objawy niedoboru witaminy d
Adobe Stock
Newsy

Macie te objawy? To znak, że brakuje wam bardzo ważnej witaminy

Jedną z najcenniejszych witamin, które każdy z was powinien regularnie dostarczać do swojego organizmu z pewnością jest witamina D, zwana również witaminą słońca. Objawy jej niedoboru możecie zaobserwować głównie jesienią i zimą. Zaliczają się do nich między innymi bóle mięśni.
Weronika Kępa
styczeń 01, 2021

Witamina D przede wszystkim stanowi podstawę mocnych kości i zębów. Jej regularne suplementowanie może zapobiec cukrzycy, przeziębieniu oraz depresji. Jest ona również bardzo cenna dla osób chcących zgubić zbędne kilogramy, ale również chorujących na astmę i zmagających się z alergiami.

Z racji, że głównym źródłem witaminy D jest słońce, na jej niedobór jesteście narażeni szczególnie jesienią i zimą, kiedy na zewnątrz jest szaro, buro i szybko robi się ciemno. Wtedy wasz organizm zaczyna wysyłać sygnały. Jeśli zaobserwowaliście u siebie którykolwiek z nich koniecznie rozpocznijcie suplementację witaminy D.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Bóle mięśni a niedobór witaminy D

Witamina D jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania mięśni. Jej niedobór może więc wywoływać dokuczliwe bóle. Bowiem deficyt powoduje zmniejszanie się masy mięśniowej i wolniejszą regenerację.

Bóle kości

Nie od dziś wiadomo, że witamina D jest odpowiedzialna za mocne kości. Jej niedobór może sprawić, że wasz organizm przestanie wchłaniać wapń do kości, a co za tym idzie staną się one słabe i obolałe. Niestety, deficyt może również zwiększyć ryzyko różnych złamań.

Nadmierna potliwość

Choć może wydawać się to dziwne, niedobór witaminy D wywołuje nadmierną potliwość skóry głowy. Problem może pojawić się nawet u noworodków. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Częste infekcje

Niedobór witaminy D odbija się również na funkcjonowaniu waszego układu odpornościowego. Deficyt może więc sprawić, że będziecie chorować o wiele częściej niż zazwyczaj, a co za tym idzie będziecie również czuli się ciągle osłabieni i zmęczeni.

Stany depresyjne

Odpowiedni poziom witaminy D bezpośrednio wpływa na wydzielanie dopaminy i serotoniny odpowiedzialnych między innymi za prawidłową pracę mózgu. Jej niedobór może więc prowadzić do stanów lękowych, depresji, a nawet chorób psychicznych.

Komentarze