Lawenda rozwiąże wasz największy problem w kuchni. Musicie zrobić z nią tylko 1 rzecz
Getty Images
Newsy

Lawenda rozwiąże wasz największy problem w kuchni. Musicie zrobić z nią tylko 1 rzecz

Uprawiacie lawendę w ogrodzie lub na balkonie? Gdy tylko zakwitnie, zbierzcie część kwiatów. Pomogą wam one uporać się z bardzo uciążliwym problemem i to zupełnie za darmo. Wystarczy garść kwiatów lawendy, by szybko zauważyć efekty.

W porównaniu z innymi, popularnymi roślinami kwitnącymi, lawenda nie prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Jednak docenia się ją nie ze względu na wygląd, a zapach. Aromat kwitnącej lawendy jest nie do pomylenia z żadnym innym.

Działa uspokajająco i koi nerwy, dlatego lawenda stosowana jest m.in. w aromaterapii. Dodaje się ją też do kosmetyków, np. mydła czy balsamów, a nawet środków do prania. Popularne są też zawieszki do szafy z lawendą, która ma za zadanie odświeżyć zapach ubrań i ochronić je przed szkodnikami. Lawenda przyda się wam jednak nie tylko w garderobie, ale i w kuchni. 

Naturalny sposób na mole w kuchni

Pięknie pachnące kwiaty lawendy będą też waszym sprzymierzeńcem w walce z molami spożywczymi. Te niewielkie owady sieją niezłe spustoszenie - pojawiają się praktycznie znikąd, bardzo szybko rozmnażają i trudno jest znaleźć ich gniazdo. Kiedy już zauważymy mole w kuchni, zwykle oznacza to wyrzucenie większości sypkich produktów spożywczych i porządne mycie szafek. 

Aby zapobiec pojawianiu się moli i je odstraszyć, warto sięgnąć najpierw po naturalne sposoby. To właśnie tutaj przyda się wam lawenda. Mole bardzo nie lubią jej zapachu, dlatego tak dobrze sprawdza się ona zarówno w naszych szafach z ubraniami, jak i szafkach kuchennych. Włóżcie do nich saszetki z suszonymi kwiatami lawendy albo ręczniki papierowe nasączone olejkiem lawendowym. 

Zobacz także
Zaparzcie czaj z kwiatów lawendy. Ukoi rozdygotane nerwy i pomoże na wzdęcia

Zaparzcie czaj z kwiatów lawendy. Ukoi rozdygotane nerwy i pomoże na wzdęcia

Lawenda będzie kwitła jak nigdy dotąd. Wystarczy podsypać pod nią trochę tego kuchennego odpadu

Lawenda będzie kwitła jak nigdy dotąd. Wystarczy podsypać pod nią trochę tego kuchennego odpadu

Skąd biorą się mole spożywcze w domu?

Może się wydawać, że te przypominające ćmy owady wlatują do mieszkań przez okna, by następnie żerować na jedzeniu pochowanym w szafkach. Taki scenariusz jest co prawda możliwy, jednak najczęściej sami przynosimy mole do domu - w produktach spożywczych ze sklepu.

Dobrze jest więc po zakupie makaronu, ryżu czy mąki dokładnie przejrzeć zawartość opakowań by upewnić się, że nie ma w nich larw moli. Można rozpoznać ich obecność po charakterystycznej, lepkiej i ciągnącej się pajęczynie. 

Jak pozbyć się moli z kuchni?

Saszetka z kwiatami lawendy pomoże wam uchronić się przed molami, jednak jeżeli problem jest poważny, trzeba powziąć radykalne środki:

  • Wyrzućcie wszystkie otwarte opakowania z suchymi produktami, takimi jak płatki śniadaniowe, makaron, mąka, a nawet przyprawy.

  • Dokładnie przejrzyjcie zamykane pojemniki z suchą żywnością - mole bez trudu potrafią się przecisnąć nawet przez pokrywkę. 

  • Owady usuńcie za pomocą odkurzacza, a worek od razu wyrzućcie.

  • Umyjcie szafki, a na koniec przetrzyjcie je wodą z octem.