Macie koronawirusa i straciliście smak i węch? Włączcie do diety 1 produkt. Polecają go lekarze
Adobe Stock
Newsy

Macie koronawirusa i straciliście smak i węch? Włączcie do diety 1 produkt. Polecają go lekarze

Dopadła was strata węchu i smaku? Możecie sobie pomóc jedząc te produkty!
Anna Urbańska
marzec 29, 2021

Już prawie 2 300 000 osób w Polsce przeszło infekcję koronawirusem. Obecnie chorych jest prawie 400 tysięcy osób. Jednym z symptomów tej najpopularniejszej dziś choroby, jest utrata smaku i węchu. Sprawdźcie, jak możecie pomóc sobie lub bliskim, jeśli wasz też dotkną te symptomy.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Utrata węchu i smaku przy koronawirusie

Jednym z wyraźnych objawów infekcji koronawirusem jest utrata smaku i węchu. Chorzy skarżą się na to, że nie czują absolutnie żadnych zapachów, a jedzenie nie ma dla nich smaku. To bardzo specyficzny objaw. Utrata węchu i smaku przy infekcji koronawirusem jest związana ze zmianami w obrębie nerwów, które są odpowiedzialne za te zmysły. 

Niektórzy ozdrowieńcy potwierdzają, że wciąż odczuwają skutki infekcji, nawet kilka miesięcy po jej zakończeniu. Skarżą się na osłabiony smak i węch, a nieliczni odczuwają dziwne zapachy tam, gdzie nie powinni. Czy wiedzieliście, że jedząc pewne produkty, można jednak symulować smak i węch? Poleca się włączenie do diety jednego z tych produktów. 

Co jeść przy utracie smaku i węchu?

Nawet jeśli straciliście w wyniku infekcji węch i smak, powinniście odżywiać się normalnie. Podczas infekcji musicie wzmacniać organizm, wasza dieta powinna być więc odżywcza. Jedzcie dużo warzyw i owoców. Uwzględnijcie w jadłospisie źródła białka, węglowodanów i zdrowe tłuszcze. Wspomożecie w ten sposób organizm w walce z infekcją.

Zobacz także

Produkty pomocne przy utracie smaku i węchu

Niektórzy eksperci wyraźnie wypowiadają się na temat tego, co może pomóc w odzyskiwaniu smaku i węchu przy infekcji koronawirusem. Poleca się stosowanie mocno aromatycznych przypraw, które mogą symulować smak i węch. Włączcie do diety:

  • Goździki
  • Cynamon
  • Kardamon
  • Papryczkę chili
  • Inne aromatyczne przyprawy

Na początku infekcji być może nawet mocne i aromatyczne przyprawy, nie spowodują u was żadnych objawów i nie pomogą w przywróceniu smaku i węchu. Nawet taka stymulacja może nie zadziałać. Trzeba będzie poczekać na częściowy powrót zmysłów do działania. Jeśli jednak zmysły smaku i węchu powoli będą wam wracać, skorzystacie na włączeniu wspomnianych przypraw do diety. Dodawajcie je do dań, do herbaty lub napojów. Oprócz tego, że dzięki nim poczujecie może smak i aromaty, przyprawy te są też bardzo zdrowe i działają przeciwzapalnie. Wspomogą organizm w walce z infekcją. 

Komentarze