Trzymajcie w lodówce masło w wodzie z solą. Genialny patent
AdobeStock
Newsy

Masło w Niemczech jest tańsze niż w Polsce. Nie porównujcie zarobków, bo padniecie

Nie trzeba znać cen masła u nas i u naszych zachodnich sąsiadów, żeby wiedzieć jedno: to produkt, który w ciągu ostatnich miesięcy podrożał tak bardzo, że niedługo nie będzie nas na niego stać. Czy Niemcy też mają problem z cenami masła?

Pamiętacie głośną sprawę niemieckiej sieci handlowej, działającej w Niemczech i w Polsce, gdy okazało się, że te same produkty sprzedawane w Niemczech są tańsze? Tym razem mówi się o tym, że za zachodnią granicą masło jest tańsze niż u nas. Temat jest gorący, bo to tłuszcz, który ostatnio naprawdę mocno zdrożał.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Różnice w cenach masła w Polsce i Niemczech

Użytkownik portalu „Wykop", przedstawił swoje ustalenia dotyczące cen masła po obu stronach granicy polsko–niemieckiej. Zrobił zakupy po stronie polskiej i niemieckiej, a następnie porównał ceny masła, które jest sprzedawane w obu krajach.

Zestawił ze sobą co prawda dwa różne masła, ale oba są popularnymi tłuszczami w swoich krajach. Wybrał niemieckie masło „Frische Butter” marki własnej Frija, w sieci Netto oraz nasze „Masło Polskie" z Mlekovity.

W niemieckim „Netto” 250 g masła kosztuje 1,66 euro, a w polskim sklepie kostka 200 g ma cenę 6,99 zł. Ponieważ kostki miały różną gramaturę, przeliczył cenę masła na kilogram. Do przeliczenia walut użył z kolei kursu walut, z dnia 10.01.2022 r. 1 euro kosztował 4,55 zł.

Zobacz także
Masło nie tylko jest droższe, ale też mniejsze. Sprawdźcie, jak nie dać się oszukać

Masło nie tylko jest droższe, ale też mniejsze. Sprawdźcie, jak nie dać się oszukać w sklepie

Kaufland sprzedawał niemieckie ziemniaki jako polskie. Teraz zapłaci za to potężną karę

Kaufland sprzedawał niemieckie ziemniaki jako polskie. Teraz zapłaci za to potężną karę

Rezultaty są następujące: 

  • 1 kg masła „Frische Butter” kosztuje 6,64 euro za 1 kg, czyli 30,21 zł
  • 1 kg „Masła Polskiego" z Mlekovity kosztuje 34,95 zł za 1 kg

Różnicę widać gołym okiem.

Nie pytajcie o wysokość średniej pensji po obu storach granicy i o to ile kilogramów masła można kupić za każdą z nich. Bez liczenia wiadomo, że to porównanie nie wypadnie dla Polaków korzystnie.

Dlaczego ceny masła tak bardzo rosną?

Masło to ten rodzaj produktów żywnościowych, które w trakcie obecnej inflacji podrożały o prawie 70%. Są trzy główne powody tak dużego wzrostu. O przyczynach mówi dla „Rzeczpospolitej” Małgorzata Cebelińska z SM Mlekpol i Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka, który wyjaśnia to zjawisko Portalowi Spożywczemu:

  • Długi czas ceny masła były zbyt niskie w stosunku do kosztów wytworzenia. Teraz obserwujemy korygowanie tej dysproporcji.
  • Wzrasta popyt na masło, a jednocześnie zmniejsza się jego podaż. Na przykład w Polsce, w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku, produkcja masła spadła o 5,56 proc. Powodem było skierowanie większej ilości mleka do produkcji serów, a nie masła.
  • Inflacja. To ona wyzwoliła urealnienie cen masła. Rosnące koszty produkcji, opakowań i transportu mają wpływ na wszystkie etapy wytwarzania masła. W rezultacie jego ceny galopują nawet szybciej niż inflacja.

Źródło: Portal Spożywczy

Pixabay
Newsy
Zakupy spożywcze w Polsce droższe niż w Niemczech?! Za Odrą zarabia się średnio 4 tys. euro miesięcznie
Poznajcie wyniki eksperymentu pewnych blogerów, którzy postanowili zbadać koszty produktów spożywczych w Polsce i w Niemczech. Wyniki mogą was zadziwić.

Średnia pensja w Niemczech jest nieporównywalna do tej w Polsce. Obecnie szacuje ją się na poziomie ok. 4 tys. euro brutto miesięcznie. Także 4 tysiące, ale za to w złotówkach wynosi średnia pensja w Polsce wyrażana w wartościach netto. Mimo to, przykładowo za jedzenie , zapłacimy u nas drożej niż w tym sąsiadującym z nami kraju. Poznajcie wyniki eksperymentu, który przeprowadzono w polskim i niemieckim supermarkecie. Wyniki mogą was zszokować. Zrobili te same zakupy w Polsce i w Niemczech Zastanawialiście się kiedyś, gdzie kosztuje jedzenie drożej? W Polsce czy w Niemczech? Niestety, wynik eksperymentu wskazuje, że jest ono droższe w naszym kraju, mimo zarabiamy średnio o wiele mniej od naszych zachodnich sąsiadów. Dwaj blogerzy – Dawid i Jakub – wybrali się do dwóch sklepów tej samej sieci – jednego z Niemczech a drugiego w Polsce i porównali ceny w niemieckiej i polskiej placówce. Wyniki ich eksperymentu wywołały burzę w internecie. Czy to w ogóle możliwe, by w Polsce zakupy kosztowały drożej niż w Niemczech? Niestety, ale wszystko wskazuje na to, że tak. Zrobiliśmy mały eksperyment - Dawid zrobił zakupy w Polsce, a Kuba zrobił zakupy w Niemczech. Każdy z nas kupował to samo, w tej samej ilości, w tej samej sieci sklepów i w tym samym czasie (różnica jednego dnia) - napisali blogerzy. Szokujące wyniki eksperymentu Dawid i Jakub włożyli do swoich koszyków podstawowe produkty spożywcze, które kupujemy każdego dnia. Chodzi o chleb , mąkę, mleko , jogurty, warzywa i owoce, słodycze, napoje oraz piwo. Jakub zapłacił za zakupy w niemieckim sklepie 10,46 euro. Od ceny tej należy odliczyć 1 euro za kaucję ze zwrotnej butelki, co oznacza, że w sumie zapłacił on 9,46 euro, co daje nam 42,67 zł. Dawid za zakupy w jednym z...

Ceny masła sięgają juz x zł a będą jeszcze wyższe . Wiemy dlaczego ten tłuszcz jest aż tak drogi.
Adobe Stock
Newsy
Ceny masła sięgają już nawet 8 zł, a będą jeszcze wyższe. Oto dlaczego jest aż tak drogo
Żeby kupić kostkę masła, już dziś musimy głęboko sięgnąć do kieszeni. Czy ten wzrost wreszcie wyhamuje? Prognozy nie są optymistyczne.

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w III kwartale 2021 była o ponad 13 proc. wyższa, niż w tym samym okresie zeszłego roku. To podstawowy, ale nie jedyny powód, dla którego ten tłuszcz tak bardzo drożenie. Są jeszcze dwie inne przyczyny. Ale najgorsze, że według rzeczoznawców ceny masła jeszcze się nie zatrzymały. Ogromny wzrost cen masła w 2021 roku Paweł Kowalski, ekspert sektora rolno-spożywczego w Banku Pekao SA, komentuje dla Portalu Spożywczego bieżące ceny masła:  - Biorąc pod uwagę, że ceny detaliczne masła już w październiku rosły o 7 proc. rok do roku, nie można wykluczyć, że do końca roku ich dynamika osiągnie dwucyfrowy poziom. W hurcie, od początku roku ceny masła poszły w górę o prawie 44%. Ten wzrost obserwowany jest w całej Europie, jednak u nas, inaczej niż w Europie, w najbliższych tygodniach spodziewane są kolejne podwyżki. - Mimo że średnia unijna cena masła zgodnie z przewidywaniami analityków ma już nie rosnąć, to póki co, nic nie wskazuje, by ceny hurtowe, a zwłaszcza detaliczne w Polsce miały podążyć za europejskimi trendami. – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. Dlaczego masło tak bardzo drożeje? Jedną z przyczyn gwałtownego wzrostu cen, jaki obecnie obserwujemy jest to, że przez długi czas pomimo rosnących cen komponentów wykorzystywanych do produkcji mleka, cena samego mleka się nie zwiększała. To spowodowało, że zaczęła być zbyt niska w stosunku do kosztów, jakie ponoszą rolnicy. Spadła rentowność produkcji mleka, a to spowodowało, że skala produkcji tego surowca zaczęła w Polsce i Europie maleć. Z kolei gdy mleka zaczęto produkować mniej, spadająca podaż i utrzymujący się popyt  doprowadziły do podniesienia cen... Dyrektor ds....

Za masło zapłacimy w Polsce drożej niż w Anglii? Katarzyna Bosacka nie wierzyła własnym oczom
ONS.pl/AdobeStock
Newsy
Za masło zapłacimy w Polsce drożej niż w Anglii? Katarzyna Bosacka nie wierzyła własnym oczom
Katarzyna Bosacka porównała ceny masła w Anglii do tych polskich. Domyślacie się już, gdzie zapłacimy za nie drożej?

Ceny masła drastycznie poszybowały w ostatnim czasie w górę. Obecnie za kostkę masła trzeba zapłacić nawet 8-10 zł, przy czym dodatkowo niekiedy producenci dopuszczają się zmniejszenia jego gramatury. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, cena skupu mleka w III kwartale 2021 roku, była o ponad 13 proc. wyższa, niż w tym samym okresie zeszłego roku. To jeden z głównych powodów dla których masło tak bardzo drożeje. Ale to nie koniec podwyżek cen za podstawowe produkty spożywcze -  te wciąż mają rosnąć. Katarzyna Bosacka porównała ceny masła w Polsce i w Anglii Masło, chleb, olej i mleko to jedne z podstawowych produktów spożywczych. To właśnie one podrożały w ostatnim czasie najbardziej. Znana polska dziennikarka Katarzyna Bosacka porównała ceny masła w Polsce i w Anglii. Jej oczom ukazała się brutalna prawda – polskie masło nie tylko ma mniejszą gramaturę, ale też jest droższe od masła w Anglii. Nie musimy chyba dodawać, jak bardzo nieporównywalne są zarobki w obu tych krajach:         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Katarzyna Bosacka (@katarzynabosacka) - Pan Stanisław przysłał mi zdjęcie cen masła ze sklepu Tesco w Anglii. Za 250 g kostkę masła marki 'President' trzeba zapłacić 2 funty, czyli 8 funtów za kilogram. Po przeliczeniu obecnego kursu wychodzi 42,96 zł za 1 kg, czyli 8,59 zł za 200 g – pisze Bosacka na Instagramie. Bosacka podkreśla, że w warszawskim supermarkecie, masło tego samego...

Masło nie tylko jest droższe, ale też mniejsze. Sprawdźcie, jak nie dać się oszukać
AdobeStock
Newsy
Masło nie tylko jest droższe, ale też mniejsze. Sprawdźcie, jak nie dać się oszukać w sklepie
Niepokoją was rosnące ceny masła? Waszą uwagę powinno zwrócić coś jeszcze. Przeczytajcie.

Masło staje się powoli towarem luksusowym. Według Głównego Urzędu Statystycznego, cena skupu mleka w III kwartale 2021 była o ponad 13 proc. wyższa, niż w tym samym okresie zeszłego roku. Jak to się przełożyło na ceny masła? Od początku roku kostka masła podrożała średnio o ok. 70%. Ile kosztuje obecnie kostka masła w Polsce? Obecnie za kostkę masła trzeba zapłacić od 7 do 9 zł, a nawet więcej, jeśli chcemy kupić masło marek luksusowych. Niestety, cena tego produktu ma jeszcze bardziej wzrosnąć. Paweł Kowalski, ekspert sektora rolno-spożywczego w Banku Pekao SA, tak skomentował bieżące ceny masła: - Biorąc pod uwagę, że ceny detaliczne masła już w październiku rosły o 7 proc. rok do roku, nie można wykluczyć, że do końca roku ich dynamika osiągnie dwucyfrowy poziom - powiedział w rozmowie z portalemspozywczym.pl. Masło jest nie tylko droższe, ale i mniejsze Wybierając się do sklepu po masło, zwróćcie uwagę na pewien szczegół na opakowaniu. Chodzi o jego gramaturę. W sklepach spożywczych najczęściej można dostać masło o objętości 100, 200 lub 250 gram. Niestety, w ostatnim czasie masło nie tylko podrożało, ale też zmniejszyło swoją wielkość: - Wielu producentów znacznie zmniejszyło wielkość kostek masła. Wcześniejsze opakowania najczęściej miały po 200 gram, obecnie najczęściej mają po 150 lub 175 gram – alarmuje portal Interia.pl. Kiedy następnym razem wybierzecie się do sklepu po masło, zwróćcie uwagę czy na pewno ma ono taką samą objętość, jak dawniej. Dlaczego masło jest coraz droższe? Istnieje wiele przyczyn tego, że z miesiąca na miesiąc masło staje się coraz droższe. Jak wyjaśniła w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, dyrektor ds. Handlu Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol”: - Przyczyn...