Obieranie jajka
Adobe Stock
Newsy

Macie problem z obieraniem jajek na twardo? Wypróbujcie ten trik – 3 sekundy i gotowe. Szok

Skorupka odchodzi z białkiem, jajko czasem nawet nie chce pęknąć... Obieranie gotowanych na twardo jajek przysparza czasem kłopoty. Też je macie? Oto rozwiązanie.

Bez jajek na twardo nie obędzie się wiele potraw, które często goszczą na naszych stołach. Problem tkwi często w ich obraniu. Ta z pozoru prosta czynność dostarcza często problemów i frustracji. Skąd biorą się kłopoty z obieraniem ugotowanych na twardo jajek?

O tym, czy jajka uda się obrać łatwo, czy napotkacie na trudności, decyduje świeżość jajka. Świeże jaja charakteryzują się wyższym stopniem kwasowości od jaj nieco starszych. Wyższe pH świeżych jajek utrudnia łatwe obranie ich ze skorupki. Ok. 10 dni od zniesienia jaja przez kurę, w między skorupką a białkiem dochodzi do procesów, które ułatwiają obranie jaja.

Właśnie mniej więcej tyle dni mają jajka, które zazwyczaj kupujecie w sklepach. Mimo tego, problemy z obieraniem wciąż mogą się zdarzyć.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co robić, by łatwiej obrać jajka ze skorupki?

Co wtedy robić? Jeżeli macie do obrania większą ilość jajek, warto pomóc sobie w pewien prosty sposób.

Obieranie jajek ułatwi ugotowanie ich w wodzie z dodatkiem czubatej łyżki soli. Wcześniej należy doprowadzić jajka do osiągnięcia temperatury pokojowej . W tym celu wyjmijcie je z lodówki na minimum godzinę przed gotowaniem. Po ugotowaniu należy odlać z garnka ciepłą wodę i zalać jajka chłodną, która powoli powinna wypierać wrzątek.

Po kilkuminutowym pobycie w zimnej wodzie jajka powinny obierać się dużo łatwiej. Dla niecierpliwych mamy jeszcze jeden trik.

Trik dla niecierpliwych

Obranie jajka gotowanego na twardo ze skorupki zajmie wam dzięki temu sposobowi ledwie 3 sekundy.

Wcześniej musicie się jednak zastosować do powyższych uwag. Posólcie więc wodę na gotowanie i ostudźcie jajka w zimnej wodzie po ugotowaniu.

Ugotowane jajko włóżcie do niewielkiego słoika i wlejcie do niego trochę wody (ok. 1/5 pojemności słoika). Potrząśnijcie słoikiem przez 3 sekundy, a jajko zostanie bez skorupki.

Brzmi niewiarygodnie? Spróbujcie sami!

Jak szybko obrać ugotowane jajka? Zanurzcie je w tym na 5 minut a skorupka sama odejdzie
AdobeStock
Newsy
Jak szybko obrać ugotowane jajka? Zanurzcie je w tym na 5 minut, a skorupka sama odejdzie
Obieranie jajek sprawia wam kłopot? Przetestujcie ten prosty trik, a na zawsze zapomnicie o tym problemie.

Ugotowaliście jajka na twardo i chcecie je szybko obrać? Zanurzcie je po ugotowaniu w tym płynie. Dzięki niemu w mig obierzecie jajka ze skorupki. Jak szybko obrać ugotowane jajka? Na pewno nie raz zdarzyło wam namęczyć i zrobić w kuchni bałagan podczas obierania jajek. Co zrobić, żeby obrać je szybko i w jak najbardziej estetyczny sposób i bez odłamków skorupki pod paznokciami? Znamy pewien prosty sposób. Pewna TikTokerka pokazała swoim obserwatorom, jak obiera jajka ze skorupek. Najpierw nalewa do garnka zimną wodę, następnie wkłada jajka i dodaje odrobinę soli. Pozostawia na około 2 minuty. Później gotuje jajka przez następne 10 minut. Na sam koniec przekłada je do miski z zimną wodą i włożonymi do środka kostkami lodu. Pozostawia jajka w lodowatej wodzie na 5 minut. Na opublikowanym w sieci filmiku widzimy, że po takim zabiegu, jajka z łatwością dają się obrać ze skorupki. @jenn.ofall.trades #kithcenhacks #perfectpeel #hardboiled #eggtip #fypシ #hardboiledegghack #theJOAT #perfectboiledeggs #nospoons ♬ Rick & Morty - Soulja Boy Tell 'em Jak jeszcze można obrać ugotowane jajka? To nie jedyny sposób na szybkie obranie ugotowanych jajek. Jak jeszcze można pozbyć się z nich skorupki? Użyjcie łyżki. Uderzcie dużą łyżką w końcówki ugotowanych jajek i delikatnie obierzcie je palcami. Wsuńcie łyżkę pod skorupkę tak, aby krzywizna łyżki podążała za krzywizną jajka. Obracajcie jajko i poruszajcie łyżką, aby zdjąć skorupkę. To świetna metoda, jeśli obieracie tylko kilka jajek.  Wykorzystajcie plastikowy pojemnik. Włóżcie kilka dokładnie schłodzonych jajek na twardo do małego plastikowego pojemnika z odrobiną zimnej wody, a następnie przykryjcie pojemnik pokrywką, po czym delikatnie...

Dlaczego czasem jajka tak trudno obrać? Zróbcie tę 1 rzecz i skorupka będzie sama odchodziła.
Adobe Stock
Newsy
Dlaczego czasem jajka tak trudno obrać? Zróbcie tę 1 rzecz, a skorupka będzie odchodziła sama
Wiemy, dlaczego czasem z ugotowanego jajka tak trudno jest zdjąć skorupkę i co zrobić, żeby obrać jajka szybko i prosto. Nie chodzi tutaj o popularny trik z dodawaniem do wody soli.

Amerykański ekspert od naukowego podejścia do kulinariów zdradził jak gotować jajka, żeby łatwo było je potem obrać. Nie chodzi o popularny sposób gotowania jajek z dodatkiem soli czy wkładania ich do zimnej wody zaraz po ugotowaniu. Dlaczego świeże jajka są trudniejsze do obrania? Łatwo jest rozpoznać bardzo świeże jajka. W trakcie obierania takich jaj od razu widać, że błona ściśle przylega do białka i chcąc ją zdjąć, zdarza się oderwać ją razem z cennymi fragmentami jajka. To oczywiście bardzo dobrze, że macie w domu bardzo świeże jajka, jednak sami wiecie jak bardzo denerwujące i czasochłonne jest ich obieranie. W starszych jajkach błonka staje się cieńsza i łatwiej jest ją zdjąć razem ze skorupką nie rozrywając zawartości. To oznacza, że jeśli odłożycie jajka na tydzień czy 10 dni, błonka otaczająca białko będzie mniej przeszkadzać w obieraniu. Powodem trudnego obierania i zmiany w grubości błonki jest odczyn pH jajek. W świeższych jest on niższy, a z czasem rośnie. Wspomniana błonka składająca się z białka jest tym mocniejsza, w im bardziej kwaśnym środowisku istnieje. Staje się słabsza i delikatniejsza, gdy środowisko z kwaśnego przechodzi do zasadowego. Dzieje się to zawsze z czasem, bo z dnia na dzień rośnie pH, zbliża się do zasadowego, a z wnętrza zaczyna się ulatniać dwutlenek węgla. Jak gotować jajka, żeby łatwiej było je obierać? Pierwszą zasadą, od której warto zaczynać przygotowywanie dań z gotowanych jajek, jest więc zwrócenie uwagi, aby nie gotować bardzo świeżych, prosto od kury. Przed gotowaniem, odłóżcie je na minimum kilka dni. Dotyczy to szczególnie tych dań, w których ważne jest, aby ugotowane jajko nie miało poszarpanego białka, np.: Jajka na twardo podawane z majonezem jako przystawka Jajka faszerowane...

Jak obrać jajko bez mozolnego skubania? Ten trik z taśmą was zachwyci
własne
Newsy
Jak obrać jajko bez mozolnego skubania? Ten trik z taśmą was zachwyci
Obieranie jajek na twardo bywa mozolne i trudne, szczególnie gdy macie do czynienia ze świeżymi egzemplarzami. Warto zatem poznać niezawodny patent na szybkie i bezproblemowe pozbywanie się wierzchniej części jajka. 

Jajka na twardo doskonale nadają się do kanapek, past i sałatek. Są lekkostrawne, wartościowe i bardzo smaczne. Wydaje się, że nie ma nic prostszego, jak ugotowanie i obranie takich jajek. Jednak nie zawsze. Nawet jeżeli trafią się wam starsze, teoretycznie łatwiejsze okazy, to skorupka nie zawsze chce z nich schodzić, kruszy się i pozostaje na powierzchni białka.   Dlaczego świeże jajka trudniej się obiera?  Bardzo świeże, ugotowane jajka to prawdziwa zmora obierających. Błona, która znajduje się po wewnętrznej stronie skorupki takiej świeżynki, ściśle przylega do białka i dlatego gdy próbujecie oderwać wapienną otoczkę odrywacie również smakowite fragmenty wnętrza. Im starsze jajko, tym słabsza i łatwiej oddzielająca się błona. Warto zatem poczekać kilka dni po zakupie jajek i dopiero wówczas zabrać się za ich gotowanie. Nie martwcie się - wciąż będą świeże, a wy zaoszczędzicie sobie zbytecznego trudu i nerwów.  Jak obrać jajko za pomocą taśmy?  Ten patent na obieranie jajek rzeczywiście działa. Jest to bodajże najskuteczniejsza i najczystsza metoda, jaką do tej pory wymyślono. Wystarczy dobra taśma i ugotowane jajko. Jak to zrobić?  Owińcie szeroką taśmą skorupkę ugotowanego jajka.  Delikatnie postukajcie w stół jajkiem ze wszystkich stron.  Odlejcie taśmę wraz z przyklejonymi do niej skorupkami.   Gotowe i banalnie proste, a do tego żadnego sprzątania. Warto do tego celu użyć taśmy pakowej, która jest szeroka i dość mocna. Dzięki tym właściwościom łatwiej oderwie pokruszone skorupki.  Jak obrać jajko przy pomocy słoika i wody?  Inną znaną i popularną metodą na obieranie jajek jest robienie tego w słoiku z wodą. W tym celu musicie napełnić niewielki słój do połowy wodą, wrzucić...

Genialny trik na gotowanie jajek na twardo. Wrzućcie do wody cytrynę, efekt was zaskoczy
Pixabay
Newsy
Genialny trik na gotowanie jajek na twardo. Wrzućcie do wody cytrynę, efekt was zaskoczy
Jak ugotować jajko na twardo? Chociaż wydaje się to być podstawą sztuki kulinarnej, wbrew pozorom nie każdy ma na to niezawodny sposób! I jeszcze to obieranie...

Jak ugotować jajko na twardo, żeby: nie pękło, nie było surowe, nie było czarne w środku (przegotowane), szybko je obrać ? Chociaż gotowanie jajek to absolutna podstawa pracy w kuchni – wiele osób, nawet wytrawnych pań domu, dalej ma problem z niezawodnym i idealnym gotowaniem jajek na twardo.  Jak ugotować jajko na twardo?  Sekretem sukcesu jest nie tylko świeże jajko, ale także… kilka innych składników oprócz jajek i wody. Wielu osobom może nie przyjść do głowy, że do gotowania jaj przyda się coś jeszcze, ale okazuje się, że drobne składniki pomocnicze robią tu ogromną różnicę.  Przepis na idealne jajka na twardo Poniżej znajdziecie listę składników i akcesoriów, które pomogą wam ugotować jajko na twardo o idealnym wyglądzie, smaku i konsystencji. Składniki: jajka woda plastry cytryny kostki lodu Przydadzą się także garnek z pokrywką i sitko. Przygotowanie: Umieśćcie jajka na dnie dużego rondla lub garnka. Dodajcie wodę do garnka, tak aby jajka były w pełni pokryte. Dodajcie plasterki cytryny. Ustawcie garnek na dużym ogniu i zagotujcie, a następnie wyłączcie kuchenkę. Przykryjcie garnek i odstawcie na palnik bez grzania na około 10-12 minut. Dokładny czas będzie zależał od wielkości jaj, liczby jaj gotowanych na raz i tego, jak mocno ścięte jajka chcecie uzyskać. Odcedźcie jajka i natychmiast umieśćcie garnek pod zimną bieżącą wodą i dodajcie sporo lodu. Sprawi to, że jajka bardzo szybko ostygną i przestaną się dalej gotować. Dlaczego warto jeść jajka? Chociaż jajka uważa się za produkt tłusty i pełen cholesterolu, są one bardzo zdrowe, jeśli nie dodajecie do nich dużych ilości majonezu, oleju czy masła. Bogate w witaminy i mikroelementy jaja wspomagają prawidłowe...