Martwi was wzrost cen cebuli czy marchewki? Spójrzcie na ten produkt. Zwycięży w konkurencji podwyżek
AdobeStock
Newsy

Martwi was wzrost cen cebuli czy marchwi? Spójrzcie na ten produkt. Zwycięży w konkurencji podwyżek

To, że za zakupy wciąż trzeba coraz więcej płacić, widać gołym okiem. Dane nie kłamią - Główny Urząd Statystyczny wykazał, o ile wzrosły ceny produktów spożywczych. Jeden z nich pozostaje absolutnym rekordzistą.

Nie trzeba ze skupieniem śledzić cen poszczególnych produktów by zauważyć, że zakupy spożywcze kosztują nas coraz więcej. Na szczęście wzrost nie jest bardzo gwałtowny, jednak niewiele wskazuje na to, by miał się zatrzymać w najbliższym czasie. Drożeją najbardziej podstawowe produkty spożywcze, w tym jeden, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie pieczenia. 

Ceny produktów spożywczych znów ostro w górę

Według danych podanych przez Główny Urzędu Statystyczny, w marcu bieżącego roku inflacja roczna wyniosła 16,1%. Wypunktowano również, o ile wzrosły ceny poszczególnych produktów spożywczych rok do roku. Dane te zdecydowanie nie podnoszą na duchu - podwyżki widać gołym okiem i wielu z nas już dawno odczuło je w portfelu. Oto przykłady:

  • Owoce: wzrost o 16,8%

  • Drób: wzrost o 15,7%

  • Pieczywo: wzrost o 25,6%

  • Wieprzowina: wzrost o 26%

  • Ryż: wzrost o 28,5%

  • Warzywa: wzrost o 28,6%

  • Mąka: wzrost o 29,9%

  • Jajka: wzrost o 37,2%

  • Mleko: wzrost o 37,5%

Jednak rekordzistą tego zestawienia został… cukier, który w ciągu roku podrożał aż o 81,5%. Jak podaje portal dlahandlu.pl, jeszcze rok temu jeden kilogram białego cukru kosztował około 3,34 zł. Dziś jego średnia cena wynosi aż 6,63 zł. 

Drożejący cukier prawdopodobnie przełoży się też na ceny innych produktów, do których jest wykorzystywany. Mowa tutaj np. o słodkich napojach, wypiekach, pieczywie i wielu innych artykułach spożywczych. 

Zobacz także
5 zł za kilo udek i worek kaszy za pół darmo. Kupcie tutaj i zróbcie tani obiad na 3 dni do przodu

5 zł za kilo udek i worek kaszy za pół darmo. Kupcie tutaj i zróbcie tani obiad na 3 dni do przodu

Tuczy mniej niż cukier i miód, a do tego wspiera odporność. Już pół łyżeczki to morze witamin i składników mineralnych

Tuczy mniej niż cukier i miód, a do tego wspiera odporność. Już pół łyżeczki to morze witamin

Z czego wynika wysoka cena cukru?

Cukier drożeje z wielu powodów, a główne z nich to rosnące koszty produkcji. Więcej trzeba zapłacić za paliwo, środki do ochrony roślin czy nasiona konieczne do uprawy buraka cukrowego, z którego pozyskuje się u nas cukier.

Droższa jest praca nie tylko rolników, ale i cukrowni. W końcu przez ostatni rok znacząco wzrosły opłaty za energię, jak choćby prąd, gaz, ogrzewanie, a także transport towarów i ich magazynowanie. Wszystko to przekłada się na cenę cukru, który kupujemy w sklepie. 

Czy cukru może zabraknąć?

Latem zeszłego roku ceny cukru również wzrosły, jednak powodem był przede wszystkim niezwykle wysoki popyt. Wówczas zabrakło tego produktu w sklepach, co może rodzić pytania, czy w tym roku ta sytuacja się nie powtórzy.

Wiele jednak wskazuje na to, że cukru nie powinno zabraknąć. W całej Europie Polska jest jednym z największych producentów cukru i to się nie zmienia, nawet pomimo dość niesprzyjających warunków do uprawy buraków cukrowych w tym roku. 

Kotlety mielone

Masło już tylko dla bogatych? Polacy przestali je kupować, muszą wybierać coś innego
AdobeStock
Newsy
Masło już tylko dla bogatych? Coraz więcej Polaków przestało je kupować. Wybierają coś innego
Kupujecie masło, margarynę, a może miks tłuszczowy? Coraz więcej Polaków musi szukać zamienników masła ze względu na jego wysoką cenę.

To już oficjalne - inflacja w Polsce wyniosła 15,6%, co jest najwyższym wynikiem od 1997 roku. Drożeje dosłownie wszystko, a rosnące ceny są bardzo odczuwalne zwłaszcza na zakupach spożywczych. Można zrezygnować z kupowania nowych ubrań co sezon czy przełożyć remont mieszkania, ale jeść trzeba... Drożyznę widać zwłaszcza przy kupowaniu zwykłych, niezbędnych produktów spożywczych, takich jak chleb, olej czy masło. Ceny tego ostatniego rosną nieustająco - do tego stopnia, że Polacy zaczęli z niego rezygnować. Masło wciąż drożeje Przez Centrum Badania Rynku zostały opublikowane dane dotyczące cen masła w Polsce. Wynika z nich, że w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 ceny tego produktu wzrosły w sklepach średnio aż o 53 procent!  Sprzedaż spadła zarówno w dużych sklepach (o powierzchni powyżej 300 m.kw.), jak i w mniejszych, osiedlowych sklepikach.  Polacy częściej kupują miksy tłuszczowe Według CMR powód zmniejszenia sprzedaży tych produktów jest oczywisty - chodzi o nieprawdopodobny wzrost cen. Zwłaszcza masła, którego kupujemy najmniej. Spadek sprzedaży tego produktu w małych sklepach wyniósł 14 procent, a w dużych 12 procent. Za to sprzedaż margaryn nie ucierpiała prawie wcale - zmniejszyła się o zaledwie 2 procent w ciągu roku. Co jest najciekawsze o to, że zdecydowanie wzrosło zainteresowanie miksami tłuszczowymi, które są znacznie tańsze od masła. Przez ostatni rok kupowaliśmy te produkty częściej - wzrost sprzedaży wynosi 14 procent.  – Ten wzrost może wynikać z faktu, iż podczas gdy średnie ceny za kilogram masła i margaryny w maju br. były w supermarketach wyższe odpowiednio o 39 proc. i 32 proc. w porównaniu do maja 2021, to średnia cena za kilogram miksu maślanego wzrosła >>tylko<< o 15 proc – mówią specjaliści z CMR.  Inflacja w Polsce wynosi 15,6 proc....

Sprawdziliśmy, ile kosztowały podstawowe produkty spożywcze rok temu. Można się załamać
AdobeStock
Newsy
Sprawdziliśmy, ile kosztowały podstawowe produkty spożywcze rok temu. Można się załamać
Wszyscy wiemy, że w sklepach jest drogo. Ale dopiero porównanie cen z tymi sprzed roku naprawdę wgniata w fotel. Zobaczcie, jak śmiesznie tanio było na promocjach w sklepach w listopadzie 2021 roku.

Nie da się ukryć, że ceny w sklepach rosną. Widzimy to wszyscy w swoich portfelach, w których zostaje nam coraz mniej pieniędzy po każdych zakupach. Jednak dopiero, gdy spojrzymy na ceny, jakie obowiązywały w sklepach przed rokiem możemy sobie uświadomić, jak wiele produktów podrożało i w jakim stopniu. Sprawdziliśmy ceny na promocjach w Biedronce oraz Lidlu i porównaliśmy je z tymi sprzed roku. Lepiej usiądźcie...  O ile podrożało mięso w 2022 roku? Porównanie rozpoczęliśmy od cen mięsa. Nie jest ono niezbędne do życia, ale większość z nas nie potrafi sobie wyobrazić niedzielnego obiadu bez rosołu i kotletów na drugie danie. Nic więc dziwnego, że wiele osób pilnie śledzi promocje i stara się kupować mięso po niższych cenach. Niestety, wyraźnie widać, że to, co dziś uznajemy za atrakcyjną ofertę, rok temu byłoby nie do pomyślenia. Zobaczcie sami: Schab wieprzowy - w listopadzie 2021 roku jego cena na promocji w Lidlu wynosiła 8,99 zł za kilogram. Dziś cena promocyjna to 13,99 zł/kg. Karkówka - również 8,99 zł/kg w listopadzie 2021 , a dziś: 14,99 zł/kg (podkreślamy, że jest to cena promocyjna) w Biedronce Szynka wieprzowa bez kości - 8,99 zł/kg, a dziś 13,99 zł/kg w Biedronce (obydwie ceny pochodzą z gazetek promocyjnych) Ćwiartki z kurczaka - dokładnie rok temu mogliście je kupić w Biedronce na promocji w cenie 2,99 zł/kg. Dziś, ten sam produkt, kosztuje 5,49 zł/kg, też już ze zniżką. Najbardziej szokująca jest jednak zmiana cen piersi z kurczaka. Rok temu, w listopadzie 2021 roku za kilogram fileta z piersi kurczaka można było zapłacić w Biedronce nawet  8,99 zł (cena promocyjna). Dziś cena ta wynosi 18,99 zł/kg, również w ramach... okazji.  O ile podrożały warzywa i owoce w 2022 roku? Nieco lepiej jest w przypadku warzyw oraz owoców, ale...

10 zł za 1 kg chleba to obecnie już norma. Które gatunki chleby zdrożały najbardziej?
Flickr
Newsy
10 zł za 1 kg chleba to obecnie już norma. Które gatunki chleba zdrożały najbardziej?
Polacy wciąż nie mogą przyzwyczaić się do podwyżek. Nic dziwnego, skoro są one tak gwałtowne. Aplikacja PanParagon pokusiła się o porównanie cen chleba na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Zobaczcie, co wynika z badania. 

W ciągu dwóch lat, a w szczególności ostatniego roku, znacząco podrożało mleko, cukier, olej, a także mięso. Prawie nie ma produktów, które nie zaliczyły spektakularnego wzrostu cen. Od jakiegoś czasu mówi się również dużej o cenowej zmianie chleba. Wynika to z problemów dotyczących m.in. kosztu surowców i nośników energii, z którymi boryka się ta branża.  Aplikacja PanParagon porównała ceny chleba  Zakupowa aplikacja PanParagon dokonuje interesujących porównań cen produktów, dzięki którym możecie dowiedzieć się o ile podrożały kupowane przez was podstawowe artykuły spożywcze. Pisaliśmy już o tym, jak zmieniła się cena typowego koszyka zakupowego. Tym razem przyjrzymy się kosztom zakupu chleba.  Cytowana przez Business Insider Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon tłumaczy skąd pochodzą dane:  – PanParagon to aplikacja zakupowa, której sztandarową funkcją jest przechowywanie paragonów w formie elektronicznej. Dzięki temu, na podstawie anonimowych danych możemy m.in. sprawdzać, jak zmieniają się ceny poszczególnych produktów na przestrzeni lat. W najnowszej analizie przyjrzeliśmy się kosztom najbardziej podstawowego artykułu spożywczego, jakim jest chleb. W celu uzyskania rzetelnych informacji wytypowaliśmy konkretne rodzaje pieczywa i sprawdziliśmy ich średnie ceny w sierpniu 2020, 2021 i 2022 r. W badaniu ujęliśmy kilkaset tysięcy paragonów   O ile podrożał chleb?  Cena najbardziej podstawowego z produktów zmieniła się nie do poznania. Największe wzrosty dotyczą zwykłego chleba pszenno-żytniego, jak również czysto żytniego. Niewiele lepiej jest również z chlebem razowym.  Dwa lata temu za kilogram zwykłego chleba Polak płacił średnio 5,71 zł. Obecnie cena ta podskoczyła do 9,59 zł. To wzrost o 3,88 zł. Podobnie wygląda sytuacja z chlebem...

Wzrost cen cukru was przeraża? Ten produkt wygrywa w konkurencji podwyżek
Adobe Stock
Newsy
Wzrost cen cukru was przeraża? To spójrzcie na ten produkt. Wygrywa w konkurencji podwyżek
Podwyżki cukru, masła, oleju i wielu innych produktów to przykra rzeczywistość w dobie inflacji. Jest jednak artykuł spożywczy, który podrożał bardziej niż tytułowy cukier.

Eksperci z aplikacji PanParagon przygotowali listę podstawowych produktów i porównali ich ceny rok do roku (lipiec 2021 – lipiec 2022). Jeden z nich podrożał średnio, aż o 7 zł. Niemniej, na liście znajduje się wiele produktów, których zwiększona cena może was zaskoczyć.  Jak podrożały produkty spożywcze w ciągu ostatniego roku?  Największa od kilkudziesięciu lat inflacja w Polsce daje się odczuć na każdym kroku. Rachunki za prąd, gaz i każda wizyta w sklepie boleśnie uświadamiają Polakom, że wszystko kosztuje zdecydowanie więcej. Ostatnio szczególnie głośno zrobiło się o podwyżkach cukru i chleba, a jeszcze wcześniej o wzroście cen masła i oleju rzepakowego.   Podwyżki stały się faktem, potwierdzają to dane pochodzące z paragonów największych dyskontów w Polsce. Sytuację komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon pomagającej kontrolować wydatki i archiwizować dowody zakupów:   – Koszyk zakupowy z identycznymi, podstawowymi produktami spożywczymi w ciągu ostatniego roku podrożał średnio aż o 23 zł. Spośród szesnastu ujętych w badaniu produktów, aż czternaście zdrożało, przy czym w ośmiu przypadkach mówimy o różnicy cenowej liczonej nie w groszach, a w złotówkach.  Które artykuły spożywcze podrożały najbardziej?  Liderem niechlubnej klasyfikacji jest filet z piersi kurczaka. Przez rok podrożał on o 7 zł, gdyż w lipcu ubiegłego roku średnio kosztował 17,89 zł/ kg, a w lipcu tego roku trzeba za niego zapłacić średnio 24,90 zł/kg.  Ceny wymienianego wcześniej oleju rzepakowego również poszły w górę, choć nie tak bardzo jak kurczaka. Różnica w koszcie tego produktu wynosi 5 zł na niekorzyść klienta.   Kiełbasa śląska, to kolejny artykuł spożywczy, który zaliczył sporą podwyżką, bo aż o 2 zł na...