Lepienie klusek śląskich
Adobe Stock
Newsy

Lepicie kluski śląskie, a one nie chcą się kleić? Wystarczy, że zrobicie jeden trik z ziemniakami

Wasze kluski śląskie od teraz już zawsze będą klejące i idealne! Zapomnijcie o suchej masie.
Anna Urbańska
marzec 08, 2021

Kluski śląskie to absolutny klasyk polskiej kuchni. Potrawa te jest szczególnie popularna oczywiście na Śląsku, gdzie kluski przygotowywane są w niektórych domach nawet częściej niż klasyczne gotowane ziemniaki. Potrawa ta jest wpisana nawet na „Listę produktów tradycyjnych” w województwie śląskim i opolskim.

Kluski śląskie nazywa się też czasem kluskami białymi lub guminowymi. Kluski śląskie przygotowuje się z gotowanych ziemniaków i mąki połączonych w odpowiednich proporcjach. Mają one bardzo charakterystyczny wygląd dzięki dziurce w środku. Ma się w niej zatrzymywać sos, bardzo częsty dodatek do klusek śląskich.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Proporcje ziemniaków do mąki w kluskach śląskich

Kluski śląskie to nie jest trudne danie. Najważniejszym elementem ich przygotowania jest połączenie ziemniaków i mąki w odpowiednich proporcjach. Ziemniaki powinny być zmieszane z mąką ziemniaczaną w stosunku 4:1. Na każdy kilogram ziemniaków potrzebujecie więc 0,25 kg mąki ziemniaczanej. 

Zobacz także

Co zrobić, gdy kluski ziemniaczane nie chcą się kleić?

Częsty problem przy przygotowaniu klusek śląskich, który zdarza się nawet dobrze wprawionym kucharzom. Kluski śląskie, które nie chcą się kleić. Może zależeć to od rodzaju ziemniaków dobranych do przygotowania tego dania. Jeśli przytrafi się wam taka sytuacja, możecie łatwo uratować danie. Skorzystajcie z poniższych wskazówek.

Temperatura ziemniaków do klusek śląskich

Masa do formowania klusek śląskich powinna być jeszcze ciepła. Najlepiej jest więc wykorzystać ziemniaki świeżo ugotowane. Kluski, które będziecie robić z ziemniaków, które zostały z poprzedniego dnia, też wyjdą, ale nie będą tak klejące, jeśli zrobicie je z zimnych ziemniaków. Możecie wtedy podgrzać lekko ziemniaki np. w kąpieli wodnej. Ciepłe ziemniaki mają inną strukturę skrobi i łatwiej się je formuje.

Proszek do pieczenia do klusek śląskich

By kluski były bardziej puszyste, miękkie i się nie rozpadały, dodajcie do nich proszek do pieczenia. Wystarczy mały dodatek proszku do pieczenia, a masa na kluski ziemniaczane będzie lepiej się formować i kluski wyjdą smaczniejsze.

Masło do klusek śląskich

Jeśli wasze ziemniaki były bardzo suche i kruche, masa na kluski ziemniaczane może się rozsypywać. Dodajcie do niej łyżkę miękkiego masła. Połączy ono składniki, spowoduje, że lepiej się połączą, a masa będzie bardziej kleista.

Żółtko do klusek śląskich

Dodatek żółtka do klusek śląskich spełni taką samą funkcję, jak masło. Żółtko jest bogate w tłuszcz, przez co kluski ziemniaczane nabierają lepszej konsystencji i dodatkowo pięknego, żółtego koloru.

Czytaj także:

Komentarze