Szczególnie białe, pszenne pieczywo daje się mocno we znaki organizmowi. To właśnie spożywanie mięciutkich bułeczek i białego chleba może najmocniej odcisnąć się na zdrowiu.

Badania pokazują, że wiele osób cierpi na różnego rodzaju niedogodności i schorzenia, które są wynikiem alergii pokarmowej lub nietolerancji glutenu. Zobaczcie, co powinno was zastanowić i skłonić do odstawienia lub ograniczenia pieczywa. 

Czy wzrost wagi jest spowodowany jedzeniem bułek? 

Nie od dziś wiadomo, że kto w dużej ilości zjada bułeczki, niezawodnie ma szansę sam zamienić się w jedną z nich... Jeżeli lubicie jasne pieczywo i jecie je każdego dnia, waga najprawdopodobniej będzie wskazywała coraz wyższe wartości.

Zobacz także:

Badanie z roku 2014 (serwis PubMed) wyraźnie pokazuje, że jedzenie nawet dwóch porcji takiego pieczywa dziennie wpływa na podwyższenie ryzyka nadwagi lub otyłości. Jeśli czujecie się opuchnięci i niezadowoleni z dodatkowych kilogramów - przemyślcie jego zamianę na zdrowsze, ciemniejsze warianty. 

Bóle brzucha i biegunki mogą być objawem celiakii 

Celiakia to przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy nieprawidłowo reaguje na gluten znajdujący się w pieczywie czy makaronach. Objawami celiakii mogą być: 

  • bóle brzucha,  

  • wzdęcia,  

  • biegunki,  

  • a także zaparcia.  

Jeżeli zaobserwujecie, że po zjedzeniu śniadania bogatego w gluten wasz żołądek daje o sobie znać - powinniście udać się z tym problemem do lekarza specjalisty, który wykluczy lub potwierdzi chorobę i wskaże odpowiednią dietę.  

Czy od jedzenia jasnego pieczywa może wzrosnąć ciśnienie? 

Niestety tak, a to za sprawą znajdującej się w nim soli. Według WHO, dzienne spożycie soli przez dorosłego nie powinno być większe niż 5 g (płaska łyżeczka) na dobę. Niestety w pieczywie znajduje się dość dużo tej przyprawy.

Przykładowy, zwykły pszenny biały chleb potrafi zawierać jej nawet 3%. Zatem, jeżeli spożywacie takie pieczywo w dużych ilościach, przekraczacie tę normę - a to problem dotykający nie tylko ciśnienia, lecz również np. nerek. 

Problemy skórne mogą być spowodowane spożyciem glutenu 

Uważa się, że problemy skórne mają jedynie podłoże dermatologiczne lub wirusowe. Okazuje się, że nie zawsze. Pokrzywka, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy choroba Dühringa, w której przebiegu pojawiają się swędzące pęcherzyki i grudki - mogą również świadczyć, że zmagacie się z celiakią. Są to objawy, które występują nawet u około 10 proc. chorych.  

Źródło: zywienie.medonet.pl, celiakia.pl