Szklane butelki i słoiki to wygodne opakowania wielorazowego użytku. Za te zwrotne dostaniemy zwrot części kosztów zakupu, te bezzwrotne możemy z kolei użyć w domu do przetworów, a nawet przechowywania produktów w lodówce, jeśli potrzebujemy szczelnego opakowania. Ale jak umyć słoik po dżemie czy majonezie, żeby nadawał się do ponownego użytku?

Prosty babciny trik na umycie brudnego słoika

Jeśli chcecie umyć słoik po majonezie, musztardzie czy dżemie, najłatwiej jest wlać do niego wodę, dodać parę kropli płynu do mycia naczyń, zakręcić nakrętkę, wstrząsnąć i odstawić na pół godziny. Po tym czasie ponownie wstrząsajcie płynem w środku i obserwujcie jak resztki żywności odklejają się od ścianek.

Po kilku końcowych wstrząśnięciach pozostaje odkręcić nakrętkę, wylać zanieczyszczoną wodę i wstawić słoik do zmywarki lub już bez problemu domyć go ręcznie tak, jak myjecie szklanki i kubki. 

Ale co zrobić gdy pomimo kilkakrotnych prób brudny osad nadal jest przyklejony do ścianek i kolejne wstrząśnięcia słoikiem nic nie dają? Wtedy właśnie zastosujcie trik naszych oszczędnych babć, które przecież bardzo nie lubiły wyrzucania czegokolwiek i nawet skorupki od jajek zamiast do śmieci, wrzucały do tajemniczej torebki, która wsuwały do szuflady kredensu. Oto, do czego między innymi używały tych zebranych skorupek:

Zobacz także:

  1. Powtórzcie metodę czyszczenia słoika za pomocą wody z płynem do naczyń, tylko oprócz płynu dorzućcie do środka kilka pokruszonych skorupek od jaj.
  2. Zakręćcie słoik i wstrząsajcie, a następnie odstawcie na pół godziny, żeby detergent lepiej wniknął w resztki pokarmu.
  3. Po tym czasie znowu potrząsajcie woda ze skorupkami w środku, a na koniec wylejcie zanieczyszczoną wodę.

Dlaczego po tych zabiegach słoik będzie czysty? Ponieważ na resztki pokarmu działał tym razem nie tylko detergent, ale też szorstkie skorupki. Ich dodanie spowodowało efekt jak po szorowaniu szczotką.

Czy trzeba myć słoiki przed wyrzuceniem do śmieci?

Jeśli segregujecie śmieci, to pewnie też czasem macie dylemat co wyrzucać do pojemnika na szkło i jak szkło powinno zostać przygotowane, na przykład, czy musi zostać umyte? Do frakcji szklanej śmieci możecie wyrzucić:

  • Butelki i słoiki szklane po napojach i żywności
  • Butelki po napojach alkoholowych
  • Szklane opakowania po kosmetykach 

Nie należy natomiast wyrzucać stłuczonych szklanek, kieliszków czy pękniętych talerzy i naczyń ceramicznych. Te odpady należy umieścić w pojemniku na śmieci zmieszane.

Portal „Nasze śmieci” odpowiada na dwa najczęstsze pytania dotyczące postępowania ze szklanymi opakowaniami:

Czy przed wyrzuceniem należy umyć szklane opakowania?

- Nie powinno się myć opakowań, o ile gmina wyraźnie tego nie zaleca. Pamiętajmy, że mycie opakowań powoduje zwiększone zużycie wody. Opakowania należy jednak opróżniać (nie wyrzucajmy do śmieci w połowie pełnego słoika z dżemem).

Czy przed wyrzuceniem należy usunąć etykiety z butelek i słoików?

- Nie powinno się usuwać etykiet, jeśli wymaga to użycia wody. Jeśli na etykiecie znajduje się informacja, że etykieta wykonana jest z folii termokurczliwej (PVC) należy ją zdjąć. Zdjęta folia PVC nie nadaje się do recyclingu, należy ją wrzucić do śmieci zmieszanych.

Źródło: Radiozet.pl, naszesmieci.gov.pl