Marynujecie tak mięso? Polacy wciąż popełniają ten uczniowski błąd. Robert Sowa ma 1 radę
Getty/Images/AKPA
Newsy

Marynujecie tak mięso? Polacy wciąż popełniają ten uczniowski błąd. Robert Sowa ma 1 radę

Robert Sowa zna się na przyrządzaniu różnego rodzaju mięs jak mało kto. Słynny kucharz dobrze wie, w którym miejscu najłatwiej wyłożyć się na jego pieczeniu i smażeniu. Kluczem może być tutaj marynata.

Chyba każdy fan pieczonego, grillowanego czy gotowanego mięsa dobrze wie o tym, jak dobrze może wpłynąć na nie właściwie przygotowana marynata.

Poza walorami smakowymi, które przyprawy nadają mięsu, marynata zapewnia pieczystemu jeszcze inne plusy. Po pierwsze sprawia nierzadko, że mięsko jest bardziej soczyste w środku, ma ciekawszą, apetyczną glazurę z zewnątrz i przyjemnie chrupką skórkę.

Polacy marynują więc niemalże wszystkie dostępne gatunki mięsa. I bardzo dobrze, taki stan rzeczy wypada tylko i wyłącznie pochwalić. Sęk w tym, że wielu zabiera się za to zadanie po omacku i mimo dobrych chęci zdarza się im po prostu przedobrzyć.

Zwraca na to uwagę słynny szef kuchni Robert Sowa, który udzielił nam kilku wskazówek dotyczących odpowiedniego marynowania mięs na grilla i nie tylko.

Dlaczego smażone mięso jest gorzkie?

W jednej z porad Sowa zwrócił uwagę na pewien dziecinny błąd, który niemal wszyscy notorycznie popełniamy od czasu do czasu. Chodzi o pewien kluczowy składnik marynaty, który może w jednym wypadku zrobić więcej złego niż dobrego. O co chodzi? Oddajmy głos kucharzowi:

– Jeśli do marynowania mięsa użyjemy miodu lub cukru, najlepiej jest piec w piekarniku. Smażenie spowodowałoby karmelizowanie się cukru i gorzknienie mięsa – powiedział Robert Sowa.

Ważne więc, by pamiętać o tym, jak marynujemy mięso do poszczególnego rodzaju obróbki termicznej. To może zadecydować o tym, czy mięso nam się uda, czy też nie.

Zobacz także
Marzą się wam kruche, aromatyczne i soczyste kotlety schabowe? Kluczem będzie ta marynata

Marzą się wam kruche, aromatyczne i soczyste kotlety schabowe? Kluczem będzie ta marynata

skrzydelka w marynacie

Doskonała marynata do skrzydełek tylko z 4 składników. Lepszej nie próbowaliście

Jak marynować poszczególne rodzaje mięsa?

Jakie mięsa można marynować z dodatkiem miodu i cukru? Wśród tych dań możemy wymienić choćby:

  • Pieczone udka i podudzia z kurczaka i innego drobiu
  • Pieczony boczek, karkówka, szynka wieprzowa, łopatka, schab, żeberka
  • Wszelkiego rodzaju pieczenie wołowe, jagnięce i cielęce
  • Wszelkiego rodzaju mięsa duszone, gotowane, gulasze i potrawki

Czego nie marynować marynatami z dodatkiem cukru i miodu? Odpowiedź tutaj jest już znacznie prostsza – jak powiedział Robert Sowa, należy darować sobie dosładzanie marynat do mięs smażonych, takich jak choćby bitki, schabowe, udka przyrządzane na patelni pod przykryciem i inne tego rodzaju dania.