Czy gotowe jedzenie ze sklepów jest zdrowe
Adobe Stock
Newsy

Lekarze odradzają jedzenie tego produktu. Polacy kupują go na potęgę, nie wiedząc, że rujnuje mózg i skraca życie

Temat przetworzonej żywności i tłuszczów utwardzonych, jest już raczej powszechnie znany. Jednak świadomość Polaków na temat zagrożenia z ich strony powinna być znacznie wyższa.
Hubert Rój
marzec 11, 2021

Zacznijmy od tego, kto będzie czarnym charakterem w naszej dzisiejszej opowieści. Na celownik postanowiliśmy wziąć tłuszcze trans.

Zawarte są one w większości fast-foodów, w całej masie produktów przetworzonych, a zwłaszcza w daniach gotowych dostępnych w wielu marketach.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Co zawierają w sobie fast-foody i dania gotowe?

Zachęcające ceną i łatwością odgrzania kotleciki, nuggetsy, tortille, hamburgery, a także frytki w ładnych opakowaniach, Polacy kupują na potęgę.

I zaczynają pochłaniać je w coraz większych ilościach. Ta droga prowadzi na manowce. Właśnie tłuszcze trans w połączeniu z cukrami i siedzącym trybem życia, doprowadziły do nadwagi niemal całe USA.

Wystarczy kilka telewizyjnych ujęć zza Oceanu w telewizji, by dojść do wniosku, że Polacy za żadne skarby nie mogą pójść amerykańską drogą, jeśli chodzi o narodowe odżywianie i przyzwyczajenia żywieniowe.

Niestety, coraz większa popularność fast-foodów, ich dostępność, a także wzrost wzięcia na gotowe półprodukty ze sklepów nie nastrajają dobrze na przyszłość.

Te wszystkie groźne produkty to nie tylko puste kalorie, masa cukrów prostych z niewielką ilością błonnika.

Czym są tłuszcze trans, czyli tłuszcze utwardzone?

To także całe mnóstwo niezwykle groźnych dla zdrowia człowieka tłuszczów trans. Czym są tłuszcze trans?

Często nazywa się je bez ogródek, najgorszym możliwym typem tłuszczów. To rodzaj tłuszczów powstały w wyniku utwardzenia olejów roślinnych.

Dlatego też w polskiej przestrzeni językowej często nazywa się je także po prostu tłuszczami utwardzonymi.

Wydawałoby się, że oleje roślinne są z natury zdrowe. To prawda. Jednak proces ich uwodornienia, czyli przemysłowego utwardzenia powoduje nieodwracalne zmiany w ich strukturach.

Takie zmiany w strukturze tłuszczów roślinnych zachodzą między innymi w wyniku wielokrotnego używania ich np. do smażenia frytek czy nuggetsów.

Czym grozi częste spożywanie produktów zawierających tłuszcze trans?

To z kolei wpływa na ich właściwości. Sprawdźcie tylko, jak tłuszcze trans wpływają na ludzkie zdrowie:

  • Zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
  • Podwyższają stężenie „złego” cholesterolu
  • Tłuszcze trans odkładają się w tętnicach i w ten sposób przyczyniają się do choroby miażdżycowej, co z kolei prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu
  • Zwiększają ryzyko choroby niedokrwiennej serca
  • Zwiększają ryzyko wystąpienia nagłej śmierci sercowej
  • Powodują ryzyko zaistnienia groźnego zjawiska tzw. insulinoodporności
Komentarze