Masowo dodaje się go do żywności zamiast cukru. Jego nadmierne spożycie może być fatalne w skutkach
Flickr
Newsy

Masowo dodaje się go do żywności zamiast cukru. Jego nadmierne spożycie może być fatalne w skutkach

Ten składnik znajdziecie niestety w wielu produktach spożywczych. Także tych, które teoretycznie „nie zawierają cukru”. Nie zawierają, ponieważ zastępuje się go tym składnikiem, który wcale nie jest lepszy dla naszego zdrowia.

Zawsze czytacie etykiety produktów, które kupujecie? Jeśli nie, to najwyższy czas zacząć to robić. Może się okazać, że w wielu z nich znajduje się składnik współodpowiedzialny za współczesne choroby cywilizacyjne i inne problemy ze zdrowiem. Zobaczcie, jaki wpływ na zdrowie ma syrop glukozowo-fruktozowy. 

W jakich produktach znajduje się syrop glukozowo-fruktozowy?

Zacznijmy od tego, skąd w ogóle w produktach spożywczych wziął się syrop glukozowo-fruktozowy. Składa się on z glukozy, fruktozy i w niewielkiej części z innych cukrów, stąd jego nazwa. Jest znacznie tańszy w produkcji od białego cukru, dlatego tak szeroko się go stosuje w przemyśle spożywczym od dawna, bo już od lat 60. XX wieku. 

Syrop glukozowo-fruktozowy znajdziecie m.in. w:

  • jogurtach

  • dżemach

  • słodkich napojach

  • nektarach

  • ketchupie

  • musztardzie

  • konserwach rybnych

  • płatkach śniadaniowych

Niestety, ten tani zamiennik cukru można znaleźć nawet w tych produktach, w których w ogóle byście się go nie spodziewali. Syrop glukozowo-fruktozowy znajduje się w składzie niektórych twarogów, suszonych pomidorów, a nawet w batonikach „light”, które są nierzadko reklamowane jako produkty niezawierające cukru. 

Zobacz także
Trzecie te produkty na metalowej tarce? Natychmiast przestańcie, to niekorzystne dla zdrowia

Trzecie te produkty na metalowej tarce? Natychmiast przestańcie, to niekorzystne dla zdrowia

Uważajcie na te owoce, jeśli macie niskie ciśnienie. Ich spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia

Uważajcie na te owoce, jeśli macie niskie ciśnienie. Ich spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia

Syrop glukozowo-fruktozowy a otyłość

Uważa się, że syrop glukozowo-fruktozowy jest jedną z głównych przyczyn epidemii otyłości w krajach rozwiniętych. Fruktoza, która stanowi niemal połowę tego produktu, jest przez nasz organizm szybko zamieniana w tłuszcz, jeśli spożywamy jej zbyt dużo. Do tego przez nadmierne spożycie fruktozy dochodzi do zmniejszenia wrażliwości organizmu na hormony odpowiedzialne za uczucie sytości. W efekcie jemy więcej, co przekłada się na wzrost masy ciała. 

Ponadto, spożywanie produktów bogatych w syrop glukozowo-fruktozowy może prowadzić do podobnych problemów ze zdrowiem, co nadmiar cukru w diecie. Mowa tutaj o podwyższonym poziomie cholesterolu, nadciśnieniu, chorobach serca, kamicy nerkowej oraz oczywiście cukrzycy typu 2. 

Źródło: maczfit.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Półki sklepowe
Pixabay/Peggy cci
Newsy
To powoduje poważne choroby. Znajduje się w popularnych serkach, ketchupach i dżemach. Uważajcie co jecie!
Wiemy, że dobrze jemy? Przekonajmy się.

Coraz trudniej o wysokowartościową, nieprzetworzoną żywność. Zostają sklepy ekologiczne, czy lokalne bazarki. To jedyna szansa na zdrowe odżywianie?  Powszechny, kontrowersyjny Już lata 70. pamiętają debiut syropu glukozowo - fruktozowego  w przemyśle spożywczym. Owy syrop uzyskuje się ze skrobi kukurydzianej. Aktualnie, jego spożycie na całym świecie nadmiernie wzrasta. Używanie syropów do wielu produktów spożywczych to także treść badań nad epidemią otyłości lub schorzeń układu sercowo - naczyniowego. Cukier i syrop powodują podobny smak, słodzą produkty, zachowując tę samą kaloryczność. Istotna różnica kryje się gdzie indziej. Cukier z syropu zawarty w pokarmach podlega błyskawicznej metabolizacji. Gwałtowna zmiana poziomu insuliny pojawia się już po kilku kęsach. Mówiąc bardziej obrazowo, zwiększa się nasz apetyt. Gdzie znajdziemy fruktozę? Fruktoza, w zasadzie bez reszty jest przetwarzana na trójglicerydy. Kolejno, właśnie z nich powstaje nasza tkanka tłuszczowa. Fruktozę o podłożu naturalnym znajdziemy w owocach, sokach, miodzie. Syrop glukozowo - fruktozowy powstaje z kukurydzy, która jest przetwarzana na skrobię kukurydzianą albo w innym przypadku, ze skrobi pszennej.  Fruktozę w syropie mają w sobie produkty codziennego użytku, takie jak serki, ketchup, dżemy. Syrop nie jest lekki, wygląda jak bezbarwna, czasem jasnożółta ciecz. Bardzo łatwo użyć go w różnego rodzaju produktach. To powoduje, że przemysł na całym świecie, sięga po niego znacznie chętniej niż po cukier. W skrajnych przypadkach, syrop glukozowo - fruktozowy znajdziemy też w wędlinach. Słodki problem Nadmiar fruktozy zostawia w organizmie widoczne ślady. Metabolizm fruktozy obciąża bowiem wątrobę. Właśnie tu napotkamy choroby układu krążenia. Niepohamowane...

czy płatki są zdrowe na śniadanie?
Adobe Stock
Newsy
Co jest zdrowsze na śniadanie - pizza czy płatki? Zdziwicie się, gdy poznacie prawdę
Tego jeszcze nie grali. Okazuje się, że pizza wcale nie stoi na straconej pozycji w walce o miano produktu zdrowszego na śniadanie.

Jak to możliwe? Nie ma na świecie wielu naukowców i dietetyków, którzy są w stanie racjonalnie udowodnić prozdrowotne zalety pizzy. Cóż, nie czarujmy się. Przepyszne pszenne placki z dodatkami prosto z Włoch nigdy nie należały do najzdrowszych dań na świecie. Wszystko za sprawą właśnie tuczącej białej mąki pszennej, która tak jak w innych bułkach i chlebach nigdy nie służyła zbijaniu zbędnych kilogramów. Jeśli dołożymy do tego tłuste, ciężkie sery typu mozzarella, parę plastrów salami czy pepperoni, a wszystko podlejemy oliwą, rezultat będzie oczywisty. Dlaczego pizza jest niezdrowa? Jeśli zawiera dużo tłustych dodatków, czyli np. sera i kiełbasy, może być prawdziwą bombą cholesterolową Jest ciężkostrawna Również zawiera dużo pustych kalorii – zwłaszcza, gdy jest to tak zwana pizza na grubym cieście Jak to więc możliwe, że pizza może stanąć w szranki z jakimkolwiek innym pożywieniem w walce o miano zdrowszego produktu? Wszystko jest kwestią porcji. Jeśli zjecie jeden kawałek pizzy, nawet tej dość tłustej, ale do tego dołożycie świeżą zieloną sałatkę – świat się nie zawali. Mało tego. Taki posiłek będzie znacznie bardziej zdrowy niż porcja płatków kukurydzianych zalana mlekiem. Dlaczego? Paradoksalnie płatki kukurydziane są niezwykle kalorycznym i pełnym cukrów prostych posiłkiem. Zjedzenie takiego śniadania nie daje gwarancji uczucia najedzenia przez dłuższy czas. Tak jak w przypadku batonika, płatki podziałają jedynie jako glukozowy, szybki strzał. Po takim posiłku głód dopadnie was szybciej, niż byście się tego spodziewali. W przypadku zjedzenia na śniadanie kawałka pizzy, proces ten będzie nieco dłuższy. Dlaczego płatki kukurydziane są niezdrowe? Zawierają bardzo dużo cukrów...

szybka przekąska
Adobe Stock
Newsy
Naukowcy biją na alarm. Ten popularny produkt zabija szybciej niż palenie papierosów. Spożywacie go?
Często w momentach małego głodu, łapie się przekąskę na szybko. Wówczas mało kto przygląda się liście składników z tyłu opakowania, a najczęściej takie produkty zawierają w swoim składzie szkodliwe substancje.

Rozsądne robienie zakupów to nie tylko wybieranie tych mniej przetworzonych produktów, ale również czytanie etykiet. Często nie zdajemy sobie sprawy z ukrytych różnych substancji w artykułach spożywczych, a mogących zrobić poważne szkody w organizmie. Z tego powodu tak ważne jest sprawdzanie listy składników danych rzeczy. Dzięki temu nie tylko unikniecie niepożądanych dodatków, ale również będziecie mieć pewność, że zakupione produkty są dobrej jakości i nie będą szkodzić zdrowiu.  Jak czytać listę produktów? Wiele osób unika sprawdzania składników danych produktów podczas zakupów, gdyż po prostu uważa, że nie umie tego robić lub z lenistwa. To jest karygodny błąd, który może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Czytanie listy nie jest niczym skomplikowanym. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę, aby spis był jak najkrótszy, dzięki temu będziecie wiedzieć, że produkt nie zawiera zbędnych dodatków. Na pierwszych trzech miejscach powinny znaleźć się składniki kluczowe w danym artykule spożywczym, a nie przykładowo olej palmowy, cukier czy syrop glukozowo-fruktozowy.  Batonik jako szybka przekąska  Często w ciągu dnia, kiedy dopada nas głód pomiędzy zaplanowanymi posiłkami, sięgamy po różnego rodzaju przekąski ze sklepu w postaci batoników czy ciasteczek. Wbrew pozorom, taki wybór może skończyć się niedobrymi konsekwencjami. Złapana na szybko przegryzka nie jest analizowana pod kątem zdrowotności czy składników tylko po prostu jest zjedzona. Niestety, takie produkty najczęściej w swoim składzie zawierają szereg zbędnych składników, które nie przysługują się dobremu zdrowiu. Do tej grupy artykułów spożywczych zalicza się między innymi zbożowe batoniki. Batoniki muesli...

Lubicie kiełbasę? Lekarze wyliczyli jak zwiększa się ryzyko raka gdy jecie ją regularnie
Adobe Stock
Newsy
Lubicie kiełbasę? Lekarze wyliczyli jak zwiększa się ryzyko raka, gdy jecie ją regularnie
Każdy wie, że kiełbasa nie jest szlachetną wędliną. Jemy ją, bo jest tania i smaczna. Można ją zjeść na surowo, ugotować, usmażyć czy grillować. Jednak lepiej ograniczyć jej ilość.

Jest wiele produktów, których częste jedzenie naraża nas na choroby. Należy do nich kiełbasa. Poza składnikami opisywanymi na etykietach jako „surowce wieprzowe”, których w kiełbasie może być, w zależności od ceny, nawet tylko 40-50%, można w niej znaleźć skórę, drób czy skrobię ziemniaczaną jako wypełniacze, a także całą listę dodatków „E”, zawierającą barwniki, sztuczne aromaty, stabilizatory czy konserwanty. Naukowcy stwierdzili, że nawet niewielka ilość kiełbasy dziennie może się odbić na zdrowiu. Jedzenie kiełbasy groźniejsze niż palenie papierosów? Wyniki analizy opublikowanej w medycznym magazynie „British Journal of Cancer", to podsumowanie aż 11 różnych badań naukowych, w których wzięło udział 6000 chorych, ze zdiagnozowanym rakiem trzustki. Przyczyny raka trzustki mogą być różne. Oto kilka z nich: Jedzenie przetworzonego mięsa Palenie tytoniu Nadużywanie alkoholu Nadwaga Naukowcy udowodnili, że regularne jedzenie 50 g przetworzonego mięsa, zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzustki o 19 proc. Istotny wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania ma też sposób podania mięsa. 200 g tej samej kiełbasy przyrządzonej z grilla wprowadza do organizmu więcej toksyn niż wypalenie 20 papierosów. Inne produkty spożywcze, które mogą zwiększać ryzyko raka W 100 g kiełbasy zwyczajnej znajduje się: 315 kcal 20,2 g białka 26,3 g tłuszczy, w tym 9,04 g kwasów tłuszczowych nasyconych, 13,23 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, 1,62 g kwasów tłuszczowych wielonienasyconych 75 g cholesterolu Pozostałe produkty najczęściej wymieniane jako zwiększające ryzyko zachorowania na raka: Sól. Chlorek sodu, główny składnik...