Kluski śląskie to absolutny klasyk polskiej kuchni. Potrawa te jest szczególnie popularna oczywiście na Śląsku, gdzie kluski przygotowywane są w niektórych domach nawet częściej niż klasyczne gotowane ziemniaki. Potrawa ta jest wpisana nawet na „Listę produktów tradycyjnych” w województwie śląskim i opolskim.

Kluski śląskie nazywa się też czasem kluskami białymi lub guminowymi. Kluski śląskie przygotowuje się z gotowanych ziemniaków i mąki połączonych w odpowiednich proporcjach. Mają one bardzo charakterystyczny wygląd dzięki dziurce w środku. Ma się w niej zatrzymywać sos, bardzo częsty dodatek do klusek śląskich.

Proporcje ziemniaków do mąki w kluskach śląskich

Kluski śląskie to nie jest trudne danie. Najważniejszym elementem ich przygotowania jest połączenie ziemniaków i mąki w odpowiednich proporcjach. Ziemniaki powinny być zmieszane z mąką ziemniaczaną w stosunku 4:1. Na każdy kilogram ziemniaków potrzebujecie więc 0,25 kg mąki ziemniaczanej. 

Co zrobić, gdy kluski ziemniaczane nie chcą się kleić?

Częsty problem przy przygotowaniu klusek śląskich, który zdarza się nawet dobrze wprawionym kucharzom. Kluski śląskie, które nie chcą się kleić. Może zależeć to od rodzaju ziemniaków dobranych do przygotowania tego dania. Jeśli przytrafi się wam taka sytuacja, możecie łatwo uratować danie. Skorzystajcie z poniższych wskazówek.

Zobacz także:

Temperatura ziemniaków do klusek śląskich

Masa do formowania klusek śląskich powinna być jeszcze ciepła. Najlepiej jest więc wykorzystać ziemniaki świeżo ugotowane. Kluski, które będziecie robić z ziemniaków, które zostały z poprzedniego dnia, też wyjdą, ale nie będą tak klejące, jeśli zrobicie je z zimnych ziemniaków. Możecie wtedy podgrzać lekko ziemniaki np. w kąpieli wodnej. Ciepłe ziemniaki mają inną strukturę skrobi i zdecydowanie łatwiej się je formuje. 

Masło do klusek śląskich

Jeśli wasze ziemniaki były bardzo suche i kruche, masa na kluski ziemniaczane może się rozsypywać. Dodajcie do niej łyżkę miękkiego masła. Połączy ono składniki, spowoduje, że lepiej się połączą, a masa będzie bardziej kleista. To jednak nie wszystko. Masło poprawi smak klusek, a na dodatek sprawi, że po wyrobieniu i ugotowaniu będą wyjątkowo aksamitne i sprężyste.

Żółtko do klusek śląskich

Dodatek żółtka do klusek śląskich spełnia w zamierzeniu podobną funkcję jak masło. Żółtko jest bogate w tłuszcz, przez co kluski ziemniaczane nabierają lepszej konsystencji podczas wyrabiania ciasta i dodatkowo pięknego, żółtego koloru.

Niemniej jednak nie da się nie zauważyć, że kluski z dodatkiem jajka (żółtka) kurzego są odrobinę mniej miękkie i pulchne od tych robionych na ciepłych ziemniakach i mące ziemniaczanej z dodatkiem masła. Przetestujcie zatem sami obie wersje i zdecydujcie, która opcja lepiej wam odpowiada.