Kiełbasa, szynka, pasztety – uwielbiamy domowe wyroby wędliniarskie wszelkiego rodzaju. Warto otworzyć się na nieco inne przepisy i przetestować jeden przepis na salami swojej roboty. Jeżeli wam posmakuje, śmiało możecie je przygotować go swoim najbliższym na przykład na kolejną rodzinną uroczystość.

Polacy wolą raczej tradycyjne wędzone, a potem obgotowywane kiełbasy. Dzisiaj zaprezentujemy wam prosty przepis na smaczną, chudą, domową kiełbasę suszoną, dojrzewającą powoli w cieple. To prawda, niektórzy z nas nie przepadają za surową wędliną. Rzeczywiście, ma ona swój charakterystyczny smak, który nie wszystkim może przypaść do gustu.

Jeżeli jednak lubicie salami czy szynkę parmeńską, taki smak nie będzie stanowił dla was przykrego doświadczenia. Wręcz przeciwnie – taką domową kiełbasę pokochacie od pierwszego wejrzenia. 

Do przygotowania tego rodzaju kiełbasy będziecie potrzebowali gazy, którą owiniecie mięso. Jeżeli nie dysponujecie tego typu osłonką na kiełbasę, nie wahajcie użyć się niepotrzebnych pończoch. Kiełbasa spokojnie dojrzeje także w nich!

Zobacz także:

Przepis na domową kiełbasę suszoną w rajstopie

Składniki:

  • Kawałek karkówki wieprzowej (ok. 70 dag)
  • Ok. 20 dag boczku surowego (tłusty będzie najlepszy)
  • Pół szklanki cukru
  • Pół szklanki soli
  • 1 łyżeczka grubo mielonego pieprzu
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 2 łyżeczki czosnku granulowanego

Przygotowanie:

  1. Zacznijcie od obtoczenia umytego mięsa w cukrze. Przykryjcie szczelnie i zostawcie mięso w lodówce na 48 g.
  2. Po tym czasie usuńcie nadmiar wody, umyjcie mięso i obtoczcie je tym razem w soli. Ponownie odstawcie mięso w chłodne miejsce na kolejne 2 dni.
  3. Następnie znów umyjcie mięso i obtoczcie w przyprawach. Wykorzystajcie po łyżeczce każdej z przypraw. Mięso, które utraciło już sporo wilgoci, włóżcie znów do lodówki na 48 g.
  4. Po kolejnych 2 dniach pokrójcie mięso na kawałki i zmielcie w maszynce do mięsa na średnich oczkach.
  5. Następnie ręcznie wyrabiajcie mięso i formujcie zbity walec, na kształt właściwej kiełbasy.
  6. Zawijajcie mięso ciasno w gazę lub pończochę i zawiążcie końce sznurkiem. Pilnujcie, by warstwa materiału nie była zbyt gruba – salami musi „oddychać”.
  7. Zawieście mięso na haku, w dość przewiewnym i ciepłym miejscu. Kiełbasę suszcie przez minimum tydzień.
  8. Następnie schłodźcie salami w lodówce, zdejmijcie osłonkę i pokrójcie na cienkie plastry.
  9. Podawajcie z pieczywem.