Nie trzeba ze skupieniem śledzić cen poszczególnych produktów by zauważyć, że zakupy spożywcze kosztują nas coraz więcej. Na szczęście wzrost nie jest bardzo gwałtowny, jednak niewiele wskazuje na to, by miał się zatrzymać w najbliższym czasie. Drożeją najbardziej podstawowe produkty spożywcze, w tym jeden, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie pieczenia. 

Ceny produktów spożywczych znów ostro w górę

Według danych podanych przez Główny Urzędu Statystyczny, w marcu bieżącego roku inflacja roczna wyniosła 16,1%. Wypunktowano również, o ile wzrosły ceny poszczególnych produktów spożywczych rok do roku. Dane te zdecydowanie nie podnoszą na duchu - podwyżki widać gołym okiem i wielu z nas już dawno odczuło je w portfelu. Oto przykłady:

  • Owoce: wzrost o 16,8%

  • Drób: wzrost o 15,7%

  • Pieczywo: wzrost o 25,6%

  • Wieprzowina: wzrost o 26%

  • Ryż: wzrost o 28,5%

  • Warzywa: wzrost o 28,6%

  • Mąka: wzrost o 29,9%

  • Jajka: wzrost o 37,2%

  • Mleko: wzrost o 37,5%

Jednak rekordzistą tego zestawienia został… cukier, który w ciągu roku podrożał aż o 81,5%. Jak podaje portal dlahandlu.pl, jeszcze rok temu jeden kilogram białego cukru kosztował około 3,34 zł. Dziś jego średnia cena wynosi aż 6,63 zł. 

Zobacz także:

Drożejący cukier prawdopodobnie przełoży się też na ceny innych produktów, do których jest wykorzystywany. Mowa tutaj np. o słodkich napojach, wypiekach, pieczywie i wielu innych artykułach spożywczych. 

Z czego wynika wysoka cena cukru?

Cukier drożeje z wielu powodów, a główne z nich to rosnące koszty produkcji. Więcej trzeba zapłacić za paliwo, środki do ochrony roślin czy nasiona konieczne do uprawy buraka cukrowego, z którego pozyskuje się u nas cukier.

Droższa jest praca nie tylko rolników, ale i cukrowni. W końcu przez ostatni rok znacząco wzrosły opłaty za energię, jak choćby prąd, gaz, ogrzewanie, a także transport towarów i ich magazynowanie. Wszystko to przekłada się na cenę cukru, który kupujemy w sklepie. 

Czy cukru może zabraknąć?

Latem zeszłego roku ceny cukru również wzrosły, jednak powodem był przede wszystkim niezwykle wysoki popyt. Wówczas zabrakło tego produktu w sklepach, co może rodzić pytania, czy w tym roku ta sytuacja się nie powtórzy.

Wiele jednak wskazuje na to, że cukru nie powinno zabraknąć. W całej Europie Polska jest jednym z największych producentów cukru i to się nie zmienia, nawet pomimo dość niesprzyjających warunków do uprawy buraków cukrowych w tym roku.