Wysoki cholesterol to choroba cywilizacyjna. Z biegiem czasu coraz więcej osób choruje na tą przypadłość. To wszystko ze względu na posiłki bogate w niekorzystne tłuszcze. Będąc w tej grupie ryzyka należy jak największą uwagę zwracać na spożywane produkty.

Czym jest cholesterol?

Dla uproszczenia każdy ma cholesterol, jednak może być on dobry lub zły. Wszystko zależy od pewnych czynników. Przede wszystkim jest niezbędny do funkcjonowania organizmu człowieka.

Część tego związku organicznego jest produkowana przez wątrobę, a niewielka jego ilość jest dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem.

Funkcje w organizmie

Wbrew pozorom i krążącym mitom, cholesterol bierze czynny oraz ważny udział w różnych działaniach zachodzących w organizmie. Wśród najważniejszych należy wyróżnić:

Zobacz także:

  • budulec błon komórkowych,
  • udział w produkcji części hormonów,
  • jest konieczny do wytwarzania jak i przetwarzania witaminy D,
  • ułatwia proces trawienia tłuszczów.

Nie należy go traktować jak wroga, ale zwracać uwagę na jego odpowiedni poziom, gdyż znaczna nadwyżka może być niebezpieczna dla zdrowia, jak i życia.

Przyczyny 

Głównym powodem wzrostu złego cholesterolu jest nieodpowiednia dieta. Zazwyczaj jest bogata w tłuszcze nasycone oraz trans, które znajdują się w tłustym mięsie, wysoko przetworzonym jedzeniu, słodyczach, konserwach czy produktach z udziałem oleju palmowego.

Skutki

Wysoki poziom cholesterolu nie boli, ale z czasem daje znać organizmowi, kiedy w znacznym stopniu odłoży się w ściankach tętnic. Taka sytuacja może doprowadzić do miażdżycy wiążącą się z problemami z koncentracją, zapamiętywaniem czy odkładaniu się złogów cholesterolu w skórze w postaci zgrubień i guzków. Zbyt długie zwlekanie z badaniami, konsultacją u lekarza, a przede wszystkim zmianą trybu życia może skutkować chorobą wieńcową, a w najgorszym przypadku zawałem serca czy udarem mózgu. Dlatego też tak ważne jest regularne badanie się, dbanie o właściwą dietę oraz w miarę możliwości unikanie złych tłuszczy.

Niekorzystne napoje dla wysokiego cholesterolu

Osoby mające przewlekłe problemy z wysokim poziomem cholesterolu powinny na co dzień szczególną uwagę zwracać na właściwą dietę. Sposób żywienia najlepiej jakby był wzbogacony o witaminy i mikroelementy naturalnego pochodzenia. Odradza się spożywanie wysoko przetworzonych produktów czy tłustego mięsa. Jak się okazuje, takie osoby powinny również unikać niektórych napojów, gdyż mogą mieć wpływ na wzrost tego związku organicznego! Nie zaleca się picia:

  • napojów kokosowych,
  • napojów na bazie lodów,
  • wysokotłuszczowych produktów mlecznych, 
  • napojów zawierających w swoim składzie olej palmowy bądź kokosowy,
  • kawy czy herbaty z dodatkiem śmietanki, bitej śmietany lub mleka o wysokiej zawartości tłuszczu.

Zmagając się z wysokim cholesterolem powinno wybierać się produkty niskotłuszczowe, gdyż ich nadmiar od razu podbija jego ilość i może nieść ze sobą poważne konsekwencje.