

Zobacz także:

Jeśli macie w posiadaniu kurki wiedzcie, że tych grzybów w ogóle nie powinno się myć. Nie tylko dlatego, że są one bardzo delikatne i bardzo łatwo je połamać, ale również dlatego, że kurki nawet po lekkim opłukaniu wodą mogą całkowicie stracić swój smak. Do ich wyczyszczenia wystarczy wam zwykły pędzelek.

Jeśli jesteście zwolennikami tradycyjnej metody czyszczenia grzybów, która nie wymaga użycia wody, weźcie scyzoryk i spróbujcie zeskrobać ostrzem zabrudzenia z grzybów. W przypadku delikatnych grzybów wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, aby nie uszkodzić ich kapeluszy i korzeni.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kiedy nasze grzyby są już oczyszczone, warto je posegregować - duże do dużych a małe do małych. Dobrym pomysłem jest też posegregowanie grzybów zgodnie z ich przeznaczeniem – trzymajmy oddzielnie grzyby do suszenia, smażenia i te przeznaczone do słoików na zimę. 

Źródło: o2.pl