Alergia na pomidory bywa lekceważona, ponieważ występuje dość rzadko. Jednak gdy pojawią się pewne objawy, które wskazują na uczulenie na pomidory, powinniście zachować ostrożność!

Objawy alergii na pomidory

Najczęściej, w przypadku alergii na pomidory, dochodzi do alergii krzyżowej. Oznacza to, że osoby uczulone na te warzywa mają także wysoką wrażliwość na cytrusy, melony, ananasy, banany i arbuza. Wszystko przez fakt, że zawierają one białko - profilinę.

Najczęstsze objawy uczulenia na pomidory to:

  • Szczypanie skóry na rękach
  • Uczucie pieczenia i swędzenia warg
  • Pieczenie oczu
  • Gorzki posmak w ustach
  • Odbijanie (refluks)
  • Uczucie guli w gardle

Rzadziej pojawiają się ataki duszności, kaszel, biegunka, pokrzywka i wyprysk kontaktowy. Jak w przypadku każdej alergii, również przy uczuleniu na pomidory może dojść do bardzo niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego, choć występuje on stosunkowo rzadko u osób z alergią na pomidory.

Zobacz także:

U kogo najczęściej występuje alergia na pomidory?

Często alergia na pomidory pojawia się u osób, które zawodowo pracują w gastronomii, przy sortowaniu lub sprzedaży warzyw i mają codzienny kontakt z alergenem. Występuje ona również u małych dzieci, najczęściej w postaci wysypki na całym ciele. Zwykle alergia na pomidory jest alergią kontaktową, tj. pojawia się po kontakcie z pomidorami. Rzadziej jest to alergia pokarmowa, która objawia się bólami brzucha, biegunką czy wymiotami.

Jak można leczyć alergię na pomidory?

Uczulenia na pomidory nie można niestety wyleczyć – jest to przypadłość na całe życie. Sposobem na poradzenie sobie z alergią jest stosowanie diety eliminacyjnej, czyli całkowite odstawienie pomidorów ze swojej diety.

Można po jakimś czasie, na przykład po roku, spróbować ponownie włączyć pomidory do swojego jadłospisu, by sprawdzić, czy alergia nadal występuje. Robi się tak często w przypadku dzieci, u których część alergii znika wraz z wiekiem. Można także sprawdzić reakcję organizmu na różne produkty zawierające pomidory – uczulenie na te warzywa często bowiem pojawia się po kontakcie z surowymi pomidorami, ale w przypadku zjedzenia np. zupy z przecieru pomidorowego, objawy nie występują.