Czy gotowe jedzenie ze sklepów jest zdrowe
Adobe Stock
Newsy

Lekarze odradzają jedzenie tego produktu. Polacy kupują go na potęgę, nie wiedząc, że rujnuje mózg i skraca życie

Temat przetworzonej żywności i tłuszczów utwardzonych, jest już raczej powszechnie znany. Jednak świadomość Polaków na temat zagrożenia z ich strony powinna być znacznie wyższa.

Zacznijmy od tego, kto będzie czarnym charakterem w naszej dzisiejszej opowieści. Na celownik postanowiliśmy wziąć tłuszcze trans.

Zawarte są one w większości fast-foodów, w całej masie produktów przetworzonych, a zwłaszcza w daniach gotowych dostępnych w wielu marketach.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co zawierają w sobie fast-foody i dania gotowe?

Zachęcające ceną i łatwością odgrzania kotleciki, nuggetsy, tortille, hamburgery, a także frytki w ładnych opakowaniach, Polacy kupują na potęgę.

I zaczynają pochłaniać je w coraz większych ilościach. Ta droga prowadzi na manowce. Właśnie tłuszcze trans w połączeniu z cukrami i siedzącym trybem życia, doprowadziły do nadwagi niemal całe USA.

Wystarczy kilka telewizyjnych ujęć zza Oceanu w telewizji, by dojść do wniosku, że Polacy za żadne skarby nie mogą pójść amerykańską drogą, jeśli chodzi o narodowe odżywianie i przyzwyczajenia żywieniowe.

Niestety, coraz większa popularność fast-foodów, ich dostępność, a także wzrost wzięcia na gotowe półprodukty ze sklepów nie nastrajają dobrze na przyszłość.

Te wszystkie groźne produkty to nie tylko puste kalorie, masa cukrów prostych z niewielką ilością błonnika.

Czym są tłuszcze trans, czyli tłuszcze utwardzone?

To także całe mnóstwo niezwykle groźnych dla zdrowia człowieka tłuszczów trans. Czym są tłuszcze trans?

Często nazywa się je bez ogródek, najgorszym możliwym typem tłuszczów. To rodzaj tłuszczów powstały w wyniku utwardzenia olejów roślinnych.

Dlatego też w polskiej przestrzeni językowej często nazywa się je także po prostu tłuszczami utwardzonymi.

Wydawałoby się, że oleje roślinne są z natury zdrowe. To prawda. Jednak proces ich uwodornienia, czyli przemysłowego utwardzenia powoduje nieodwracalne zmiany w ich strukturach.

Takie zmiany w strukturze tłuszczów roślinnych zachodzą między innymi w wyniku wielokrotnego używania ich np. do smażenia frytek czy nuggetsów.

Czym grozi częste spożywanie produktów zawierających tłuszcze trans?

To z kolei wpływa na ich właściwości. Sprawdźcie tylko, jak tłuszcze trans wpływają na ludzkie zdrowie:

  • Zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
  • Podwyższają stężenie „złego” cholesterolu
  • Tłuszcze trans odkładają się w tętnicach i w ten sposób przyczyniają się do choroby miażdżycowej, co z kolei prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu
  • Zwiększają ryzyko choroby niedokrwiennej serca
  • Zwiększają ryzyko wystąpienia nagłej śmierci sercowej
  • Powodują ryzyko zaistnienia groźnego zjawiska tzw. insulinoodporności
Te osoby powinny sobie darować obżarstwo w tłusty czwartek. Mogą sobie bardzo zaszkodzić
Adobe Stock
Newsy
Te osoby powinny sobie darować obżarstwo w tłusty czwartek. Mogą sobie bardzo zaszkodzić
Zbliża się tłusty czwartek. Jednak nie wszyscy w tym dniu mogą bezkarnie sięgać po pyszne wypieki. Kto szczególnie powinien na nie uważać?

W tłusty czwartek nikt nie liczy kalorii i ilości zjedzonych pączków, faworków czy oponek. W przypadku niektórych osób to poważny błąd. Kto powinien wstrzymać się z bezkarnym sięganiem po słodkie pyszności? Te osoby nie powinny przesadzać ze słodkim obżarstwem Jak pokazują statystyki, przeciętny Polak zjada w tłusty czwartek 2,5 paczka. Nie brakuje jednak tych, którzy zjadają ich o wiele więcej: - Zjedzenie nawet jednego pączka może być obciążeniem dla organizmu. Pączek jest wysokokaloryczny, zawiera wiele cukru – gdyby go nie było, pewnie by nie smakował. Ciasto drożdżowe, nadzienie, lukier – wszystko to ma sporo cukru. Na dodatek pączek nasiąka tłuszczem, w którym się go piecze – ostrzega w rozmowie z PAP, gastroenterolog - Robert Moor-Jankowski. Istnieje kilka grup osób, które powinny być szczególnie ostrożne w tłusty czwartek i powinny zachować umiar w spożywaniu słodkich łakoci. Są to przede wszystkim: osoby chorujące na cukrzycę typu i i II zmagające się z zaburzeniami tolerancji glukozy cierpiące na zapalenie trzustki, choroby wątroby czy refluks żołądkowo-przełykowy osoby z zaburzeniami metabolicznymi osoby otyłe osoby z chorobami autoimmunologicznymi  Uważajcie na pączki z dyskontu Pączki z cukierni odstraszają was swoją ceną, więc zwykle sięgacie po pączki z dyskontu? Lepiej dwa razy się zastanówcie, zanim to zrobicie. Dlaczego? Tanie pączki z supermarketów zwykle są smażone we fryturze, czyli utwardzonych tłuszczach roślinnych (tłuszczach trans), przez co są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Tłuszcze trans: podnoszą poziom złego cholesterolu zwiększają ryzyko zachorowania na raka zwiększają prawdopodobieństwo miażdżycy, która może doprowadzić do zawału...

Jakie produkty spożywcze niszczą wątrobę?
Adobe Stock
Newsy
Ten popularny produkt niszczy waszą wątrobę. Lepiej ograniczcie go do minimum, bo możecie przypłacić to zdrowiem
Wątroba pełni szereg bardzo ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, że niektóre produkty spożywcze powoli, ale konsekwentnie ją wyniszczają.

Wątroba to bardzo ważny narząd, bez którego wasz organizm nie podjąłby się wykonywania większości funkcji życiowych. Odpowiada ona między innymi za krzepnięcie krwi, prawidłowy poziom glukozy, neutralizację toksyn, produkcję ciepła czy magazynowanie żelaza oraz wielu witamin. Nie ulega więc wątpliwości, że należy robić wszystko, by jak najdłużej utrzymać ją przy zdrowiu. Które produkty spożywcze niszczą waszą wątrobę? Większość osób uważa, że jedynym produktem, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby jest alkohol. Nic bardziej mylnego. Oczywiście jego częste spożywanie nie oszczędza tego narządu, jednak istnieje szereg innych substancji, które bezpośrednią przyczyniają się do jego powolnego wyniszczania. Cukier szkodzi waszej wątrobie Jednym z najczęściej spożywanych produktów spożywczych jest oczywiście cukier. Dodajecie go do ciast, kawy, herbaty, a nawet słodkich śniadań. Dostarczacie go także poprzez pożywienie – parówki, keczup, pieczywo, owoce. Okazuje się, że dla waszej wątroby jest on równie groźny, co alkohol. Jedną z podstawowych funkcji wątroby jest bowiem przekształcanie składników odżywczych w tłuszcze. Narząd potrzebuje do tego tylko fruktozy, z kolei spożywany na potęgę cukier rafinowany i syrop glukozowy są zbędne. Ich zbyt duża ilość prowadzi do poważnych chorób wątroby. Napoje gazowane wywołują zapalenie wątroby Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że 80 proc. osób zmagających się z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby wypija co najmniej dwie puszki kolorowych napojów gazowanych dziennie. Okazuje się więc, że dostarczanie do organizmu tego typu produktów niesamowicie szkodzi temu narządowi. Tłuszcze trans zwiększają ryzyko chorób wątroby O...

Czy margaryny są wciąż niezdrowe? Sprawdźcie, co się zmieniło w ostatnim czasie
Adobe Stock
Newsy
Czy margaryny wciąż są niezdrowe? Sprawdźcie, czy coś się zmieniło w ostatnim czasie 
Margaryny weszły na rynek z przytupem jako zdrowsza, roślinna wersja masła. Potem jednak okazało się, że wcale takie zdrowe nie są i popadły w niełaskę konsumentów. W 2021 roku Unia Europejska postanowiła raz na zawsze rozprawić się z tłuszczami trans, obecnymi w produktach roślinnych. 

Wiele osób żyje w przekonaniu, że tłuszcze trans są wciąż obecne w margarynach. Mało kto to sprawdza i nikt nie próbuje odczarować opinii sprzed lat. A w tej kwestii nastąpiły pewne zmiany, i to wcale nie tylko ostatnio. Sami zobaczcie.  Co to takiego tłuszcze trans?  Tłuszcze trans to grupa kwasów tłuszczowych, które powstają w wyniku utwardzenia olejów roślinnych. Nadmierne ich spożycie może mieć niekorzystny wpływ na wasze zdrowie, zwiększając np. ilość „złego cholesterolu” w organizmie, a obniżając ilość „dobrego”.  Tłuszcze trans przyczyniają się do powstawania zmian miażdżycowych, zwężania tętnic, co może prowadzić do wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Są też jedną z przyczyn występowania cukrzycy typu 2, otyłości, depresji, raka jelita grubego, powszechnej obecnie niepłodności i wielu innych.  Tłuszcze trans w margarynach na przestrzeni lat  O ile jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku w margarynach roiło się od tego typu tłuszczów, o tyle w połowie lat 90. sytuacja uległa poprawie. Wtedy właśnie wielu producentów margaryn zdecydowało się wyeliminować stosowanie ich w swoich produktach. Wielu nie oznacza wszystkich. Natomiast duża część produktów w tej kategorii przeszła pozytywne zmiany już dawno temu.  Jakie są obecne działania Unii Europejskiej w sprawie tłuszczów trans?  Kierując się zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Żywności, Unia Europejska postanowiła ustawowo ograniczyć zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych, które zawierają oleje roślinne.  I tak w kwietniu 2021 roku weszło w życie rozporządzenie ograniczające zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego do 2 g na 100 g tłuszczu. Od tego momentu nie można wprowadzać produktów przekraczających tę...

Jajecznica
Gotujmy.pl/kasnaj
Newsy
Na maśle czy na oleju? To sposób smażenia ma wpływ na smak jajecznicy
Smażenie jajecznicy może wydawać się prostym, codziennym zadaniem. Jednak nie zawsze takie jest. Szczególnie jeśli popełniacie jeden, podstawowy błąd.

Głównym składnikiem tej śniadaniowej potrawy jest jajko . Do przyrządzenia jajecznicy używa się zwykle jaj kurzych, choć czasem także kaczych, przepiórczych lub strusich. Czego najlepiej użyć do smażenia? Jak zrobić idealną jajecznicę? Można wybierać w zasadzie bez końca. Macie dostępne przecież w każdym sklepie masło , smalec, margarynę, olej, oliwę albo tłuszcz z wytopionej słoniny. W zależności od tego, na co wypadnie, smak waszej jajecznicy będzie różny. Czasem zyska, a innym razem straci na wartości.  Smażenie  jajecznicy nie wymaga szczególnych, kulinarnych umiejętności. To jedno z najbardziej popularnych śniadań, które możecie zaserwować swoim bliskim.  Jakie przyprawy do jajecznicy? Jajecznicę można zrobić klasycznie, be zbędnych udziwnień. Do jej przyprawienia wystarczy wam sól. Jeśli dbacie o serce, wystarczy dosłownie odrobina. Także serca dotyczy wybór tłuszczu, na jakim usmażycie waszą jajecznicę. Być może Nowy Rok zachęci was do zmiany nawyków w tym względzie, które przyczynią się do transformacji utartych przyzwyczajeń i zachowania zdrowia na długo.  Takim noworocznym postanowieniem może być np. zadbanie o kondycję serca dzięki lepszemu odżywianiu. Choroby układu krążenia to nadal główna przyczyna zgonów w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego blisko co drugi Polak umiera w związku ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Jak się okazuje, Polacy jedzą za tłusto.  Działanie profilaktyczne dotyczące diety Picie dużej ilości wody, regularne posiłki i decyzja o częstszym jedzeniu warzyw i owoców to tylko niektóre z nowych wytycznych, które warto wcielić w życie. Właśnie warzywa i owoce powinny stanowić podstawę codziennego jadłospisu. Im więcej...