Popękany makowiec zdarza się nie tylko niedoświadczonym paniom domu. Również cukiernicy borykają się z tym problemem. Jeżeli zdarzy się wam niefortunny wypiek, możecie zamaskować go większą ilością lukru i siekanych orzechów. Możecie również przyjrzeć się zawczasu jego składnikom i samemu procesowi przygotowania ciasta, aby więcej nie popełniać podstawowych błędów. 

Co powoduje pękanie makowca? 

Obok masy makowej w tym wypieku ważną rolę odgrywa ciasto drożdżowe. To ono stanowi wierzchnią warstwę makowca, czyli jego skórkę. Może ona popękać, gdy do przygotowania ciasta użyjecie zbyt dużo drożdży.

Skutkuje to gwałtownym rozrostem makowca w piekarniku, a tym samym rozerwaniem jego górnej powłoki. Aby przygotować niepękający wypiek, powinniście przestrzegać zalecanych proporcji drożdży i mąki. Ta właściwa to 15 g świeżych drożdży na 1 kg mąki. Jeżeli używacie suchego spulchniacza, to wówczas musicie użyć 5 g na 1 kg mąki. 

Ciasto na bazie drożdży lubi długo wypoczywać w ciepłym miejscu. Ten spulchniacz potrzebuje zwykle 2-3 godzin, aby doprowadzić surową masę do optymalnych rozmiarów. Ma to wpływ na odpowiednie, spokojne i równomierne rośnięcie makowca w piekarniku, a co za tym idzie zminimalizowanie ryzyka pękania do minimum. 

Zobacz także:

Jak przygotować makowiec, aby nie popękał? 

Drożdże to główny winowajca pękania tego placka z makiem, jednak niejedyny. Jeżeli chcecie mieć pewność, że przygotujecie nie tylko smaczny, ale i pięknie wyglądający makowiec powinniście zadbać o kilka rzeczy: 

  • Wszystkie składniki wykorzystywane do jego zrobienia powinny mieć podobną temperaturę. Rekomendowana jest tzw. temperatura pokojowa. Oznacza to, że jajka powinniście wyjąć wcześniej z lodówki, a masę makową musicie przestudzić przed nałożeniem na ciasto. 
  • Mąka pszenna powinna być przesiana przed dodaniem do reszty składników. Taki zabieg cudownie napowietrza ten produkt. 
  • Płat ciasta nie może być zbyt cienki. Mocne rozwałkowanie niestety ułatwia pękanie makowca. 
  • Duża ilość masy makowej, może również przyczynić się do rozsadzenia powierzchni ciasta. Dlatego nie przesadzajcie z jej grubością. 
  • Posmarowanie wierzchu surowego makowca rozkłóconym jajkiem częściowo ochroni go przed pękaniem.