Spór między zwolennikami margaryny i masła może nie jest tak stary jak ten na temat wyższości świąt wielkanocnych nad bożonarodzeniowymi, ale zakorzenił się w polskim społeczeństwie na dobre.

Żeby było jeszcze ciekawiej – nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z tych tłuszczów kanapkowych jest tak naprawdę bardziej korzystny dla zdrowia. W czym leży zagadka masła i margaryny?

Tłuszcze utwardzone i tłuszcze trans w maśle i w margarynie

Wydawało się przez dłuższy czas, że sedno problemu zdrowotności lub większej szkodliwości jednego tłuszczu od drugiego leży w kwestii tak zwanych tłuszczów trans. W uproszczeniu można powiedzieć, że tego typu tłuszcze są głównie otrzymywane w wyniku utwardzenia olejów roślinnych.

Nic więc w tym dziwnego, że przez długie lata margaryna była uznawana za wybitnie niezdrowy dodatek do kanapek, skoro otrzymywało się ją przez lata właśnie w wyniku utwardzenia, czyli uwodornienia np. oleju rzepakowego.

Zobacz także:

Tradycyjne masło otrzymywane ze śmietany z mleka krowiego ma w swoim składzie niewielkie ilości tłuszczów trans (ok. 2-3%). Te jednak występują w jego składzie w sposób naturalny. Masło zawiera jednak całą masę niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych (ponad 50% składu).

Ostatnie badania Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie oraz Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykazały jednak, że zdecydowana większość marek margaryn dostępnych na rynku ograniczyła zawartość tłuszczów trans w swoich składach dzięki unowocześnieniu produkcji.

Czy margaryna rzeczywiście jest zdrowsza od masła?

Czy to oznacza więc, że konsumenci powinni przerzucić się na smarowanie kanapek margaryną? Niekoniecznie. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie przekonują, że spożycie tłuszczów trans powinno być jak najmniejsze, a badania jednoznacznie wykazują, że smarowanie chleba margaryną jest lepsze dla zdrowia niż wybór masła.

To jednak tylko część odpowiedzi na pytanie. Dopuszczalna dzienna porcja masła (ok. 10-15 g dla osoby dorosłej) nie powinna wyrządzić większej krzywdy osobom z niskim stężeniem cholesterolu LDL.

Jednak dla dobra swojego zdrowia, lepiej od masła i taniej, wyprodukowanej w nieodpowiedni sposób margaryny wybierać zupełnie inne, naturalne tłuszcze zawarte w takich produktach jak nasiona, orzechy, awokado i oliwa z oliwek.

Czytaj także: