gotowanie makaronu
Adobe Stock
Newsy

Makaron gotujecie w garnku? Robicie duży błąd. Marnujecie bez sensu wodę i swój cenny czas

To będzie prawdziwa gratka dla osób zabieganych i niemających zbyt wiele wolnego czasu na gotowanie makaronu. Sprawdźcie sami!
Hubert Rój
luty 27, 2021

Makaron już od wielu lat jest podstawą wyżywienia dużej części naszego społeczeństwa. Wielu z nas spożywa go kilka razy w tygodniu.

Ziemniaki, kasze – jęczmienna i gryczana, ryż, no i wreszcie makaron – tak wygląda podstawowy zestaw węglowodanów, zjadanych przez Polaków.

Minęły już lata, kiedy gospodynie domowe musiały z mozołem stać nad stolnicą, wyrabiając ręcznie lub za pomocą maszynki makaron domowy. Tak, to prawda. Nitki własnej roboty smakują doskonale, zwłaszcza podane z rosołem. Ale tylko panie domu wiedzą, ile pracy kosztują i ile czasu pochłaniają.

Zobacz także

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak szybko ugotować makaron?

Dlatego też od kilku już dziesięcioleci w polskich kuchniach króluje makaron gotowy, sprzedawany w sklepach.

Wysuszony makaron wyprodukowany w fabryce różni się od tego klasycznego, przygotowanego w domowym zaciszu. Nie chodzi tylko o smak, a także o długość gotowania. Domowe nitki ugotują się w mig – to zasługa stosunkowo dużej wilgotności.

Spaghetti, rurki, czy świderki z paczki będą potrzebowały znacznie dłuższego czasu gotowania, nawet gdy mówimy o tak zwanym gotowaniu na ząb. Lub jak woleliby Włosi – al dente.

I tu przechodzimy do sedna naszego dzisiejszego tematu. Gotowanie makaronu jest łatwą czynnością, ale wymagającą odrobinę czasu i skupienia. Nikt przecież nie lubi, gdy spaghetti kipi nam z garnka, a wrząca woda rozlewa się po całej kuchence. Do takich ekscesów dochodzi niestety dość często.

Zobacz także

Ekspresowe gotowanie makaronu

Zwłaszcza, gdy za gotowanie zabierają się osoby lubiące robić kilka rzeczy na raz. Mamy dla nich rozwiązanie. Od tej pory nie będą one marnowały ani swojego cennego czasu, ani dużych ilości wody potrzebnych do ugotowania makaronu w garnku. To także opcja dla osób bardzo oszczędnych lub po prostu jedzących obiady w pojedynkę. Dzięki temu patentowi takie osoby zaoszczędzą także nieco energii.

Wystarczy skorzystać z jednego zmyślnego triku. Zamiast garnka, przygotujcie do gotowania makaronu patelnię. Brzmi ciekawie, prawda? To dopiero początek. Do takiego ekspresowego gotowania niepotrzebny będzie litry wody.

Wystarczy, że włożycie porcję makaronu na patelnię i zalejecie go zimną wodą z obowiązkową dozą soli dla smaku. Woda powinna sięgać delikatnie ponad poziom nałożonego na patelnię makaronu. Włączcie gaz i po kilku minutach gotowania, makaron będzie gotowy!

Komentarze