Ten najważniejszy mięsień w ludzkim ciele pompuje krew, dotlenia i odżywia wszystkie komórki organizmu. Niestety często też szwankuje. Z wiekiem coraz więcej osób zaczyna odczuwać problemy z nim związane, szczególnie w okresie letnim. Wysoka temperatura, zróżnicowane ciśnienie i zaduch źle wpływają na ten organ. Latem warto zwrócić szczególną uwagę na kondycję serca i wspomóc ją np. właściwą dietą. 

Jak powinna wyglądać właściwa letnia dieta przy chorobach serca? 

Lato to czas grillowania. Zapachy pieczonej kiełbasy, karkówki czy boczku kuszą wszystkich. Niestety osoby chorujące na serce powinny unikać takiego tłustego jedzenia. Warto byście czerpali z tego, co daje ta pora roku – sezonowe owoce, warzywa i świeże ryby w nadmorskich restauracjach.  

  • W sezonie wakacyjnym wybór warzyw i owoców jest ogromny. To duża korzyść dla całego organizmu, w tym dla serca. Zdrowa dieta powinna być różnorodna, dlatego sięgajcie po: marchew, buraczki, selery, pietruszkę, nać, bób, pomidory czy ogórki. Zawarty w nich błonnik chroni przed odkładaniem się blaszek miażdżycowych, a co za tym idzie, przeciwdziała chorobie wieńcowej. 

  • Dobrej jakości pieczywo z pełnego ziarna, makarony pełnoziarniste, gruboziarniste kasze, naturalny ryż i płatki owsiane to najlepsze węglowodany złożone, które powinny mieć stałe miejsce w diecie sercowców. Nie tylko latem!

  • Zdrowe tłuszcze, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe to najlepsze dla zdrowia serca paliwo. Znajdziecie je w dobrej jakości, tłoczonych na zimno olejach roślinnych, orzechach i tłustych rybach morskich. Warto więc wybrać się do nadmorskiej restauracji lub samodzielnie przyrządzić rybę, pamiętając, by „nie utopić” jej w tłuszczu do smażenia i sosach na bazie np. majonezu. 

Czego unikać w diecie dla serca? 

Zobacz także:

Ta dieta nie powinna zawierać w sobie zbyt dużej ilości soli, która w sposób znaczący podnosi ryzyko rozwoju niewydolności serca i innych chorób sercowo-naczyniowych.  

Tłuste czerwone mięso jest obok soli głównym wrogiem serca. Dlatego warto zamienić je na chude białe i ryby.  

Kolejnym produktem zakazanym na dietetycznej liście są słodycze. Produkty wysoko słodzone to najszybsza droga do zaburzenia metabolizmu i otyłości, które obciążają serce.  

[content:0_9972,0_9964:undefined]

Jak wesprzeć serce w okresie wakacyjnym? 

Poza dietą, wystarczy, że zwrócicie uwagę na tych kilka rzeczy, a wasze serce na pewno będzie wam latem wdzięczne:

  • W okresie letnim warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Badania pokazują, że odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla osób chorujących na serce. Prowadzi do zagęszczenia krwi i powstawania skrzepów. Dlatego butelka wody powinna być nieodzownym towarzyszem wszystkich letnich wypraw.  

  • Ważne jest, aby nosić nakrycie głowy w czasie upałów, gdyż jego brak grozi udarem słonecznym, który może doprowadzić do poważnych zaburzeń krążenia, a nawet zawału.  

  • Niewskazane jest również przebywanie na dworze w godzinach południowych, gdy słońce operuje wyjątkowo mocno. Wzmaga to pocenie, które doprowadza do rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych i przyspieszenia akcji serca oraz zwiększenia zużycia tlenu w organizmie. 

  • Właściwe miejsce na urlop ma w przypadku tego chorego organu niebagatelne znaczenie. Góry jako cel podróży raczej nie wchodzą w grę. Ciśnienie w tych regionach jest zmienne i wpływa negatywnie na sercowców. Wybierając miejsce wakacji warto skupić się na nizinnych terenach. Klimat tutaj jest łagodny, a ciśnienie stabilne. 

Źródło: kobieta.interia.pl