Z roku na rok zdrowe odżywianie staje się coraz bardziej popularne, a świadomość społeczeństwa na temat szkodliwości przetworzonych produktów wzrasta. Większość osób bardzo chciałaby przejść na bogatą w cenne składniki dietę, niestety nie zawsze jest to możliwe. Na przeszkodzie często stają pieniądze… 

Fast-foody są o wiele tańsze od sałatki

Bez względu na to w jakim markecie najczęściej robicie zakupy spożywcze, na sklepowych półkach nie brakuje wysoko przetworzonej żywności – gotowych zup, burgerów, pizz, zapiekanek czy hot-dogów. Z racji, że ich ceny są kosmicznie niskie, a czas przygotowania bajecznie krótki, sięga po nie mnóstwo osób.

Z kolei na dziale z warzywami, owocami, orzechami i bio produktami oczy wychodzą z orbit. Ich ceny dosłownie powalają na kolana. Śmiało można stwierdzić, że sięgają po nie tylko osoby z naprawdę grubymi portfelami, które są w stanie zapłacić ponad 100 złotych za zaledwie 10 produktów. Prawdą jest, że za takie pieniądze niektórzy potrafią wyżyć blisko dwa tygodnie, inni jeden dzień.

Wysoka jakość produktów to wysoka cena

Nie od dziś wiadomo, że produkt produktowi nierówny. Na sklepowych półkach znajdziecie więc mnóstwo szynek i serów, ale tylko niewiele z nich z naprawdę dobrym składem. Kiedy zerkniecie na etykietę od razu zobaczycie różnicę pomiędzy tanią i drogą kiełbasą. 

Zobacz także:

Choć rozsądek podpowiada, by wziąć tę, która zawiera ponad 90 proc. mięsa, portfel sugeruje, by znowu zdecydować się na tę, która ma go zaledwie 70 proc. Właśnie w ten sposób większość Polaków bardzo szybko rujnuje swoje zdrowie. 

Nic dziwnego w końcu ceny pożywienia wciąż szybują w górę. Problem polega na tym, że nie są one proporcjonalne do minimalnego wynagrodzenia za wykonywaną pracę. 2800 złotych brutto to kwota, która ledwo starcza na opłacenie rachunków, kredytów, chemii, leków i jedzenia. 

Choroby powstające na skutek złego odżywiania

  1. Na skutek złego odżywiania możecie zacząć cierpieć na wszelkiego rodzaju zaburzenia metaboliczne. Należą do nich między innymi choroba wieńcowa, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, skaza moczanowa, kamica żółciowa czy miażdżyca.
  2. Okazuje się, że przetworzone jedzenie obniża waszą odporność immunologiczną wywołując alergie, nawracające infekcje, choroby z autoagresją, reumatoidalne zapalenia stawów, przewlekłe zapalenie wątroby oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
  3. Niestety, oszczędzając na jedzeniu możecie też zachorować na choroby zwyrodnieniowe, takie jak łuszczyca, zaćma, paradontoza, nieżyt jelit oraz zwyrodnienie stawów.
  4. Niewielu zdaje sobie również sprawę z tego, że niska jakość przyswajanego pożywienia wpływa na zaburzenie podstawowych funkcji życiowych. Pojawiają się wówczas zaparcia, zgaga, nerwica, depresja, jaskra, a nawet zespół jelita nadwrażliwego.