Pierogi to potrawa uwielbiana przez wszystkich. Są serwowane na polskich stołach zarówno na co dzień, jak i od święta. Dzięki szerokiemu wyborowi farszu można się nimi zajadać przez cały rok, niemalże na każdy posiłek w ciągu dnia. Występują w wersji na słono i słodko, dlatego też idealnie sprawdzą się dla mniejszych oraz większych ich fanów. Nadzienie jest ważne, ale pierwsze skrzypce gra oczywiście parzone ciasto. Odpowiednio przygotowane będzie plastyczne oraz foremne, dzięki czemu pierogi nie będą się rozpadać podczas gotowania.

Czy dodawać jajko do ciasta na pierogi?

Istnieją dwie różne szkoły przygotowywania ciasta na pierogi. Pierwsza z nich mówi o dodaniu jajka do środka, zaś druga kompletnie temu zaprzecza. Tutaj kwestia jest dowolna, wybór zależy od preferencji.

Jednak ciasto z tym składnikiem będzie miało bardziej żółty kolor, a bez może być z kolei nieco bardziej elastycznym w obróbce. Ciasto bez dodatku jajka będzie z pewnością odpowiednim wyborem dla wegan lub osób nietolerujących tego produktu.

Jak odpowiednio rozwałkować ciasto na pierogi?

Wbrew pozorom rozwałkowanie ciasta na pierogi nieraz może przysporzyć wiele kłopotów. Z przygotowanych wcześniej składników, czyli mąki, gorącej wody, soli i ewentualnie jajka, należy szybko zagnieść ciasto, a następnie odłożyć je i przykryć ściereczką. Powinno odpocząć przed dalszą obróbką przez przynajmniej 30 minut. Dzięki temu zabiegowi jego rozwałkowywanie będzie znacznie prostsze.

Zobacz także:

Ciasto podczas późniejszego lepienia nie będzie się rwać, a idealnie będzie się formować w dłoniach. Po upływie czasu należy podzielić je na dwie bądź trzy części. Jedną z nich rozwałkować na stolnicy posypanej mąką, a resztę przykryć ściereczką by w tym czasie zupełnie nie wyschło. Odpoczynek ciasta na pierogi jest niezwykle ważnym punktem w całym procesie, gdyż będzie dzięki temu bardziej plastyczne oraz foremne.

Z czym i jak podawać pierogi?

Pierogi są głównie znane w formie gotowanej z wody. Najczęściej tak przyrządza się pierogi ruskie, z mięsem, z kapustą i grzybami czy z owocami. Jak już wspomnieliśmy, są one przygotowane z delikatnego, prostego ciasta parzonego. Gotowanie to najszybsza i najprostsza forma obróbki termicznej.

Jednak pierogi mogą być również smażone na głębokim tłuszczu na surowo bądź po ugotowaniu. Wówczas będą miały chrupiącą skórkę, a nadzienie ich pozostanie delikatne oraz soczyste. W taki sposób można przyrządzić pierogi z mięsem czy ruskie.

W pewnych regionach naszego kraju (Lubelszczyzna, Podlasie) spotyka się również pierogi w formie pieczonej. To jednak zdecydowanie inne danie. Są one bowiem przyrządzane z ciasta drożdżowego z różnymi nadzieniami. Pierogi z piekarnika można przygotować w formie jednego większego pieroga na włoską modłę, wówczas nazywany jest mianem calzone.