Maja Ostaszewska apeluje o całkowity zakaz sprzedaży żywych karpi. A co sądzą na ten temat Polacy?
Instagram/MajaOstaszewska
Newsy

Maja Ostaszewska apeluje o całkowity zakaz sprzedaży żywych karpi. A co sądzą na ten temat Polacy?

Maja Ostaszewska po raz kolejny protestuje przeciwko sprzedaży żywych karpi. Aktorka podpisała specjalną petycję do Ministra Rolnictwa.

Znana polska aktorka Maja Ostaszewska podpisała petycję do Ministra Rolnictwa, w której zaapelowała o natychmiastowe wprowadzenie zakazu sprzedaży żywych karpi w Polsce.

Do składania podpisów regularnie zachęca Polaków fundacja Compassion Polska. Kilka dni temu na ulicach Warszawy pojawili się przedstawiciele fundacji, którzy umożliwili mieszkańcom złożenie podpisów pod zakazem sprzedawania żywych karpi.

Jedną z osób, która się na to zdecydowała była Maja Ostaszewska, która podpisała się na symbolicznej pocztowce, która ma trafić do Ministerstwa Rolnictwa.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Maja Ostaszewska przeciwko sprzedaży żywych karpi

Maja Ostaszewska od lat walczy o prawa zwierząt. Aktorka pojawiła się na stoisku przy ulicy Marszałkowskiej, aby podpisać petycję w sprawie zakazu sprzedaży żywych karpi. Jak podkreśla jeden z członków fundacji, ponad połowa Polaków popiera zakaz sprzedaży żywych karpi, jeśli w sklepach dostępna byłaby opcja kupna karpia już gotowego w postaci dzwonków, filetów, płatów lub całych tuszy:

- Zarówno nasz sondaż, jak i reakcje ludzi na naszym stoisku pokazują, że zakaz sprzedaży żywych karpi powinien natychmiast wejść w życie. Polki i Polacy nie chcą kontynuować tego krwawego świątecznego zwyczaju – powiedział dr Krzysztof Wojtas, dyrektor zespołu ds. dobrostanu ryb i ochrony środowiska wodnego w fundacji Compassion Polska.

Zobacz także
Co zrobić ze skórą, która została z karpia? Chyba nie planowaliście jej wyrzucać, może być przysmakiem

Co zrobić ze skórą, która została z karpia? Chyba nie planowaliście jej wyrzucać, może być przysmakiem

Jak łatwo wyfiletować karpia? Zastosujcie trik z cytryną a pozbędziecie się najmniejszych ości

Jak pozbyć się ości z karpia? Zastosujcie trik z cytryną, a pozbędziecie się nawet najmniejszych

Co Polacy sądzą o sprzedaży żywych karpi?

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez CBOS na zlecenie fundacji Compassion Polska:

  • 59,3% Polaków popiera zakaz sprzedaży żywych karpi, jeśli w sklepach dostępna byłaby opcja kupna karpia już gotowego w postaci dzwonków lub płatów lub całych tuszy
  • 33,2% respondentów nie popiera tego zakazu 
  • 7,4% nie ma na ten temat zdania

- To zwyczaj, którego nie powinniśmy kultywować. W sklepach dostępne jest mięso karpi w formie dzwonków, płatów czy całych tuszy, więc całe cierpienie związane ze sprzedażą żywych karpi na świątecznych stoiskach jest zupełnie niepotrzebne. Pozostaje pytanie do rządu i parlamentarzystów: na co my jeszcze czekamy? – podsumowuje dr Krzysztof Wojtas z Compassion Polska.

A co wy sądzicie na temat sprzedaży żywych karpi?

Źródło: portalspozywczy.pl

Carrefour nie będzie w tym roku sprzedawał żywych karpi. Słuszna decyzja?
Adobe Stock
Newsy
Carrefour nie będzie w tym roku sprzedawał żywych karpi. Słuszna decyzja?
Znana sieć sklepów oficjalnie rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi. Co było powodem tej decyzji?

Święta za pasem. Jeśli planujecie kupić w tym roku świeżego, żywego karpia, na pewno nie dostaniecie go w Carrefourze. Sieć sklepów Carrefour Polska poinformowała, że w tym roku rezygnuje ze sprzedaży żywego karpia. Dlaczego? Carrefour Polska oficjalnie rezygnuje ze sprzedaży żywego karpia Trudno sobie nawet wyobrazić święta bez karpia. Ryba ta co roku gości na naszych stołach w postaci smażonych dzwonków lub zatopiona w galarecie. Niektórzy wolą kupić żywego karpia i samodzielnie pozbawić go życia w domu, inni są temu przeciwni i stawiają na karpie, które zostały już wcześniej zabite i wypatroszone. W tym roku sieć handlowa Carrefour Polska całkowicie rezygnuje ze sprzedaży żywego karpia. Jeszcze przed rokiem udając się do tego sklepu, mogliśmy zobaczyć specjalne pojemniki z wodą, w których pływały żywe karpie. Klient mógł sobie wybrać takiego karpia i zabrać go do domu. W tym roku tak nie będzie. Skąd taka zmiana decyzji Carrefoura? Jak czytamy na oficjalnej stronie sklepu: - Decyzja wpisuje się w strategię sieci, zakładającej m.in. demokratyzację żywności BIO, poprawę dobrostanu zwierząt oraz zachęcanie Polaków do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych dla dobra naszej planety. Nie oznacza to jednak, że w Carrefourze w ogóle nie kupimy karpia: - Klienci będą mogli kupić świeżego karpia w postaci ryby całej, patroszonej, tuszy, dzwonka, płatów oraz filetów dostępnych na wagę – informuje biuro prasowe sieci. Jak czytamy na stronie oficjalnej Carrefoura, karpie, które trafiają do sprzedaży w sklepach Carrefour, pochodzą w 100% wyłącznie z polskich hodowli, m.in. z ekologicznej hodowli Gospodarstwa Rybackiego Zawólcze, w której ryby hodowane są przez 3 lata w stawach zapewniających każdemu zwierzęciu po 10-15 m2...

Nie kupicie już żywego karpia? Politycy pracują nad zakazem sprzedaży żywych ryb
AdobeStock
Newsy
Nie kupicie już żywego karpia? Politycy pracują nad zakazem sprzedaży żywych ryb
Być może już niedługo tradycja kupowania żywego karpia na Wigilię zostanie przerwana. Mają na to konkretny pomysł posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Koalicja Obywatelska przygotowała projekt ustawy o ochronie zwierząt, który ma poprawić sytuację zwierząt w naszym kraju. Jednym z jej elementów będzie zmiana w zakresie sprzedaży żywych ryb. Posłowie chcą skończyć z tą tradycją. Czy to dobry pomysł? Zakaz sprzedaży żywych ryb Na ten moment nie został jeszcze opublikowany dokładny projekt ustawy, jednak wiadomo już, co się w nim znajdzie. Propozycje zmian przewidują poszerzenie katalogu przestępstw w ramach ustawy o ochronie zwierząt. Mają znaleźć się tam: sprzedaż detaliczna ryb żywych, za wyjątkiem ryb akwariowych i narybku. To dość oczywisty pomysł wyeliminowania między innymi sprzedaży żywych karpi, która jest szczególnie intensywna przed Wigilią . Dlaczego chcą zakazać sprzedaży żywego karpia? Obrońcy praw zwierząt od dawna mówią o tym, że sprzedawanie żywych karpi to dla tych zwierząt tortura. Męczą się one zarówno w supermarketach i na targach, cisnąć się z wieloma innymi rybami na małej powierzchni, jak i w późniejszym transporcie. Słynne napuszczanie wody do wanny dla karpia nie jest także aktem szacunku wobec zwierzęcia. W trakcie transportu do domu (często w foliowych reklamówkach ), ryba bardzo się męczy. Obrońcy praw zwierząt z tych powodów od dawna starają się o wprowadzenie zakazu. Czy tym razem im się uda? Niektóre sieci handlowe nie chcą z własnej woli zrezygnować ze sprzedaży żywych karpi, zasłaniając się „szacunkiem do przekonań konsumentów”. Wygląda na to, że jedynie odpowiednia ustawa mogłaby wpłynąć na tę sytuację. Planowana ustawa Autorką projektu ustawy jest Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej. Obejmuje ona funkcję przewodniczącej parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt. Ponieważ ustawa została przygotowana przez klub opozycyjny, jest niewielka szansa...