Macie takie objawy? Nie powinniście jeść pomidorów
AdobeStock
Newsy

Macie takie objawy? Nie powinniście jeść pomidorów

Choć alergia na pomidory nie występuje tak często, jak na inne produkty spożywcze, może być równie uciążliwa.

Alergia na pomidory bywa lekceważona, ponieważ występuje dość rzadko. Jednak gdy pojawią się pewne objawy, które wskazują na uczulenie na pomidory, powinniście zachować ostrożność!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Objawy alergii na pomidory

Najczęściej, w przypadku alergii na pomidory, dochodzi do alergii krzyżowej. Oznacza to, że osoby uczulone na te warzywa mają także wysoką wrażliwość na cytrusy, melony, ananasy, banany i arbuza. Wszystko przez fakt, że zawierają one białko - profilinę.

Najczęstsze objawy uczulenia na pomidory to:

  • Szczypanie skóry na rękach
  • Uczucie pieczenia i swędzenia warg
  • Pieczenie oczu
  • Gorzki posmak w ustach
  • Odbijanie (refluks)
  • Uczucie guli w gardle

Rzadziej pojawiają się ataki duszności, kaszel, biegunka, pokrzywka i wyprysk kontaktowy. Jak w przypadku każdej alergii, również przy uczuleniu na pomidory może dojść do bardzo niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego, choć występuje on stosunkowo rzadko u osób z alergią na pomidory.

Zobacz także
Spuchnięte nogi? Nie wińcie upału, przyczyna leży na waszym talerzu

Spuchnięte nogi? Nie wińcie upału, przyczyna leży na waszym talerzu

Unikajcie lodów z automatów! Ostrzega przed nimi nawet Sanepid

Unikajcie lodów z automatów. Ostrzega przed nimi nawet sanepid

U kogo najczęściej występuje alergia na pomidory?

Często alergia na pomidory pojawia się u osób, które zawodowo pracują w gastronomii, przy sortowaniu lub sprzedaży warzyw i mają codzienny kontakt z alergenem. Występuje ona również u małych dzieci, najczęściej w postaci wysypki na całym ciele. Zwykle alergia na pomidory jest alergią kontaktową, tj. pojawia się po kontakcie z pomidorami. Rzadziej jest to alergia pokarmowa, która objawia się bólami brzucha, biegunką czy wymiotami.

Jak można leczyć alergię na pomidory?

Uczulenia na pomidory nie można niestety wyleczyć – jest to przypadłość na całe życie. Sposobem na poradzenie sobie z alergią jest stosowanie diety eliminacyjnej, czyli całkowite odstawienie pomidorów ze swojej diety.

Można po jakimś czasie, na przykład po roku, spróbować ponownie włączyć pomidory do swojego jadłospisu, by sprawdzić, czy alergia nadal występuje. Robi się tak często w przypadku dzieci, u których część alergii znika wraz z wiekiem. Można także sprawdzić reakcję organizmu na różne produkty zawierające pomidory – uczulenie na te warzywa często bowiem pojawia się po kontakcie z surowymi pomidorami, ale w przypadku zjedzenia np. zupy z przecieru pomidorowego, objawy nie występują.

Jak długo można przechowywać ugotowane jajka w lodówce? To zaskoczy każdego
Adobe Stock
Newsy
Macie te objawy? To może być uczulenie na jajka
Męczy was swędząca wysypka, lub kichacie po zjedzeniu jajecznicy? To może być alergia. Podpowiadamy, jakie mogą występować inne objawy i jak potwierdzić czy przyczyną rzeczywiście są jajka.

Gdy zauważacie dolegliwości po jedzeniu, często pierwszą myślą jest, że to alergia. Wysypka, kaszel czy katar mogą być reakcją uczuleniową na jedzenie, czy inne alergeny. Jednak, żeby to potwierdzić często potrzeba czasu, konieczna jest wizyta u lekarza i cierpliwe obserwowanie jak organizm reaguje na kolejne potrawy. Uczulenie na jajka – objawy Uczulenie na gluten występujący w mące, z której produkowane jest pieczywo, na laktozę, znajdującą się w mleku czy jajka, to bardzo częste alergie pokarmowe. Dużo ludzi w dzisiejszym świecie nie może też jeść niektórych owoców, np. truskawek, owoców morza np. krewetek, a nawet zwykłego selera. Wymienione produkty to najczęstsza alergeny, czyli składniki występujące w żywności, wywołujące uczulenie. Jeśli po zjedzeniu jajek macie takie objawy, to może być uczulenie na jajka: Pojawia się wysypka czy pokrzywka, która może występować na całym ciele Macie niestrawność Pojawiają się skurcze żołądka Macie nudności i wymioty Cierpicie na biegunkę Występują stany zapalne jamy ustnej Męczy was kaszel Macie zatkany nos, katar, ciągle kichacie Pojawia się świszczący oddech Czujecie ucisk w klatce piersiowej, macie duszności i trudności w oddychaniu Oczy stają się czerwone i łzawią Pojawiają się zawroty głowy Jak sprawdzić, czy coś uczula? Najczęstszą przyczyną alergii pokarmowych jest nieszczelność jelit. Z tego powodu dochodzi do przedostawania się z jelit do krwiobiegu niestrawionych białek pokarmowych, toksyn bakteryjnych i innych patogenów. Do uczuleń dochodzi z bardzo różnych powodów, m.in. mogą być towarzyszącym objawem wielu innych chorób, jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Hashimoto. Na coraz większą ilość diagnozowanych alergii...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: w popularnych ciastkach wykryto niezgłoszony przez producenta alergen
Producent nadziewanych pierniczków zgłosił się do GIS z informacją, że w jego produktach wykryty został alergen w postaci białka migdałowego.

Główny Inspektorat Sanitarny znów wydał ostrzeżenie dotyczące alergenów znajdujących się w produkcie dostępnym w sklepach. Tym razem z obrotu zostaje wycofana partia nadziewanych pierniczków. Sprawdźcie szczegóły. Ciastka wycofane ze sprzedaży Wymieniony w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego produkt to pierniki nadziewane, produkowane przez Fabrykę Cukierniczą Kopernik S.A. Poniżej szczegóły dotyczące tego produktu: Nazwa produktu: Pierniki z nadzieniem kremowym Orzech laskowy Numer partii: L1293147A Data minimalnej trwałości: 07.2022 Producent: Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A., ul. Żółkiewskiego 34, 87-100 Toruń Producent poinformował Główny Inspektorat Sanitarny o wykryciu w piernikach alergenu - białka migdałowego. W przypadku, gdyby osoby uczulone na migdały spożyły ten produkt, mogłoby dojść u nich do reakcji alergicznej. Producent Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A. wycofał pierniki nadziewane ze sprzedaży, a osoby, które go kupiły, mają możliwość zwrotu produktu. Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje wycofywanie ciastek ze sprzedaży. Objawy alergii na migdały Uczulenie na migdały jest dość rzadkie. Występuje znacznie rzadziej niż alergia na orzeszki ziemne czy mleko, jednak również potrafi dać się we znaki. Na szczęście, objawy uczulenia na migdały zwykle nie są bardzo poważne. Najczęściej jest to swędzenie ust oraz skóry, choć może się także pojawić obrzęk języka i jamy ustnej. Występuje też pokrzywka skóry i wysypka.  Objawy alergii ze strony układu oddechowego to m.in. kichanie, wodnisty katar i łzawienie oczu. U niektórych uczulonych na migdały pojawiają się też dolegliwości ze strony układu pokarmowego - mogą oni obserwować u siebie bóle brzucha, biegunkę czy wymioty po spożyciu tych orzechów.  Należy pamiętać, że nawet w...

karp
Gotujmy.pl
Newsy
Alergia na karpia. Jakie są jej objawy? Tych symptomów lepiej nie lekceważyć
Po zjedzeniu karpia czujecie mdłości, ból brzucha, a na drugi dzień dostajecie wysypki? To może być alergia pokarmowa! Sprawdźcie, kiedy jest niebezpieczna.

Z alergią pokarmową nie ma żartów! Jeżeli macie szczęście, to objawy alergii na różne pokarmy mogą mieć u was postać wysypki, bólu brzucha lub napadów kichania. Jednak u niektórych osób reakcje alergiczne są bardzo niebezpieczne i mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia. Czy karp może uczulać? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule. Uczulenie na ryby Choć na hasło „alergia pokarmowa” większości z was pewnie przychodzą do głowy orzeszki ziemne czy laktoza będące jednymi z najpopularniejszych alergenów, to wbrew pozorom ryby również bardzo często uczulają. Co więcej, jeśli stwierdzono u was alergię na jeden gatunek ryby, to bardzo prawdopodobne jest, że uczuleni jesteście na jeszcze kilka innych. Ryby bowiem zawierają białko o nazwie parwalbumina, który jest popularnym alergenem. Możecie być raczej spokojni w kwestii owoców morza, ponieważ białka znajdujące się w nich są nieco inaczej zbudowane i nie uczulają tak, jak te zawarte w rybach. Objawy alergii na karpia Jeśli jesteście uczuleni na karpia i spożyjecie danie przygotowane z tej ryby, to zauważycie u siebie objawy typowe dla innych alergii pokarmowych. Są to m.in.: Ból brzucha Biegunka Mdłości Pokrzywka Wysypka Obrzęk okolicy ust Objawy u każdego będą inne i może wystąpić tylko jeden z nich, kilka, a nawet wszystkie. Nie są one bardzo groźne dla zdrowia, a jedynie mocno uciążliwe. Niebezpieczny jest obrzęk Quinckego oraz wstrząs anafilaktyczny. W przypadku wystąpienia tych objawów trzeba natychmiast pojechać do szpitala, gdzie lekarz poda lek antyhistaminowy w zastrzyku. Wstrząs anafilaktyczny w ciągu kilku minut wywołuje ciężkie problemy z krążeniem i oddychaniem. Występuje on dość rzadko, ale stanowi duże zagrożenie dla życia, dlatego ważna jest bardzo szybka reakcja....

Wykluczcie z diety 1 składnik, a rezultaty was zaskoczą. Utrata wagi i piękna skóra to tylko jedne z nich
AdobeStock
Newsy
Wykluczcie z diety 1 składnik, a rezultaty was zaskoczą. Utrata wagi i piękna skóra to tylko niektóre z nich
Nie możecie się pozbyć wyprysków z twarzy, a po posiłku często boli was brzuch? Może za to odpowiadać popularny produkt, który znajduje się w diecie niemal każdego z nas.

Pamiętacie jeszcze hasło „Pij mleko, będziesz wielki”? Dziś przekonanie o samych korzyściach zdrowotnych wynikających z picia mleka odchodzi do lamusa. Co więcej, coraz częściej mówi się o tym, że tak naprawdę spożywanie mleka krowiego wcale nie sprzyja zdrowiu. Sprawdźcie, dlaczego warto ograniczyć ten produkt w swojej codziennej diecie.  Objawy nietolerancji laktozy i alergii na mleko Powodem, dla którego zaleca się odstawienie mleka krowiego z diety jest nietolerancja laktozy. Na tę przypadłość może cierpieć aż 70% osób dorosłych, u których objawy nietolerancji mogą mieć różny stopień natężenia. Szacuje się, że w Polsce właściwa nietolerancja laktozy występuje u 20-25 procent dorosłych. Najczęstsze objawy tej przypadłości to: bóle brzucha wzdęcia biegunka uczucie przelewania w jamie brzusznej  Częsta jest także alergia na białko mleka krowiego, która bywa mylona z nietolerancją. W przypadku alergii mogą wystąpić takie objawy, jak: wysypka, pokrzywka, wypryski na skórze, kaszel czy duszności.  Korzyści płynące z odstawienia mleka i nabiału z diety Regularne spożywanie mleka krowiego w przypadku osób dorosłych często może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Jeżeli zauważacie u siebie wymienione wyżej dolegliwości po spożyciu mleka (mogą się pojawić nawet kilka dni po jego wypiciu!), warto rozważyć ograniczenie go lub całkowite wykluczenie z diety. Sprawdźcie, jak może to wpłynąć na wasz organizm: poprawa kondycji skóry - u osób z alergią na mleko często pojawia się na twarzy rumień, atopowe zapalenie skóry oraz wypryski. Może za to odpowiadać kazeina i serwatka zawarte w mleku i produktach mlecznych. Białka te mają wpływ na wzrost poziomu hormonu odpowiadającego za produkcję sebum, którego nadmiar powoduje zmiany trądzikowe na...