Jesień to czas, gdy w naszych domach pojawiają się potrawy z dyni. Ten sezonowy przysmak można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest sycąca i aromatyczna zupa z dyni. Jak ją przygotowuje Magda Gessler?

Zupa z dyni z przepisu Magdy Gessler

Magda Gessler to bez wątpienia autorytet, jeżeli chodzi o tematy kulinarne. Słynna restauratorka, autorka książek o gotowaniu i jurorka kulinarnych show, zna się na tym fachu, jak mało kto.

Właśnie trwa sezon na dynie. To smaczne i zdrowe warzywo zawiera sporą ilość beta-karotenu a także witaminy C, witaminy E, żelaza i kwasu foliowego, które wzmacniają nasz układ odpornościowy. Dynia jest też niskokaloryczna i lekkostrawna. Ma zaledwie około 30 kcal w 100 g miąższu.

Ponadto, dynie zawierają karotenoidy, które działają jako przeciwutleniacze. Związki te wiążą się z niższym ryzykiem zachorowania na raka żołądka, gardła, trzustki i piersi. Dynia jest również dobrym źródłem potasu, błonnika i przeciwutleniaczy, które mają korzystny wpływ na zdrowie serca a także luteinę i zeaksantynę, które pomagają zachować mocną i zdrową skórę.

Zobacz także:

Jeżeli chcecie w pełni wykorzystać walory zdrowotne dyni i cieszyć się jej wspaniałym smakiem, przygotujcie z niej zupę z przepisu Magdy Gessler. Słynna restauratorka zawsze gotuje ją na bulionie drobiowym i dodaje do niej bardzo nietypowy składnik a mianowicie ser gruyer lub radamer.

Przepis na zupę dyniową od Magdy Gessler

Składniki:

  • 1 duża dynia
  • bagietka
  • pół litra śmietany kremówki
  • pół kilo sera gruyer lub radamer
  • litr bulionu z kurczaka
  • sól
  • pieprz cayenne
  • gałka muszkatołowa

Przygotowanie:

  1. Dynię myjemy i oczyszczamy z pestek i włókien.
  2. Miąższ wydrążamy i koimy dynię w kwadraty.
  3. Bagietkę i ser też kroimy w kostkę.
  4. W wydrążonej dyni układamy warstwami bagietkę, miąższ z dyni oraz ser.
  5. Całość zalewamy śmietaną.
  6. Dynię przykrywamy folią aluminiową i wstawiamy do piekarnika.
  7. Pieczemy przez ok. 2h w 180°C, aż dynia będzie miękka. 
  8. Miksujemy całość, poza „formą” dyni.
  9. Dodajemy litr bulionu z kurczaka i przyprawy - gałkę muszkatołową lub odrobinę pieprzu cayenne. 

Źródło: polki.pl