Pełnowartościowa dieta to ta złożona z odpowiednich proporcji węglowodanów, białka oraz tłuszczy. Do tych ostatnich kwalifikują się takie produkty jak oleje, awokado, pestki dyni czy słonecznika, ciemna czekolada a także orzechy. Są one uzupełnieniem dobrze zbilansowanego jadłospisu i pomagają zachować równowagę. Jednym z popularniejszych składników są migdały. 

Zastosowanie migdałów w kuchni

Są to nasiona owoców migdałowca zwyczajnego. Występują w sklepach w różnych formach, między innymi łuskane, blanszowane, mielone czy w płatkach. Dzięki temu znajdują również one szerokie zastosowanie w kuchni. Migdały wykorzystuje się do wszelkiego rodzaju ciast, deserów, sałatek, mięs, domowego muesli oraz mogą także stanowić samodzielną przekąskę w ciągu dnia, pomiędzy posiłkami. Z uwagi na swój wyjątkowy smak, migdał jest świetnym uzupełnieniem wielu dań.

Właściwości zdrowotne migdałów

Nasiona migdałowca wyróżniają się cennymi wartościami odżywczymi. Zawierają one między innymi takie witaminy jak B12 czy E oraz błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas foliowy i potas. Wśród właściwości zdrowotnych migdałów wyróżnia się: 

  • zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca,
  • utrudniają „złemu” cholesterolowi zaleganie w ścianach naczyń krwionośnych,
  • pozwalają zredukować ryzyko rozwoju cukrzycy typu II,
  • łagodzą nudności i zgagę w ciąży,
  • pomagają regulować metabolizm,
  • dają uczucie większej sytości,
  • wspomagają pracę układu nerwowego,
  • wzmacniają włosy oraz paznokcie,
  • a także usprawniają działanie układu oddechowego i moczowego.

Dzięki wielu cennym składnikom, migdały powinny stanowić część dobrze zbilansowanej diety. Nie tylko dostarczają organizmowi wielu cennych wartości, ale również wspomagają jego funkcjonowanie na wielu płaszczyznach.

Zobacz także:

Niebezpieczny rodzaj migdałów

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na wybierane produkty. Jak się okazuje nieprzetworzone i surowe migdały, są nośnikiem śmiertelnego składnika. Zawierają one kwas cyjanowodorowy, który po spożyciu, przynosi niepożądane konsekwencje. Zjedzenie kilkunastu sztuk takich surowych migdałów, może nawet doprowadzić do śmierci.

Warto zwracać uwagę na takie szczegóły i jednocześnie uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Zatem najlepiej sprawdzą się słodkie migdały. Te z kwasem są gorzkie. Najczęściej wykorzystuje się je do produkcji olejów oraz różnego rodzaju likierów.