Czy herbata w torebkach jest szkodliwa?
Adobe Stock
Newsy

Lubicie herbatę w torebkach? To najgorsze, co możecie wypić. Może być pełna szkodliwych substancji

Dobrej jakości herbata może zdziałać cuda w waszym organizmie, złej wywołać poważne choroby. Niestety, do tej drugiej kategorii zalicza się popularną herbatę w torebkach.

Niewiele osób ma świadomość, że Polska to czwarty kraj w Europie, a dziewiąty na świecie, w którym notuje się najwyższe spożycie herbaty. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju parzy aż 1 kilogram liści rocznie, z czego najwięcej jesienią i zimą. Dla większości napój ten stanowi więc nieodłączny element diety.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jakie herbaty najczęściej wybierają Polacy?

Statystyki potwierdzają, że Polacy najchętniej sięgają po czarną herbatę. Nieco mniej piją herbat owocowych, ziołowych oraz earl grey. Najrzadziej wybierają herbatę zieloną oraz czerwoną. 

Okazuje się, że zdecydowana większość społeczeństwa pije napój bez żadnych dodatków. Są jednak i tacy, którzy urozmaicają go miodem, cytryną, cukrem, syropem, imbirem, a nawet mlekiem.

Co ciekawe, mieszkańcy naszego kraju o wiele częściej decydują się na zakup produktu w torebkach, aniżeli w liściach. Nie wiedzieć czemu, aż 89 proc. społeczeństwa wybiera tę pierwszą opcję. Być może dzieje się tak za sprawą niesamowicie niskich cen herbat paczkowanych. 

Ale czy kiedykolwiek pomyśleliście o tym, że niska cena jest wprost proporcjonalna do jakości?

Zobacz także
Dodajcie do mięsa na kotlety mielone to starte warzywo. Będą tak lekkie, że zjecie podwójną porcję

Dodajcie do mięsa na kotlety mielone to starte warzywo. Będą tak lekkie, że zjecie podwójną porcję

Dodajcie to zamiast wody do ciasta na pierogi. Wyjdzie miękkie, delikatne i dużo smaczniejsze

Dodajcie to zamiast wody do ciasta na pierogi. Wyjdzie miękkie, delikatne i dużo smaczniejsze

Dlaczego herbata w torebkach jest niezdrowa?

Produkcja herbaty wiąże się z ogromnymi kosztami, nic więc dziwnego, że osoby zajmujące się tego typu biznesami starają się ciąć koszty. Najczęściej więc oszczędzają na oczyszczaniu suszu. 

Przeprowadzone przez kanadyjskich ekspertów badania dowodzą, że herbaty w torebkach zawierają pozostałości środków z ochrony roślin, które poprzez kontakt z wrzątkiem uwalniają między innymi rakotwórcze związki. 

Herbaty w torebkach zawierają mnóstwo pestycydów, które mają bezpośredni wpływ na wasze samopoczucie i zdrowie. Wśród nich wyróżnia się między innymi acetamipryd, który wywołuje nudności, drgawki, a nawet hipotermię. Osłabia również mięśnie. 

Kolejny to chlorfenapyr, który jest bardzo trujący nawet w niewielkich dawkach. Z kolei bifentryna wykazuje działanie rakotwórcze.

Które herbaty są najgroźniejsze dla zdrowia?

Eksperci zalecają picie herbat liściastych, które są nie tylko o wiele zdrowsze, ale również smaczniejsze. Czasem warto dopłacić te kilka złotych i nie martwić się o swoje zdrowie. Dlatego zrezygnujcie z herbat w torebkach czy piramidkach, które najczęściej są o wiele gorszej jakości.

torebki plastikowe trujące
AdobeStock
Newsy
Plastikowe torebki z herbatą są bardzo trujące. Jak odróżnić je od papierowych? Jest tylko jeden sposób
Wiedzieliście, ile trujących substancji znajduje się w plastikowych torebkach na herbatę? Aż włos się jeży!

Trudno wyobrazić sobie życie bez herbaty. Co prawda Polakom jeszcze daleko do mieszkańców Wysp Brytyjskich, którzy są absolutnymi rekordzistami jeśli chodzi o spożycie tego napoju, ale także w naszym kraju herbata jest bardzo popularna. Mnóstwo osób pije ją przynajmniej raz dziennie. Co więcej, od dobrych kilku lat widać wyraźnie zainteresowanie Polaków różnymi rodzajami herbat. Kiedyś piło się w Polsce głównie czarną herbatę i okazjonalnie owocową. Teraz popularna jest herbata zielona i czerwona (Pu-erh), które kiedyś dostępne były tylko w specjalistycznych sklepach z herbatą. Dziś łatwo można je kupić w każdym supermarkecie. Pewnie niedługo tak samo stanie się z yerba mate, która również jest spożywana coraz częściej. Trująca herbata? Polacy najchętniej cały czas kupują herbatę w torebkach, często niezależnie od jej rodzaju. Już od dawna na rynku dostępne są różne gatunki herbaty, nawet te bardziej szlachetne, zapakowane w torebki. Smakosze tego napoju pewnie łapią się za głowę widząc, jak popularny jest ten sposób zaparzania, ale najwidoczniej większość osób stawia wygodę ponad specjalne zasady dotyczące parzenia herbaty. Półki w sklepach uginają się od czarnej, czerwonej, zielonej i owocowej herbaty w torebkach. Nawet herbatki ziołowe, takie jak suszona melisa, rumianek albo szałwia są pakowane w torebki. Najczęściej są to torebki papierowe, które mają jedną zasadniczą wadę – bardzo łatwo się rozrywają. Dlatego producenci herbaty już jakiś czas temu, wpadli na pomysł zamienienia papierowych torebek na plastikowe. Są one znacznie bardziej trwałe, dzięki czemu ryzyko rozerwania torebki jest minimalne. Ale wiele wskazuje na to, że takie rozwiązanie może i jest wygodniejsze, ale może mieć destrukcyjny wpływ na ludzkie zdrowie! Plastikowy...

Herbata w torebkach
Bert Folsom/Adobe Stock
Zdrowie
Czy wiecie, że tania herbata może być szkodliwa? Przeczytajcie, zanim sięgniecie po nią w sklepie!
Złe wieści dla amatorów herbaty i oszczędzania. Warto dwa razy się zastanowić, zanim sięgniemy kolejny raz po najtańszy produkt.

O zdrowotnych walorach herbaty sporo już powiedziano i napisano. Najwięcej zalet przypisuje się zwykle herbatom białym i zielonym. Napar z liści tej rośliny wpływa pozytywnie na układ krążenia, metabolizm, koi układ nerwowy i pomaga w spalaniu tłuszczu. Plusów picia zielonej herbaty jest więc co niemiara. Herbata czarna, choć zwykle znajduje się w tego typu zestawieniach bardziej w cieniu, także ma liczne grono swoich zwolenników. Być może zyska ich jeszcze więcej, zwłaszcza po tym, gdy dowiemy się o czarnych stronach… zielonej herbaty. Szkodliwy wpływ zdrowotnego napoju O co chodzi? Jak to możliwe, że nasz ulubiony napój może nam w jakikolwiek sposób szkodzić? Cóż, nie wszystko złoto co się świeci. Badania opublikowane kilka lat temu w specjalistycznym czasopiśmie medycznym „Journal of Toxicology” wykazały, że szczególnie tańsze gatunki zielonej herbaty zawierają niezwykle dużo szkodliwego ołowiu. Uwaga, spośród 30 badanych gatunków zielonej herbaty aż 70% przekroczyło dopuszczalne normy ołowiu dla naszego organizmu! Problem metali ciężkich w naszych herbatach bierze się z zanieczyszczenia środowiska. W Chinach i w Indiach, a więc w krajach skąd pochodzi większość eksportowanego do Polski suszu, normy ekologiczne znacznie odbiegają od tych europejskich. Stan tamtejszego powietrza odzwierciedlają plony z tamtejszych pól herbacianych. Warto więc szukać w sklepach choćby z Kenii czy z Japonii. Zdrowie przede wszystkim 20% z badanych marek herbat wykazywało z kolei groźny dla naszego zdrowia poziom glinu (inaczej aluminium). Trzeba przyznać, że brzmi to niezwykle groźnie. Jakby tego było mało, okazało się, że o wiele mniej bezpieczne dla naszego organizmu jest picie herbaty liściastej. Często pogardzane torebki stanowią dodatkowy filtr...

Kupujecie taką herbatę? To chemiczna bomba, która zatruwa wasz organizm
Pixabay
Newsy
Kupujecie taką herbatę? To chemiczna bomba, która zatruwa wasz organizm
Herbata to napój, po który wielu z nas sięga nawet kilka razy dziennie. Nie wszystkie herbaty dostępne w sklepach, są jednak korzystne dla naszego zdrowia…

Herbata pozyskiwana jest z setek odmian liści, które tworzą wiele odmian napoju: mamy na rynku herbaty białe, czerwone, czarne czy zielone. Z liści komponuje się też mieszanki, które wzbogacają napój o dodatkowe smaki, właściwości zdrowotne czy aromaty. Najczęściej są to kwiaty, suszone owoce, zioła, a czasem nawet warzywa. Herbata - korzyści dla zdrowia Różne rodzaje herbat mają wiele korzystnych właściwości dla zdrowia: Uspokajają, wyciszają, relaksują Przyspieszają metabolizm i łagodzą problemy trawienne Spalają tłuszcz Zawierają przeciwutleniacze Usuwają z organizmu toksyny i odtruwają go Pobudzają i zapewniają zastrzyk energii (dzięki teinie)  Rozgrzewają organizm od środka, co jest szczególnie korzystne np. podczas przeziębienia. Niektórzy z nas jednak sięgają też po wygodniejszą herbatę instant – zwłaszcza na wyjazdach, kempingach czy pod namiotem. Ma ona postać granulatu, który rozpuszcza się pod wpływem wrzątku. Czym różni się ona od herbat liściastych? Herbata rozpuszczalna – co to jest? Czy jest zdrowa? To nie do końca prawdziwa herbata. To rozpuszczalny ekstrakt, który pozyskiwany jest z liści herbaty, ale również wzbogacony wieloma substancjami wspomagającymi przygotowanie napoju w sposób błyskawiczny. Herbata instant nie ma fusów ani torebek, dlatego jest znacznie wygodniejsza w zaparzaniu. Wystarczy ją zalać, zupełnie jak kawę rozpuszczalną, zamieszać i gotowe!  Czy herbata błyskawiczna jest zdrowa? Produkcja herbaty instant to złożony proces technologiczny, co już samo w sobie wskazuje na to, że nie jest to naturalny napój… Pomimo wykorzystywania ekstraktu z naturalnych liści herbaty, są one poddawane licznym procesom obróbki, które pozbywają się ich wartości odżywczych,...

Do czego służy nacięcie na kartoniku od herbaty? W życiu byście na to nie wpadli
Flickr
Newsy
Do czego służy nacięcie na kartoniku od torebki herbaty? W życiu byście na to nie wpadli
Zauważyliście na kartoniku od torebki herbaty nacięcie? Sprawdźcie, co ono oznacza. To ukryta funkcja, którą znają tylko nieliczni.

Kupujecie herbatę w torebkach i nie wiecie, do czego służy niewielkie nacięcie na kartoniku, który znajduje się na końcu sznureczka od herbaty? W życiu byście nie wpadli na to, że może ono mieć takie zastosowanie. Do czego służy nacięcie na kartoniku od herbaty? Herbata w torebkach to najpopularniejszy rodzaj herbat wśród Polaków. Lubimy ją za szybkość i łatwość przygotowania oraz oczywiście za bogactwo dostępnych smaków. Większość producentów robi charakterystyczne nacięcia w kartonikach przy torebkach z herbatą. Wiecie, co one oznaczają i do czego służą? Przyjrzyjcie się dobrze kartonikowi, który znajduje się przy torebce herbaty. Znajdują się na nim kilkumilimetrowe nacięcia, wykonane po dwóch przeciwległych stronach. Myśleliście do tej pory, że to tylko ozdoba? Nic bardziej mylnego. Nacięcia te służą do zawijania sznureczka tak, aby całość nie wpadła do kubka podczas zalewania herbaty wodą. Czy herbata w torebkach jest niezdrowa? Kupujecie herbatę w plastikowych torebkach? Lepiej tego nie róbcie. Jak wynika z badań, jedna torebka takiej herbaty może uwolnić do filiżanki aż 11,6 miliarda cząsteczek mikroplastiku. Badanie przeprowadzone przez naukowców z McGill University w Montrealu wykazało, że pojedyncza plastikowa torebka herbaty może również uwalniać do filiżanki 3,1 miliarda nanoplastików. Podczas  badania opublikowanego w czasopiśmie „Environmental Science and Technology" wykorzystano pchły wodne. Stworzenia te miały kontakt z napełnionym plastikiem napojem. Po wystawieniu na działanie plastiku, pchły wykazywały znaczące skutki behawioralne i wady rozwojowe: - Cząstki nie zabiły pcheł wodnych, ale spowodowały znaczące efekty behawioralne i wady rozwojowe – powiedziała Nathalie Tufenkji z McGill....