Kiedyś ten przysmak był u nas bardziej popularny, a dziś niestety stał się raczej zapomniany. Mowa o solonej słoninie z przyprawami - sprawdza się genialnie jako zakąska i dodatek do kanapek. Trudno ją dziś kupić, ale to żadna przeszkoda. Soloną słoninę - taką, jaką wciąż jadają chętnie nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy - można bez trudu zrobić samodzielnie w domu, choć wymaga to nieco cierpliwości. 

Jak zrobić sało - soloną słoninę?

Słoninę soloną, wędzoną czy z przyprawami można często spotkać u nas pod nazwą „sało”. To po prostu „słonina” w języku rosyjskim, ukraińskim i białoruskim. We wschodniej Europie do dziś przysmak ten jest ogromnie popularny.

Kluczowym składnikiem słoniny w takim wydaniu jest sól - ma ona za zadanie wyciągnąć całą wilgoć ze słoniny i niejako ją wysuszyć. Dzięki temu, słoninka nabiera przyjemnej konsystencji i niesamowitego smaku.

Zobacz także:

Niezwykle ważne jest to, by soli użyć jak najwięcej - słonina musi być pokryta grubą warstwą soli zarówno z wierzchu, jak i pod spodem w słoju czy w kamionkowym naczyniu. Nie obawiajcie się takich ilości - słonina wcale nie będzie przesadnie słona, bo przed spożyciem należy dokładnie wyczyścić i wytrzepać z nadmiaru oblepiającej ją soli. Solona słoninę zróbcie z poniższego przepisu. 

Przepis na sało (soloną słoninę)

Do przygotowania słoniny w takim wydaniu będziecie potrzebowali składników z poniższej listy:

Składniki:

  • kilka grubych (na 5 cm) pasków lekko poprzerastanej słoniny z cienką skórą, z małą ilością mięsa

  • gruba sól kamienna niejodowana

  • czosnek

  • kminek

  • majeranek

  • liście laurowe

  • papryka słodka mielona (lub inne lubiane przez was przyprawy)

  • pieprz

Przygotowanie:

  1. Słoninę, wraz ze skórą (musi być bardzo cienka) pokrójcie w paski 15cmx5cm. Nie zrażajcie się tym, że są grube - właśnie tak ma być.

  2. Następnie każdy pasek słoniny ponacinajcie, a w otwory włóżcie kawałki czosnku pokrojone w słupki.

  3. Teraz czas na sól - należy ją mocno wetrzeć w słoninę. Poświęćcie temu dłuższą chwilę, by słonina w całości była pokryta solą.

  4. Posypcie słoninę przyprawami i włóżcie do pojemnika o takiej wielkości, by była w nim ciasno ułożona. To może być pojemnik wykonany z plastiku (przeznaczony dla żywności), ale lepiej, jeśli wybierzecie szklany słój lub kamionkę jak na ogórki.

  5. Gdy słonina znajdzie się już w pojemniku, zasypcie ją solą tak, by wypełniła ona wszystkie szczeliny i odstawcie do lodówki na 2 doby.

  6. Po tym czasie sól wchłonie już wilgoć ze słoniny, dlatego należy ją usunąć. Gdy już pozbędziecie się wilgotnej soli, wsypcie nową i odstawcie do lodówki na 4-7 dni.

  7. Jeśli po tym czasie sól znów będzie mokra, powtórzcie cały proces. Chodzi o to, by wyciągnąć całe soki i wilgoć ze słoniny. 

  8. Kiedy słonina będzie już sucha, dokładnie oczyśćcie ją z soli i przypraw i posypcie papryką.

  9. Teraz słoninę należy zawinąć w pergamin i odłożyć do lodówki - może być w niej przechowywana od 2 tygodni do miesiąca.

I gotowe! Tak przygotowane sało najlepiej smakuje podane na chlebie w formie cienkich plastrów z dodatkiem cebuli. 

Źródło: wielkiezarcie.com