Lody z maślanki mogą opóźniać starzenie się i obniżać cholesterol. Smaczny i zdrowy deser
Adobe Stock
Newsy

Lody z maślanki mogą opóźniać starzenie się i obniżać cholesterol. Smaczny i zdrowy deser

Niezwykle ciekawe odkrycie badaczki ze Szczecina. Lody z maślanki są mniej kaloryczne, bardziej gęstsze i dużo zdrowsze od tradycyjnych lodów z mleka. Mogą pomóc między innymi w zastopowaniu procesów starzenia.
Hubert Rój
kwiecień 27, 2021

Badaczka ze Szczecina opracowała nową recepturę lodów na maślance. Zamiana podstawowego składnika lodów, czyli mleka właśnie na maślankę poza poprawą walorów czysto smakowych, przyniosła jeszcze inne nieoczekiwane wnioski i konkluzje.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego lody z maślanki są tak zdrowe?

Według słów dr inż. Katarzyny Szkolnickiej, badaczki z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, maślanka i produkty przyrządzane na jej bazie, takie jak choćby wspomniane lody, wykazują następujące niesamowite właściwości:

  • Fosfolipidy i sfingolipidy zawarte w maślance wpływają na poprawną pracę układu nerwowego (maślanka zawiera aż 5 razy więcej fosfolipidów i sfingolipidów niż zwykłe mleko)
  • Mogą opóźniać procesy starzenia się organizmu
  • Wspomagają koncentrację
  • Pomagają w procesach uczenia się
  • Są źródłem białek działających antyoksydacyjnie, czyli przeciwutleniająco
  • Sprzyjają dobremu samopoczuciu
  • Obniżają poziom złego cholesterolu
  • Wykazują działanie przeciwzapalne

Zobacz także

Dlaczego jeszcze warto spożywać maślankę i produkty pochodne?

Jak by tego było mało, uczona z Katedry Toksykologii, Technologii Mleczarskiej i Przechowalnictwa Żywności  wykazała, że lody maślankowe są znacznie mniej kaloryczne od tych tradycyjnych. Ich przewagi nad lodami zrobionymi z mleka na początku upatrywano jednak zupełnie gdzie indziej.

Chodziło o naturalne właściwości emulgujące i zagęszczające znajdujące się w maślance, która często niesłusznie jest postrzegana tylko jako coś w rodzaju mlecznego odpadu. Nie ma to jednak nic wspólnego z prawdą – może być naprawdę cennym i jakościowym składnikiem deserów i przysmakiem samym w sobie.

Dlatego też z całego serca polecamy wam spożywanie maślanki, a także spróbowanie przyrządzenia maślankowych lodów we własnym zakresie – takich nie ma jeszcze niestety w szerokiej sprzedaży w sklepach.

W marketach są za to do kupienia lody owocowe Friza i jego Ekipy, które w ostatnich dniach wywołały wśród dzieci i młodzieży prawdziwy szał.

Czytaj także:

Komentarze