W obecnych czasach klienci sklepów spożywczych nie mogą narzekać na wybór produktów. Nawet w takiej kategorii jak świeże warzywa na przednówku czy w środku zimy. Zdobycze cywilizacji pozwalają cieszyć się nam świeżymi kapustami i sałatami przez cały okrągły rok.

To oczywiście zasługa globalizacji i możliwości transportowych warzyw z innych stron świata. Grzechem byłoby nie korzystać z takich możliwości dla zadbania o swoje zdrowie. W końcu ludzki organizm domaga się witamin i zdrowych składników odżywczych przez cały okrągły rok.

W związku z tym dzisiaj prezentujemy wam coraz popularniejszą sałatę w naszym kraju, która jednak wciąż nie jest jeszcze znana wszystkim. Chodzi o sałatę rzymską. Zwykle jej miejsce w sklepowych warzywniakach znajduje się tuż obok kapusty pekińskiej czy sałaty lodowej.

Paczkowana zwykle po dwie sztuki niewielkich rozmiarów sałata jest dostępna w dużych marketach spożywczych takich jak Lidl czy Biedronka przez cały rok. Jeżeli do tej pory nie zwróciliście na nią uwagi, koniecznie przyjrzyjcie się sklepowym stoiskom z warzywami.

Zobacz także:

Nie powinna odstraszyć was cena – sałata rzymska nie należy do najtańszych produktów, ale na pewno nie można zaliczyć jej do towarów luksusowych. Za sztukę nie zapłacicie więcej niż kilka złotych.

Właściwości zdrowotne sałaty rzymskiej

Czym charakteryzuje się sałata rzymska? Poza przyjemnym, charakterystycznym delikatnym, lekko słodkim smakiem i chrupiącą teksturą, są to na pewno jej właściwości zdrowotne. Oto kilka z nich:

Sałata rzymska:

  • Zawiera wiele witamin (m.in. B1, B2, PP, C) i karoten
  • Kryje w sobie mnóstwo cennych składników mineralnych, w tym wapń, żelazo i fosfor
  • Jest lekkostrawna i wskazana osobom z nadwrażliwością żołądka i układu pokarmowego
  • Jest niskokaloryczna, dzięki czemu można jeść ją bez strachu o przybranie na masie

Jak jeść sałatę rzymską?

Ponadto, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny element. Sałata rzymska, podobnie jak równie mało popularna jeszcze w Polsce kapusta pak choi, świetnie odnajduje się nie tylko w surówkach i sałatkach typu Cezar, ale też na ciepło.

Wystarczy podsmażyć i udusić ją na maśle lub w azjatyckim stylu na oleju sezamowym z odrobiną przypraw. Wasze kubki smakowe oszaleją z radości!

Jeżeli wolicie jednak docenić jej smak na surowo, polecamy wam delikatny sos złożony z musztardy, oleju lub oliwy, miodu lub cukru, soku z cytryny lub octu i odrobiny soli. Tak zbalansowane smaki sosu podkreślą smak sałaty rzymskiej w genialny sposób.